GÜNDEM Haber Girişi : 12 Eylül 2023 12:30

14. Coğrafi işaret alındı

14. Coğrafi işaret alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda Milas yağlı zeytini Avrupa Birliğinden (AB) coğrafi işaret tescili aldı.

Doğal salamura zeytin olan Milas yağlı zeytini, bütün zeytin sınıfında olup çizik zeytin olarak piyasaya sunuluyor. Milas yağlı zeytininin hazırlanmasında gıda katkı maddeleri, aroma ve aroma verme özelliği taşıyan gıda bileşenleri kullanılmıyor. Ayrıca sterilizasyon, pastörizasyon işlemleri de uygulanmıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen çalışmalar sonucunda Milas yağlı zeytini AB’den coğrafi işaret tescili aldı. Böylece AB’den tescil alan ürün sayısı 14’e ulaşırken, Milas’ın AB tescili alan ürün sayısı da 2’ye yükseldi. Daha önce Milas zeytinyağı AB coğrafi ürün tescili almıştı.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Türkiye’nin AB’den coğrafi işaret tescili alan 14. ürününün “Milas Yağlı Zeytini” olduğunu açıkladı.

Çandır, “Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nı, değerlerimize sahip çıkarak “Milas Zeytinyağı”nın ardından “Milas Yağlı Zeytini”nin AB tarafından tescil edilmesini sağladıkları için kutluyor ve teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Haber: Yalçın KÜÇÜK