GÜNDEM Haber Girişi : 25 Kasım 2022 15:58

Yağmurlu havalarda trafik uyarısı

Havaların soğuması ve yağmurların başlamasından dolayı trafik kazalarını önlemek amacıyla vatandaşlara uyarılarda bulunan Trafik Kazaları Önleme Dernek Başkanı Abdullah Gökmen, ‘’yağmurlu havada araba kullanmak normal zamanda araba kullanmaktan çok daha f

Yağmurlu havada araba kullanmak normal zamanda araba kullanmaktan çok daha fazla dikkat gerektiren bir olaydır. Yağmurlu havada araç kullanırken dikkat edilmesi gerekenler kuralları Antalya Trafik Kazaları Önleme Dernek Başkanı Abdullah Gökmen anlattı.

 

Antalya’da çok sık yağmur yağmasından dolayı trafik kazalarını önlemek amacıyla vatandaşlara uyarılarda bulunan Trafik Kazaları Önleme Dernek Başkanı Abdullah Gökmen, ‘’yağmurlu havada araba kullanmak normal zamanda araba kullanmaktan çok daha fazla dikkat gerektiren bir olaydır. Hava koşullarının sürüş tekniklerini doğrudan etkilediğini unutmamalısınız. Hava koşulları arasında sürücüleri en çok etkileyen olay buzlanma ve kardır. Bunun yanında yağmurlu havalar da sürüş açısından zorlu koşulların ortaya çıkmasını sağlayabilir’’ diye konuştu.

ASFALTTA OLUŞAN YAĞ VE TOZ YOLU DAHA ÇOK KAYGANLAŞTIRIYOR

Sürücü hâkimiyetini yakından etkileyen bir faktör olan yağmurun, zorlu sürüş koşulları içerisinde yer aldığını özellikle sürüş konusunda yeteri kadar tecrübesi bulunmayan vatandaşların yağmurlu hava koşullarında mümkün olduğu kadar araç kullanmaktan kaçınması gerektiğini söyleyen Başkan Gökmen, ‘’yağmurlu hava sürücünün görüş kalitesini yakından etkileyen bir faktördür. Bunun yanında yağmurun zemin üzerindeki etkilerinin de iyi bilinmesi gerekir. Yağmurun başlamasının hemen ardından zemin henüz tamamen ıslanmamış olacaktır. Bu tam ıslanmama olayı aslında zeminin tamamen ıslak olmasından çok daha tehlikeli durumların ortaya çıkmasını sağlar. Yağmurun ilk damlalarının zemine düşmesinin ardından, asfaltta oluşan yağ ve toz karışımı yolun kayganlaşmasını sağlar. Kayganlaşan yolda aracın ve lastiklerin tutunma olasılığı gittikçe azalır’’ ifadelerini kullandı.

Yağmurun yağmaya başlaması ile kaygan bir hal alan yolun özellikle tecrübesiz sürücüler için tehlikeli olduğunu söyleyen Başkan Gökmen yağmurlu havalarda araç kullanmanın püf noktalarını herkesin öğrenmesi ve tecrübe etmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Gökmen, ‘’vatandaşların araç kullanma konusundaki tecrübeleri tehlikeli durumlarda nasıl davranması gerektiğini bilmeleri ile doğru orantılıdır. Kişiler kazanmış oldukları tecrübeler sayesinde olası zor durumlara kolaylıkla müdahale edebilirler. Yağmurlu havada araç kullanmanın püf noktaları bilinmeli ve hava şartları yağmurlu zamanda araç kullanmayı gerektirdiği zaman bu püf noktalar uygulanmalıdır’’ sözlerini kaydetti.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NOKTALAR

 

Tecrübeli ve tecrübesiz bütün araç kullanıcıları için özellikle yağmurlu havalarda araç kullanırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları anlatan Başkan Gökmen, ‘’ Hız limitleri trafikte uyulması gereken belki de en önemli kuraldır. Hız limitine uymak olası kazaların önlenmesinde veya kaza anında çok az daha hasar alınmasında en önemli faktörü teşkil eder. Araç kullanıcılarının bir diğer yaptığı sık yanlışlardan biri de araçlarla ya da motorla olan takip mesafesini kontrol etmemesidir. Özellikle görüş mesafesinin azaldığı yağmurlu havalarda ıslak bir zeminde ilerlediğinizi asla unutmamalısınız. Islak zeminde fren mesafesinin normal şartlar altında olduğundan çok daha uzun olacağı aklınızın bir köşesinde bulunmalıdır. Fren mesafesi uzayacağı için yağmurlu havalarda önünüzdeki araç ile aranızdaki takip mesafesi büyük önem taşır. Yağmurlu havada sert fren yapmak oldukça tehlikeli sürüş teknikleri arasında yer alır. Yağmur sebebi ile kaygan bir hal almış olan yol, olası sert frenleme esnasında aracın kontrolden çıkmasına neden olabilir. Ani şerit değişimleri de yağmurlu havalarda yapılmaması gereken ileri sürüş teknikleri arasında yer alır. Ani şerit değiştirmek durumunda kaldığınızda yağmur nedeniyle kayganlaşmış olan zeminde tutunmanız zorlaşacak ve savrulma ile karşı karşıya kalacaksınız demektir. Araç savrulmalarının direksiyon hâkimiyetini kaybetmekte baş aktör olduğu asla unutulmamalıdır. Yağmurlu havalarda durmak istediğinizde hızınızı kademeli olarak azaltmanız güvenli bir duruş yapmanızı sağlayacaktır’’ dedi.

SU BİRİKİNTİLERİNE DİKKAT

Başkan Gökmen, yolların bozuk, asfaltların yamalı ve boşluklu olmasından dolayı yollarda sık sık su birikintileri olduğunu bu noktada yine sürücülerin hem kendileri için hem de yanından geçen diğer yaya ve araç sürücülerinin can güvenliği için su birikintilerinden dikkatli geçmeleri konusunda uyarılarda bulundu. Başkan Gökmen, ‘’ Yağmur nedeniyle yolda birikmiş su birikintileri yolu tam olarak görülmeyecek bir hale getirebilir. Bu durumda sürücü yoldaki çukurları görmekte zorlanır ve hızlı bir şekilde seyir ettiği takdirde bu çukurlara girme ihtimali yüksektir. Çukura girmiş bir sürücü eğer hızlı bir biçimde bu eylemi gerçekleştirmiş ise direksiyon hâkimiyetini kaybedebilir’’ diye konuştu.

ARAÇ BAKIMLARI ZAMANINDA YAPTIRILMALI

Son olarak araç sahiplerinin güvenli bir sürüş gerçekleştirebilmesi için hem kurallara uyması hem de araçlarının bakımını vakti zamanında yaptırmaları gerektiğini aktaran Başkan Gökmen, ‘’güvenli bir sürüş için sürücünün dikkatli olması ve bunun yanında aracın tüm bakımlarının zamanında ve eksiksiz olarak yapılması gerekir. Bu iki unsurun yanında karayolunun durumu ve hatta karayolunda hareket halinde bulunan diğer araçların ve yayaların durumu da güvenli sürüş için önemlidir. Araç sahiplerinin araç bakımı konusunda ihmale yer vermeyen bir tutuma sahip olması olası trafik kazalarının yaşanmamasını sağlar’’ dedi.

Ayşem SİCİM