• SUR YAPIIIIIII
ÖZEL HABERLER Haber Girişi : 09 Şubat 2024 10:55

Fitre 130 TL oldu

Fitre 130 TL oldu

Antalya İl Müftüsü Fethi Yalçınkaya, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından 2024 yılı fitre miktarı 130 TL olarak belirlendiğini kaydetti.

Yalçınkaya, "Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2024 fitre miktarını belirleyerek 130 TL olarak belirledi. Belirlenen bu meblağ, aynı zamanda günlük oruç fidye bedelidir. Bunun yanında her bir mükellef, günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı fitre olarak verebilir" şeklinde konuştu.

Antalya İl Müftüsü Fethi Yalçınkaya, "Konuyla ilgili hadis-i şerifler, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak ülkemizde fitre miktarı 2024 yılı Ramazan ayı için 130 TL olarak belirlenmiştir.Belirtilen meblağ nakdi olarak verilebileceği gibi gıda ve benzeri maddelerden ayni olarak da verilebilir. Belirlenen bu meblağ, aynı zamanda günlük oruç fidye bedelidir. Bunun yanında her bir mükellef, günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı fitre olarak verebilir" ifadelerine yer verildi.

Müftü Fethi Yalçınkaya, 2023 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2024 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarını 70 TL olduğunu hatırlattı.

 

Haber: Yalçın KÜÇÜK