ÖZEL HABERLER Haber Girişi : 28 Haziran 2024 11:15

Vergide adalet istediler

Vergide adalet istediler

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) Antalya Şubesi “ Vergide Adalet” eylemlerini sürdürüyor. Vergide Adalet eyleminin bu haftaki adresi Antalya Vergi Dairesi oldu. Antalya Vergi Dairesi önünde toplanan SES Antalya Şubesi üyeleri sloganlarla AKP iktidarının vergi politikalarını protesto etti. 

 

“Vergide Adalet İstiyoruz, Yeni Vergiler Değil” diyen SES üyeleri adına basın açıklamasını SES Antalya Şubesi Eş Başkanı Şükran İçöz yaptı. 

 

Şükran İçöz “On altıncı defa Vergide Adalet demek için Türkiye’nin dört bir yanındayız. Beş ayı geçen eylemlilik sürecimizde artık tüm Türkiye’nin vergide adalet dediğini görüyoruz. Evet artık tüm Türkiye vergilerin adaletsiz olduğunu, yoksuldan alıp bir avuç aşırı zengin sermayedara aktarıldığını ve bu nedenle yoksul kaldığımızı biliyor. Vergiler biz ücretlilerden, emeğiyle geçinmeye çalışanlardan, emekçilerden ve hatta emeklilerden toplanıyor. Bu toplanan vergiler ne sağlığımıza harcanıyor ne eğitimimize ne barınmamıza ne de beslenmemize. Bu nedenle randevu bulamıyoruz, bu nedenle eğitim alamıyoruz, bu nedenle dünyanın en yüksek gıda enflasyonuna maruz kalıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 2 ay önce sonunda vergide adalet dedi. Gereğini yapmasını beklerken karşımıza yeni vergi teklifleri ve zamlar geldi” diyen Şükran İçöz, “Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının hazırladığı yeni vergi teklifleri çalışması da vergide adalet ile başlıyor ama bize yeni vergi yükleri ile devam ediyor. Bizler basından bu çalışmada kimlere vergi yüklendiğini ve kimlerden vergi alınmadığını öğrendik” dedi

 

ADALETSİZLİĞİN DÜZELTİLMESİNİ İSTİYORUZ

 

Maliye Bakanlığından yeni vergi düzenlemeleri çalışmasında şehir hastanelerini yapan 44 şirketin sadece 7 sinin vergi verdiğini 37sinin hiç vergi vermediğini öğrendik diyen Şükran İçöz konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu şirketlerin 2023 yılında toplam verdiği verginin ise 2,8 milyar lira olduğunu öğrendik. Bunun da ne kadarının ödendiğini bilmiyoruz. Sadece İstanbul’da, sadece Çam Sakura Şehir hastanesinde çalışan sağlık çalışanları 2023 yılında bu şirketlerin tümünden daha fazla vergi vermiş durumda. Dahası bu şirketlerin vergi oranının %yüzde 5 olduğunu öğreniyoruz oysa orada çalışanlar bu ay yüzde 35 vergi ödüyorlar.  Biz Maliye Bakanından bu adaletsizliği düzeltmesini talep ediyoruz. Emekçilerden toplanan vergileri halkın yararına kullanmış olsaydınız; Diyarbakır’da Mardin’de 13 yurttaşımızı kaybettiğimiz yangınları önleyebilir, onlarca hastayı tedavi için başka şehirlere nakletmek zorunda kalmaz, yerinde müdahale edebileceğimiz sağlık kurumlarımız yada kurumlarda yanık ünitelerimiz olurdu.”

 

VERGİDE ADALET İSTİYORUZ

“Bayrama ücretlerimizi alarak girdik, bayram bittiğinde enflasyonla, vergi yüküyle erittiğiniz maaşlarımızın kaybolduğunu gördük” diyen İçöz, “Emeğiyle çalışanlar, emekliler için bir bayram daha hesap kitapla geçti. Temmuz ayında hesaplayacağınız enflasyona göre maaşlarımıza yüzde 20 civarında zam yapacağınızı söylüyorsunuz. Gerçek enflasyonun çok altında bir zam yapmanız yeterli olmayacağı bizleri yeni vergi dilimine sokup bu zammı hiç vermemiş olacaksınız. Gelecek ay ücretlerimizi aldığımızda yüzde 20 zamma ne oldu diyeceğiz. Bu vergide adalet değil. Bu yoksulun, emekçinin sırtına binmek. Vergi çalışmanızda vergi dilimlerini ve vergi sınırlarını düzeltmek yok. Zam verdik deyip bunu vergi ile geri almak var. Bu vergide adalet değil” açıklamasında bulundu.

 

 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri (SES) Antalya Şubesi Eş Başkanı Şükran İçöz, “Halkın sağlık hakkı, sağlık çalışanlarının hakları ve vergi adaleti için yürüttüğümüz mücadelemiz talebimiz karşılık bulana dek sürecek. Vergide ve gelirde adalet mücadelesine tüm çalışanları, giderek yoksullaşan halkımızı yanımızda görmeye mücadelemizi büyütmeye davet ediyoruz. Buradan hükümete sesleniyoruz 16 haftadır sürdürdüğümüz vergide adalet haykırışımızı ne zaman duyacaksınız?” Diye sordu.

 

Haber: Yalçın KÜÇÜK