ÖZEL HABERLER Haber Girişi : 28 Haziran 2024 11:20

Anız yakma uyarısı

Anız yakma uyarısı

Diyarbakır - Mardin sınırında çıkan ve 15 kişinin hayatını kaybettiği yangın sonrasında ardı ardına anız yakma uyarısı geliyor.

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, anız yakmanın doğa ve tarımsal ekosisteme tahribat verdiğini, tarımsal verimi düşürdüğünü söyledi.

TOPRAĞI VERİMSİZLEŞTİRİYOR

Son 5 yılda çıkan yangınların çıkış nedenlerine bakıldığında yüzde 6'lık bir kısmının anız yakmadan kaynaklandığını dile getiren Nazif Alp, Bu yangınların, doğal ve tarımsal ekosistemin tahrip olmasına, toprakların organik madde miktarının azalmasına, toprağın su tutma kapasitesinin azalmasına, su ve toprak erozyonunun artmasına, omurgalı ve omurgasız canlıların yok olmasına kısacası toprağın verimsizleşmesine ve doğanın ölümüne neden olduğunu kaydetti.

UYARI LEVHALARI ASILMALI

Anız yangınlarını hava sıcaklıklarının artması ve elektrik tellerinden çıkan kıvılcımlar da tetiklediğini dile getiren Nazif Alp, "Bu konuda başta yerel yönetimler ve itfaiye olmak üzere ilgili tüm kurumlar tedbirlerini almalıdır. Yollardaki otlar temizlenerek yanıcı materyal kaldırılmalı, yol kenarlarına anız yangınlarının zararlarına ilişkin uyarıcı levhalar asılmalıdır" dedi.


TOPRAĞIN GÜÇCÜ KAYBOLUYOR

"2872 sayılı Çevre Kanunu'na göre idari cezalar olmasına rağmen bazı çiftçilerimiz maalesef anız yakmaya devam ediyor" diyen Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, "Toprağın verimini genel olarak topraktaki mineral, gübre ve biyolojik canlılar belirler. Bunlar yakıldığı zaman çiftçimiz daha çok gübre atmak zorunda kalır. Anız toprağa kazandırıldığı zaman toprağın daha az gübre ihtiyacı olur ve verimde artış yaşanır. Anız yakmakla toprağı işlemek kolaylaşıyor fakat toprağın gücü kayboluyor. Çiftçilerimiz bunun farkında olmalıdır. Toprağa kazandırılmayan anız, daha fazla gübre kullanılmasına yani maliyetin artmasına yol açıyor" şeklinde konuştu.


1 YILLIK EMEK KÜLE DÖNÜŞÜYOR

Anız yangınlarında vatandaşlarımızın da duyarlı olması gerektiğini kaydeden Başkan Alp son olarak şöyle konuştu: " Özellikle yol kenarlarına atılan tam olarak söndürülmeyen izmaritler çiftçilerimizin 1 yıllık emeğinin küle dönmesine neden olabiliyor. Bu yıl buğday ve arpa piyasasında yaşanan olumsuzlukların yanı sıra vatandaşlarımızın da çiftçilerimizin emeğinin yok olmaması için daha dikkatli olması gerekiyor."

Haber: Yalçın KÜÇÜK