• SUR YAPIIIIIII
ÖZEL HABERLER Haber Girişi : 04 Nisan 2024 11:17

Kredi çekerken bunlara dikkat!

Kredi çekerken bunlara dikkat!

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Antalya Şube Başkanı Abdullah Özçulcu kredi çekecek olan vatandaşların bazı noktalara dikkat etmesi gerektiğini belirtirken "Kredi çekmek isterken dolandırılmayın!" dedi.

Nakit ihtiyacı olanlar, ihtiyaç kredilerine yönelmeye devam ediyor. Artan faiz oranlarıyla birlikte kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler de daha önemli bir hale geldi. 

KREDİ ÇEKMEDEN ÖNCE KARŞILAŞTIRIN!

Bncelikle kredi çekmek isteyenlerin faiz oranlarını karşılaştırması gerektiğinin altını çizen Özçulcu, "Karşılaştırma yapmadan asla kredi çekmeyin. Kredi çekmeden önce bankaların kredi tekliflerini karşılaştırın. Çünkü her banka farklı faiz oranları ve vade süreleri belirliyor. Faiz oranları kişiden kişiye değişebilir, kredi notunuza göre bir başkasına önerilen kredi faiz oranı size çıkmayabilir ya da size daha uygun bir faiz oranı çıkabilir. Bu nedenle bankaları karşılaştırarak size en uygun faiz oranını araştırın" ifadelerine yer verdi.

KAMPANYALARI TAKİP EDİN!

Kredi çekmek isteyen tüketicinin yapması gereken en önemli konulardan bir tanesinin de bankaların yaptığı kampanyaları takip etmek olduğunu aktaran Özçulcu, "Daha önce müşterisi olunmamış bankalardan kredi alan tüketiciler, yeni müşteriler için uygulanan düşük faizli kredi ve sıfır faizli nakit avans kullanabilirler. Bu nedenle bankaların kampanyalarını takip etmekte yarar var" şeklinde konuştu.

KREDİ NOTUNUZU ÖĞRENİN!

Kredi notunun kredi çekme noktasında büyük öneami olduğunu ve şayet kredi notu düşük ise kredi alınamayacağını ve hatta red gelmesi durumunda kredi notunun daha da düşeceğinin altını çizen TÜKODER Şube Başkanı Özçulcu, "Kredi notu kredi çekerken çok önemli bir detay. Kredi notunuz iyiyse daha düşük faiz oranlarıyla kredi çekmeniz mümkün olabilir. Bu nedenle kredi notunuzu yüksek tutmak için finansal ödemelerinize, kredi kartı ekstresi ve mevcutta kullandığınız kredi varsa onların son ödeme tarihlerine dikkat edin" açıklamasında bulundu.

KREDİ ÇEKERKEN SİGORTA YAPTIRIN!

Kredi çekerken siğorta yaptırmanın sonrasında oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçeceğini belirten Başan Abdullah Özçulcu, "Bankalar hayat sigortası yaptıran kredi kullanıcılarına daha düşük oranda faiz seçenekleri sunabiliyor. Kredi ödeme sürecinde bir vefat durumu halinde bankaya borcunuzun kalmaması için bankanın önerdiği kurumdan sigorta yaptırabilirsiniz. Bu durum hem vefatınız halinde borçlu kalma ihtimalinizi ortadan kaldırır hem de hayat sigortası ile verilen kredinin faiz oranı daha düşüktür. Özellikle kredi tutarı yüksekse sigortalı faiz oranı uzun vadede daha karlı olacaktır" dedi.

İHTİYACINIZ KADAR ÇEKİN!

Banka faiz oranlarının sürekli olarak yükseldiğini ve gereksiz yere kredi çekilmemesi uyarısında bulunan TÜKODER Antalya Şube Başkanı Abdullah Özçulcu şöyle konuştu: "Bankalar size ihtiyacınızdan yüksek tutarlarda kredi fırsatı sunabilir. Ancak borcunuzu vaktinde ve zorlanmadan ödeyebilmek için ihtiyacınız tutarında kredi çekin. Ayrıca ödeyemediğiniz kredi borçları kredi notunun düşmesine neden olabilir ve bu bir başka kredi çekiminde sizi zorlayabilir."

İNTERNETTEN BAŞVURU YAPARKEN DİKKAT!

Kredi başvurularını internet üzerinden yaparken çok ama çok dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Özçulcu, "Küçük bir hata ya da göz yanılması sonrasında sizleri işin içinde çıkılmaz bir sorun ile karşı karşıya bırakabilir. Kredi başvurunuzu dijital kanallardan yaparken bankanın kendi internet sitesine doğru bilgileri girdiğinizden emin olun. Dolandırıcılar bankaların sitelerini taklit edebilirler, sitenin güvenli olduğundan emin olmadan bilgilerinizi paylaşmayın. Bankanın web adresinin yazılı olduğu yerin sol yanında kilit işaretinin olmasına dikkat edin. Bu işaret, internet sitesinin güvenli bir site olduğu anlamına gelir" ifadelerini kullandı.

ŞİFRELERİNİZİ KİMSE İLE PAYLAŞMAYIN!

Kredi kullanmak isteyen tüketicilerin şifrelerini banka personeli dahil hiç kimse ile paylaşmaması gerektiğini yineleyen Özçulcu, "Dijital bankacılık ile bankaya gitmeden istediğiniz zaman istediğiniz yerde kredi başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Ancak dijital bankacılıkta dolandırıcılara da dikkat etmek gerekiyor. Dijital bankacılıkta şifrenizi ve bilgilerinizi sizi telefonla arayarak bilgi isteyen kimseyle paylaşmamalısınız" dedi.

BİR BANKA YERİNE BİRKAÇ BANKA

Kredi ihtiyacı durumunda bir banka yerine birkaç bankadan kredi kullanmanın tüketici açısından daha avantajlı olduğunu vurgulayan Tüketiciyi Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Abdullah Özçulcu son olarak şu ifadelere yer verdi: "İhtiyaç duyduğunuz krediyi tek bir bankadan çekmek yerine birkaç farklı bankadan farklı krediler kullanarak daha düşük faiz ödeyebilirsiniz. Böylece kredi tutarını düşük tutarak çok daha düşük maliyetli kredi kullanabilirsiniz."

Haber: Yalçın KÜÇÜK