• SUR YAPIIIIIII
ÖZEL HABERLER Haber Girişi : 14 Mayıs 2024 09:39

Kadınlar bir bir ölüyor

Kadınlar bir bir ölüyor

Kadın cinayetleri dur durak bilmiyor. Nisan ayında 32 kadın öldürülürken 13 kadın şüpheli şekilde öldü. Nisan ayında İstanbul'da 5 kadın öldürülürken Antalya'da 2 kadın cinayete kurban gitti

Öldürülen 32 kadından 10’u boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, 1’i annesinin babasıyla barışmaması bahanesiyle, 1’i kedi beslediği bahanesiyle, 1 kız çocuğu; taş attığı bahanesiyle, 1’i ekonomik bahanelerle öldürüldü. 18’inin ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi. 

Nisan ayında Sevda Meşe, Besra Kırmızı, Yonca Kazan Coşkun, Yıldız Yılmaz, Gülseren Yıldırım, Buse Ateş Suna, Selin Yalın kadın cinayetine kurban giden isimlerden bazıları olurken isimler  değişiyor ama kadın cinayetleri değişmiyor. 

KADINLARI KİM ÖLDÜRDÜ?

Nisan ayında öldürülen 32 kadının 19’u evli olduğu erkek, 5’i birlikte olduğu erkek, 3’ü akrabası, 2’si tanıdığı biri tarafından, 1’i babası, 1’si kardeşi, 1’i oğlu tarafından öldürülmüştür. Bu ay kadınların %59’u evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.

ANTALYA'DA 2 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Nisan ayında öldürülen 32 kadının iller dağılımına bakıldığında İstanbul 5 kadın cinayeti ile ilk sırada yer alırken Kahramanmaraş'ta 3 kadın cinayete kurban gitti. Antalya, Diyarbakır, Samsun, Mersin ve Manisa'da 2'şer kadın cinayete kurban gitti. Adıyaman, Balıkesir, Konya, Tekirdağ, Ağrı, Bolu, İzmir, Ankara, Çankırı, Muğla, Aydın, Edirne ve Kırıkkale'de de 1'er kadın cinayete kurban gitti.

Nisan ayında şüpheli şekilde öldürülen 13 kadının il dağılımına bakıldığında Antalya'da 1 kadın cinayeti şüpheli bulundu. İzmir ve Van'da 2 kadın şüpheli şekilyde öldürüldü. 

EVLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜLER

Kadınların 18’i evinde, 4’ü sokakta, 2’si kamusal alanda, 1’i arabada, 1’i arazide, 1’i ıssız yerde, 1’i otelde, 1’i samanlıkta öldürülmüştür. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 56’sı  evlerinde öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların 18’i ateşli silahlarla, 11’i kesici aletle, 2’si darp edilerek, 1’i boğularak öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların %56’sı ateşli silah ile öldürüldü.

32 KADININ HİKAYESİ NE?

Antalya’da 38 yaşındaki üç çocuk annesi Nursel Yılmaz evli olduğu Fatih Yılmaz tarafından ateşli silahla öldürüldü. Nursel daha önce ayrılmak istemiş ve öldürülmeden bir gün önce boşanma dilekçesini geri çekmişti.  Fail intihar etti. 

Antalya’da 68 yaşındaki Türkan Abay evli olduğu Abdüsselam Abay tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Fail tutuklandı.

Diyarbakır’da yaşayan 34 yaşındaki Sevda Meşe boşanma aşamasında olduğu Adem Meşe tarafından anlaşmalı olarak boşandıktan 1 saat sonra ateşli silahla vurularak öldürüldü. 

İzmir’de 6 yaşındaki Tuğçe A. babası Umut A. tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü. Failin boşandığı Elif A.’nın barışmayı kabul etmemesi bahanesiyle 2 kızına ateş açtığı ve daha sonra intihara teşebbüs ettiği öğrenildi. 

Mersin’de 61 yaşındaki Selma Çiftçi refakatçisi olan oğlu Murat A. tarafından tedavi gördüğü hastanede boğazı kesilerek ve ateşli silahla vurularak öldürüldü. 

Mersin’de 20 yaşındaki 2.5 aylık hamile olan Besra Kırmızı abisi Umut Başıbaş ve Yasin Başıbaş tarafından evliliğine karşı olmaları bahanesiyle ateşli silahla vurularak öldürüldü. 

Karabük’te yaşayan 58 yaşındaki Gülseren Yıldırım, komşusu Erol A. tarafından kedileri beslemesi bahanesiyle ateşli silahla vurularak öldürüldü. 

Samsun’da 43 yaşındaki Yıldız Yılmaz evli olduğu ve boşanmaya çalıştığı İsmail Yılmaz tarafından ateşli silah ile öldürüldü. Fail cezaevine gönderildi. 

Çankırı’da 31 yaşındaki Semanur Çakır boşanma aşamasında olduğu İsmail Çakır tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü. Fail yakalandı. 

Edirne’ de 22 yaşındaki Petek Aksak boşanma aşamasında olduğu Berşan Aksak tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü. Beş farklı suç kaydı olan fail tutuklandı. 

Ağrı’da Esma Işık evli olduğu Savaş Işık tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Esma Işık’ın annesi de bıçaklanarak yaralandı. Fail tutuklandı.

