SİYASET Haber Girişi : 04 Eylül 2023 16:35

Yeni Eğitim Öğretim Yılı Hayırlar Getirsin

Yeni Eğitim Öğretim Yılı Hayırlar Getirsin

Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Düzen, Enflasyon raporunu açıklamakta olduğumuz için yeni ders zilinin de zamla çaldığını belirterek; “Öğrencilerin tüm kırtasiye ihtiyaçları, giyim ihtiyaçları, ulaşım ve yeme içme ihtiyaçları da devletimiz tarafından karşılanmalıdır” dedi

 

Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

Gündemdeki son gelişmeleri değerlendiren Düzen, Yaklaşık 20 milyon öğrenci ile 1 milyondan fazla öğretmen için yeni eğitim öğretim yılı başlıyor. Yeni eğitim öğretim yılının başta öğrenci ve öğretmenler olmak üzere ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz diye konuştu. 

 

YENİ DERS ZİLİNİN DE ZAMLA ÇALDI

Düzen, açıklamasını şöyle devam ettirdi:

“Enflasyon raporunu açıklamakta olduğumuz için yeni ders zilinin de zamla çaldığını belirtmeden geçemeyiz. Geçtiğimiz yıla göre eğitim ve öğretimle ilgili ürün ve hizmetlerde ne yazık ki %50 ila %150 arasında fahiş artışlar söz konusu. Oysa anayasamızın 42. maddesinde temel ve orta eğitimin devlet okullarında parasız olduğu açıkça ifade edilmektedir. Yıllardır okullardan para alınmadığı için bu maddenin yerine getirildiği zannediliyor ancak öyle değil. Bir süredir ders kitapları bedelsiz olarak veriliyor ancak yetmez. Öğrencilerin tüm kırtasiye ihtiyaçları, giyim ihtiyaçları, ulaşım ve yeme içme ihtiyaçları da devletimiz tarafından karşılanmalıdır. Biz potansiyeli ve zenginlikleri olan bir ülkeyiz. Yeter ki ülkemizin zenginlikleri yolsuzluklara, israfa, yandaşa değil milletimizin menfaatlerine hizmet ettirilsin. Millî Görüş olarak bizler geçmiş iktidarlarımızda bunun uygulamalarını göstermiştik. Milletimiz yetki verdiği zaman devlet nasıl yönetilir dosta düşmana göstereceğiz. “

 

BALIK AV SEZONU DA AÇILDI

Balık av sezonu da açıldığını belirten Düzen açıklamasını şöyle sürdürdü: “Raporumuza devam ederken 1 Eylül itibariyle Virabismillah denilerek açılan balık av sezonuna da değinmek istiyorum. Açıldığı an itibariyle balıkçı kardeşlerimizi takip ediyoruz ve artan maliyetlerden onların da müzdarip olduğunu müşahede ediyoruz. Üstüne yıllardır uygulanan yanlış balıkçılık politikalarını, denizlerimizin ve iç sularımızın pervasızca kirletildiği gerçeğini de koyduğumuz zaman 3 tarafı denizlerle çevrili Trakya ve Anadolu olmak üzere iki yarımadan oluşan bir ülke olmamıza rağmen ne yazık ki deniz ürünlerine ulaşamıyoruz. Yeni sezon olmasına rağmen balık fiyatları üç haneli fiyatlarda seyrediyor. Yanlış tarım ve hayvancılık politikaları ile temel besin kaynağı hayvansal proteine ulaşım imkanımız zaten kısıtlanmıştı, her geçen gün bir başka protein kaynağı olan ve çocukların beyin gelişimi için olmazsa olmaz ihtiyaç olan Omega 3 de iyiden iyiye erişilemez olacak gibi gözüküyor. 

Bu böyle gitmez! Bir an evvel tarım, hayvancılıkta üretim öncelemeli, balıkçılık faaliyetlerinde de bilimin yol göstericiliğinde adımlar atılmalıdır. Böyle yapılırsa belki orta vadede bir şeylerin değişmesi mümkün olur. Yoksa geri dönülmez bir yola gireceğiz.”

 

ANTALYA’NIN EKONOMİK DURUMU 

Antalya’nın, Ağustos ayına dair ekonomik durumunu kamuoyuna paylaşan Düzen, açıklamasını şöyle noktaladı:

“2023 Ağustos  ayında Antalya’da iki yetişkin ve birisi 15-19 diğeri 4-6 yaşlarında çocuktan meydana gelen 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi adına gerekli gıdalar için harcaması gereken miktar yetişkin erkek için 3.192,35 TL yetişkin kadın için 2.703,01 TL, 15-19 yaşındaki çocuk için 3.448,67 TL ve son olarak 4-6 yaş çocuk için 2.306,88 TL olarak gerçekleşirken, söz konusu ailenin Ağustos  2023 Açlık Sınırı; 11.650,90 TL olarak gerçekleşmiştir. Antalyamızda; açlık sınırı önceki aya göre 339,90 TL, geçen yılın aynı ayına göre ise 4.724,68 TL artmıştır. 

Böylece yıllık gıda enflasyonunda % 68,21 artış ölçümlenmiştir. 

Aynı dönemde gıda için 11.650,90 TL, giyim için 2.553,62 TL, konut (kira, elektrik, su, yakıt vb) için 14.896,13 TL, ulaşım için 9.735,68 TL, eğitim için 1.117,21 TL, sağlık için 1.223,61 TL ve çeşitli mal ve hizmetler için ödenmesi gereken 531,00 TL ile birlikte 4 kişilik ailenin insanca yaşam şartlarını sağlayabilmesi adına ödemesi gereken miktar olan 

Ağustos  2023 Yoksulluk Sınırı; geçen aya göre 1.216,81 TL , geçen yılın aynı ayına göre ise tam 16.913,92 TL artışla 41.709,16 TL olarak gerçekleşmiştir.

Araştırmalarımıza göre gıda ve gıda dışı giderler baz alındığı zaman; şehrimize çalışmak amacıyla gelen ve/ veya yalnız yaşayan bir Vatandaşımızın maliyetlerini ifade eden Ağustos   2023 döneminde bekâr bir çalışanın aylık yaşam maliyeti ise önceki aya göre 444,13 TL, geçen yılın aynı ayına göre de tam 6.173,58 TL artışla 15.223,84 TL olarak hesap edilmiştir.

Saadet Partisi Antalya İl Başkanlığı olarak Antalya kamuoyunun dikkatine sunarız.”