• SUR YAPIIIIIII
KÜLTÜR-SANAT Haber Girişi : 15 Mayıs 2024 15:06

SEZONA GÖRKEMLİ VEDA

SEZONA GÖRKEMLİ VEDA

2023-2024 sanat sezonunun gözde eseri ‘Giselle’ balesi  son temsilini kapalı gişe sahneledi.

 

Büyük beğeni toplayan, her temsili yoğun ilgi gören ‘Giselle’ balesi sezona, dün akşam gerçekleştirilen temsille veda etti. Romantik bale türünün en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen ‘Giselle’ balesi, Antalya Devlet Opera ve Balesi Opera Sahnesi’nde gelecek sezonda da seyircileri büyülemeye devam edecek.

Adolphe Adam’ın müzikleriyle kulaklarda iz bırakan bu eşsiz eserin imza koreografisi Jean Coralli ve Jules Perrot’a ait. Kalbi kırık bir genç kızın mistik hikayesini anlatan Giselle, Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde Ayşe Fidanlık tarafından sahneye koyuldu. Eserde, hem köy hayatının doğallığını hem de mistik dünyanın bilinmezliğini seyircilere aktarmaktaki en önemli etkenlerden olan sahne üstü tasarımlardan, dekor tasarımını Çağda Çitkaya, kostüm tasarımını Nursun Ünlü, ışık tasarımını Mustafa Eski üstlendi. Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestra sanatçılarını Orkestra Şefi Pavel Petrenko yönetirken eserin başkemancısı Sibel Aydın oldu.

Aşk, ihanet ve bağışlama temaları unutulmayan bir baş yapıta dönüşüyor.

Romantizmin ve duygusallığın buluştuğu, mistik dünyanın kapılarını aralayan bale eserinin başrollerinde Rina Murata (Giselle), Mehmet Batur BÜKLÜ (Albrecht) Burak Özbek (Hilarion), Milina Fidan Özbek (Myrtha), Haruna Takeda ve Kaname Noi (Köy Pas De Deux) dans etti.