• SUR YAPIIIIIII
ÖZEL HABERLER Haber Girişi : 04 Nisan 2024 10:51

O kadar da masum olmayabilir

O kadar da masum olmayabilir

Psikolojik Danışman Levent Kayra Aygün, internet oyunlarının tehlikeli olabildiğini söylerken aşırı oyunların psikolojik bozukluklara neden olabileceğini söyledi.

Aygün, “Oyunlar, eğlenceli, öğretici ve sosyalleştirici bir aktivite olabilir, ancak aşırı ve kontrolsüz bir şekilde oynandığında psikolojik bozukluklara neden olabilir. Özellikle şiddet içeren, bağımlılık yaratan veya gerçeklikten uzaklaştıran oyunlar, bireyin ruh sağlığını, davranışlarını ve ilişkilerini olumsuz etkileyebilir” dedi.

Bir psikolojik danışman gözünden, oyun bağımlılığı veya oyun oynama bozukluğu, interneti aşırı ve kontrolsüz bir şekilde kullanma ve bunun sonucunda bireyin hayatının çeşitli yönlerinde önemli bir bozulma yaşama durum olduğunu dile getiren Levent Kayra Aygün, “Bu bozukluğa sahip bireylerde genellikle oyunla aşırı meşguliyet, oyun başında geçirilen vaktin giderek artıyor olması, görev ve sorumlulukları ihmal etme, oyundan ayrılmayı tolere edememe, yakın ilişkilerin ihmali, yemek yeme ve uykuyu erteleme hatta gerçek hayattan uzaklaşma görülebilmektedir” ifadelerini kullandı.

Oyun bağımlılığı veya oyun oynama bozukluğu, bireyin yaşam kalitesini düşüren, sosyal, ailevi, akademik veya mesleki sorunlara yol açan ciddi bir sorun olduğunun altını çizen Psikolojik Danışman Levent Kayra Aygün , “Bu sorunun tedavisi için, bireye oyun kullanımını kontrol etmeyi ve alternatif başa çıkma yolları bulmayı öğreten bilişsel davranışçı terapi, aile terapisi, grup terapisi gibi psikoterapi yöntemleri uygulanabilir. Ayrıca, bireyin oyun kullanımını sınırlamak için ebeveynler, öğretmenler veya arkadaşlar gibi sosyal destek sağlayan kişilerden yardım alması da faydalı olabilir” açıklamasında bulundu

Haber: Yalçın KÜÇÜK