• SUR YAPIIIIIII
ÖZEL HABERLER Haber Girişi : 10 Haziran 2024 10:22

Velileri zora sokan balo

Velileri zora sokan balo

2023-2024 eğitim-öğretim yılı 17 Haziran tarihinde sona eriyor ve Antalya'daki okullarda yıl sonu baloları heyecanı şimdiden başladı. Ancak, bu etkinliklerin mali yükü, birçok veli için ciddi bir ekonomik zorluk haline geldi.

 

YÜKSEK MALİYETLER VELİLERİ ZORLUYOR

Baloların okul dışında gerçekleştirilmesi, başta yer ücreti olmak üzere birçok ek masrafı beraberinde getiriyor. Otel balo salonları, özel davet mekanları veya lüks restoranlarda düzenlenen bu etkinlikler, genellikle kişi başı yüksek ücretlerle organize ediliyor. Veliler, bu masrafların yanı sıra, çocuklarının kıyafetleri, kuaför masrafları, fotoğraf ve video çekimleri gibi ek harcamalarla da karşı karşıya kalıyor.

Bu yıl sonu baloları için bir otelde yer ayırtan öğrenci velisi Ahmet Yıldız, “Çocuğum için güzel bir anı olsun istiyorum ama harcamalar gerçekten belimizi büküyor. Sadece yer ücreti için kişi başı 500 TL ödedik. Kıyafetler, kuaför ve diğer harcamalarla birlikte bu rakam binlerce lirayı buldu” şeklinde konuştu.

Bir başka veli olan Ayşe Demir ise, “Baloların bu kadar lüks hale gelmesi gereksiz. Çocuklarımız eğlensin tabii ki ama bunun makul bir şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum. Birçok aile için bu masraflar karşılanamaz hale geldi” dedi.

EKONOMİK ZORLUKLAR VE VELİLERİN ÇAĞRISI

Antalya'da birçok veli, baloların mali yükünü karşılamakta zorlanıyor. Bu durum, özellikle düşük gelirli aileleri daha da zor durumda bırakıyor. Veliler, çocuklarının sosyal baskı altında kalmamaları ve arkadaşlarından geri kalmamaları için bu masrafları karşılamaya çalışırken, bu durum aile bütçelerine büyük bir yük getiriyor.

Bir öğretmen olan Mehmet Kaya, “Yılsonu balolarının öğrenciler için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ancak bu baloların gereksiz yere lüksleştirilmesi ve maliyetlerin artması, birçok veliyi ekonomik olarak zorluyor. Okul yönetimlerinin, daha makul ve bütçe dostu organizasyonlar yapması gerektiğini düşünüyorum” diyerek durumu değerlendirdi.

VELİLERDEN ORTAK ÇAĞRI

Antalya’daki veliler, yılsonu balolarının daha makul bir şekilde düzenlenmesi için okul yönetimlerine ve organizatörlere çağrıda bulunuyor. “Çocuklarımız için güzel anılar biriktirmek istiyoruz ama bu kadar yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalmamalıyız. Okul yönetimlerinden, daha bütçe dostu çözümler üretmelerini bekliyoruz” şeklinde konuşan veliler, daha adil ve kapsayıcı bir yaklaşım talep ediyor.

Haber: Yalçın KÜÇÜK