EKONOMİ Haber Girişi : 05 Ağustos 2022 12:02

Turizm Sektörü Eleman Arıyor

Turizm sektörünün bütün kesimleri ve her birimi için personel aranıyor.

Turizm sektörünün bütün kesimleri ve her birimi için personel aranıyor. Antalya ve diğer kıyı bölgelerindeki otellerde bazı birimler için sorun aralarında Nepal, Gürcistan, Türkmenistan ve diğer ülkelerden getirilen işçilerle giderilmeye çalışılıyor.

Pandemi nedeniyle otellerde görev alan yetişmiş mutfak ve servis elemanlarının yanı sıra ön büro, housekeeper alanlarında kayıplar yaşandı. Yeni işkollarında çalışmaya başlayan otel çalışanları geri dönmeyince onların yerini dolduracak yeni eleman bulmak zorunda kalan yöneticiler, işe alım sürecinde personele lojman, yemek, sigorta, yan haklar ve 8 ila 15 bin lira arasında maaş teklif ediyor. 

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca pandemi öncesinde başlayan nitelikli eleman ihtiyacının bu dönemde arttığını belirterek "Sektör olarak çok fazla çalışanımızı kaybettik. Şimdilerde eski çalışanlarımızı sektöre nasıl yeniden kazandırabiliriz bunu düşünüyoruz. Personel bulunamıyor" dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.