• SUR YAPIIIIIII
ÖZEL HABERLER Haber Girişi : 13 Mayıs 2024 15:09

Toprakta KDV sancısı

Toprakta KDV sancısı

Türkiye'nin  hububat üretiminde en önemli kalemlerinden biri olan arpada üretici girdi maliyetlerindeki artışın yanı sıra bir de vergi sorunu ile boğuşuyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) sanayiciye yüzde 1 olarak uyguladığı katma değer vergisini (KDV) üreticiye yüzde 8 olarak uyguluyor. Türkiye Ziraatçiler Derneği Antalya Şube Başkanı Abdurrahman Özcan,“Çiftçi artan fiyatlar yüzünden gübre kullanamıyor. Vergide haksız rekabet yaşıyor. Bu sorunların çözülmemesi Türkiye’de tarıma ve hayvancılığa verilen desteği gözler önüne seriyor” dedi.

HAKSIZLIK GİDERİLMELİ

Başkan Abdurrahman Özcan, TMO’nun yüksek KDV’yi küçük üreticilere uygulandığını ve zor durumda bıraktığını aktardı. Özcan, "Küçük üreticiler vergi mükellefi sayılmadığı için KDV yüzde 8 olarak uygulanıyor. Her türlü zararda. Çünkü gidip üye olduğu kooperatiften alsa da kooperatif yüzde 1 KDV ile aldığı ürünü kendisine yüzde 8 ile satıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan döneminde bu sorun gündeme geldi ve bakanlık bir çalışma baş- lattı. Ancak daha sonra tekrar unutuldu. Küçük üreticinin aleyhine olan bu haksızlık düzeltilmeli aksi halde et ve süt üretimine darbe vurulmaya devam edilmiş olacak" ifadelerine yer verdi.

REKOLTE DAHA DA DÜŞEBİLİR

Başkan Özcan ,Türkiye’nin yıllık 8 milyon ton civarında arpa ihtiyacı olduğunu belirterek geçtiğimiz yılki rekoltenin 6 milyon ton civarında olduğunu hatırlattı.

Rekoltenin daha da düşebileceğini söyleyen Özcan şunları söyledi: "Normalde 2 milyon ton ithal ediyorduk. Ama bu yıl görünen o ki daha fazla ithal edeceğiz. Çünkü alandan aldığımız bilgilere göre, çiftçi gübre atamadı toprağa. Gübre yüzde 400 zam gördü, mazot fiyatları zaten herkesin malumu elektrik de iki katından fazla arttı. Birçok üreticinin de, bu maliyetlerle üretim yapıp zarar etmekten- se toprağı boş bıraktığını biliyoruz. Bu da doğal olarak rekoltenin düşmesi anlamına geliyor. Son gübre önümüzdeki ay atılmalı çift- çinin alım gücüne ve gübre fiyatlarına bağlı."

Haber: Yalçın KÜÇÜK