Ankara’da Yonca Kazan Coşkun boşanma aşamasında olduğu Kerim Coşkun tarafından önce cinsel saldırıya uğradı, sonra bıçaklanarak öldürüldü. Fail hakkındaki uzaklaştırma kararı ise yeni bitmişti. Fail tutuklandı.

Balıkesir’de 32 yaşındaki Kübra Kanat evli olduğu Mehmet Kanat tarafından ateşli silahla öldürüldü. Polis memuru olan fail Kübra’nın kuzenini de yaraladı. Fail intihar girişiminde bulundu. 

İstanbul’da 24 yaşındaki Asya Can evli olduğu Bahattin Can tarafından öldürüldü. Failin reşit olmayanla cinsel ilişki, kadına yönelik şiddet ve kasten yaralama suçları dahil toplam 25 suç kaydı olduğu ortaya çıktı. Fail sosyal medya hesaplarından ölüm tehdidi içeren paylaşımlar yapıyordu. Olayın ardından fail intihar girişiminde bulundu. 

Tekirdağ’da 32 yaşındaki Buse Ateş Suna, evli olduğu Enes Suna tarafından dövüldü ve komaya girdi. Buse 2 ay sonunda öldü. 

Kahramanmaraş’ta 34 yaşındaki iki çocuk annesi Emine Boynueğri evli olduğu Mert Boynueğri tarafından ateşli silahla vurularak öldürüldü. Fail olayın ardından intihar etti.

Konya’da 84 yaşındaki Sahure Dudu Bahçeci torunu Talha Çorum tarafından dövülerek öldürüldü. Fail teyzesini de darp etti. Fail tutuklandı. 

Bolu’da 35 yaşındaki iki çocuk annesi Meltem Zengin evli olduğu Serkan Zengin tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Fail Meltem’in babasını da öldürdü ve annesini yaraladı. Fail tutuklandı. 

Diyarbakır’da Rozerin Yıldız 2 yıl önce boşanma aşamasında olduğu Özcan Yıldız tarafından ateşli silahla vurulmuş ve ağır yaralanmıştı. Rozerin daha önce 2 kez sığınma evinde kalmış, sistematik olarak defalarca şiddete uğramıştı. Rozerin’in ölümünden önce görülen duruşmalarda “eylemin teşebbüs aşamasında kaldığı” gerekçesiyle fail hakkında “haksız tahrik” indirimi istemişti. 

İstanbul’da 35 yaşındaki 2 çocuk annesi Emine Derviş, evli olduğu erkeğin yiğeni Heysem H. tarafından eşarpla boğularak öldürüldü. Failin Emine’nin ziynet eşyalarını çaldığı öğrenildi.

Kahramanmaraş’ta 4 yaşındaki Sultan Akgül, 14 yaşındaki kuzeni A. A. tarafından kendisine taş atılması bahanesiyle boğazından kesilerek öldürüldü. Sultan’ın cesedi samanlıkta bulundu.

Kırıkkale’de 42 yaşındaki F. C., arabada tartıştığı birlikte olduğu erkek tarafından boğazından bıçaklandı. 20 gündür hastanede tedavi gören F. C. hayatını kaybetti.

Muğla’da bir otelde çalışan 35 yaşındaki İlknur Çetin, birlikte olduğu Ali İhsan Kaya tarafından kıskançlık bahanesiyle bıçaklanarak öldürüldü.

İstanbul’da estetisyen olan 35 yaşındaki Selin Yalın, birlikte olduğu Ömer Öktem tarafından ateşli silahla öldürüldü. Fai, Selin’in akrabasını arayarak Selin’in intihar ettiğini söyledi. Fakat emniyette cinayeti itiraf etti.

İstanbul’da 31 yaşındaki N. A. amcası Ö. A. tarafından ateşli silahla öldürüldü.

Manisa’da 23 yaşındaki 2 çocuk annesi Buse Demirkıran, evli olduğu Hamza Demirkıran tarafından tüfekle vurularak öldürüldü. Fail daha sonra aynı silahla intihar etti.

Aydın’da 30 yaşındaki A. K., evli olduğu E. K.’ya boşanma davası açtıktan sonra ailesinin yanına yerleşip işe başladı. İşten eve dönerken E. K. tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürüldü.

Samsun’da 1 çocuk annesi 44 yaşındaki Gülcan Güneş, birlikte olduğu Ertuğrul Temiz tarafından ateşli silahla öldürüldü. Failin ifadesinde Gülcan’ın vücudunda morluklar gördüğü için aldatıldığını düşündüğünü bu bahane ile öldürdüğünü belirttiği öğrenildi.

Kahramanmaraş’ta 57 yaşındaki Nazlı Tepedir, evli olduğu Mehmet Tepedir tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

İstanbul’da yaşayan Hivda Temel, boşanma aşamasında olduğu Mehmet Temel tarafından apartmanda bıçaklanarak öldürüldü.

Adıyaman’da yaşayan 25 yaşındaki 2 çocuk annesi Esra Yıldız, evli olduğu Ali Yıldız tarafından birlikte gittikleri otelde boğazından ve göğsünden bıçaklanarak öldürüldü.

Manisa’da 27 yaşındaki 2 çocuk annesi Gözde Yılmaz, birlikte yaşadığı S. Y. tarafından ateşli silahla öldürülüp daha sonra kuyuya atıldı. 

 

Haber: Yalçın KÜÇÜK