• SUR YAPIIIIIII
DÜNYA Haber Girişi : 27 Mart 2024 10:59

'Sıfır saati' için gözler bu ziyarette

'Sıfır saati' için gözler bu ziyarette

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Irak ziyaretiyle beraber Irak, PKK konusunda radikal bir karar almıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da ay başında "Bu yazın Irak sınırlarımızla ilgili meseleyi kalıcı olarak çözüme kavuşturacağız" mesajını vermişti. Terörle mücadele konusunda diplomasi trafiği yoğunlaşırken Türkiye'nin Irak'ta düzenleyeceği operasyon için tarihle ilgili bir iddia ortaya atıldı. Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak ziyaretine çevrildi.

Türkiye, Irak'la terör örgütü PKK'ya karşı mücadele konusunda ortaklaşa hareket etme noktasında önemli bir süreç başlattı. Irak sınırında terör örgütünün hakimiyet sağlamasının önüne geçmek adına yeni ve kapsamlı operasyon sinyalleri gelmeye devam ederken bir de tarih gündeme geldi.

ERDOĞAN: YENİ KABUSLAR YAŞATACAK HAZIRLIKLARIMIZ VAR

Bu ayki kabine toplantısının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak sınırında terörle mücadele konusuna ilişkin şu mesajları vermişti:

"Irak sınırlarımızı güven altına alacak çemberi tamamlamak üzereyiz. Bu yazın Irak sınırlarımızla ilgili meseleyi kalıcı olarak çözüme kavuşturmuş olacağız. Türkiye’yi güney sınırları boyunca kuracağı bir ‘teröristan’ ile dize getireceğini düşünenlere yeni kabuslar yaşatacak hazırlıklarımız var.”

Başlıksız-2

IRAK'TAN 'PKK' KARARI: "TÜRKİYE MEMNUNİYETLE KARŞILAMIŞTIR"

14 Mart'ta Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve beraberlerindeki heyet Iraklı makamlarla bir araya gelmişti. Görüşmenin ardından Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

 

"Taraflar ayrıca, PKK’nın Türkiye ve Irak için güvenlik tehdidi teşkil ettiğinin altını çizmişler ve sözkonusu örgütün Irak topraklarında mevcudiyet göstermesinin Irak Anayasası’nı ihlal ettiği anlamına geldiğini kayda geçirmişlerdir. Türkiye, Irak Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından PKK’nın Irak’ta yasaklı bir örgüt olduğu yönünde alınan kararı memnuniyetle karşılamıştır. Taraflar, Irak topraklarını kullanarak Türkiye’yi hedef alan örgüt ve uzantılarına yönelik alınması gereken önlemler konusunu istişare etmişlerdir."

'BÖLGEDE SIFIR GÜVENLİK' VURGUSU

Arapça yayın yapan Şarku’l Avsat gazetesine konuşan bir Türk yetkili, Ankara'nın ‘planının’ bir kısmını ‘Gazze savaşının ertesi günü yaşanacak değişikliklere ve başta Irak olmak üzere bölgede sıfır güvenlik sorunuyla bu değişikliklere uyum sağlama niyetine hazırlık’ olarak açıkladı.