• knyalt
GÜNDEM Haber Girişi : 14 Mart 2023 11:23

Şap abartıldı mı?

Türkiye'de çeşitli illerdeki hayvanlarda SAT-2 tipi şap virüsü tespit edildi. Endişe yaratan virüsün kırmızı et üzerinde yaratacağı etkileri değerlendiren Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Federasyon Başkanı Osman Yardımcı,

Tarım ve Orman Bakanlığı, şap hastalığı görülen 8 işletmede karantina dahil tüm tedbirlerin alındığını duyurdu. Etin kilosunun 250 TL’yi aştığı bir ortamda gelen karantina haberi sektörde büyük endişe yarattı. Ancak Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Federasyon Başkanı Osman Yardımcı endişe edecek bir durum olmadığını söyledi.

Antalya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İlhan Ayhan, şap hastalığının endişe yaratacak bir durum olmadığını hayvanların kontrollü bir şekilde kesime gönderilmeye devam ettiğini açıkladı. Ayhan, “Şap şu an için hayvan kesimine engel değil. Bu durumun fiyatları etkileyeceğini düşünmüyorum” dedi. Şap hastalığının insana bir etkisi olmadığına dikkat çeken Ayhan “Bu hastalığın insana bir etkisi yok. Üreticiyi çok etkileyecek bir durum değil” diye yorumladı. İthal etin gelmesini de değerlendiren Ayhan “İthal et iç piyasayı rahatlatacak kadar olmalı.  Daha fazlası üreticiye zarar verir” diye konuştu.

YILLARDIR VAR OLAN BIR HASTALIK NEDEN ABARTILDI?

Osman Yardımcı, şap hastalığının yıllardır olan var olan bir hastalık olduğunu belirterek ‘Neden endişe yaratacak kadar abartıldı” diye eleştirdi. Yardımcı, “Yıllardır var olan bir hastalık, neden böyle abartılarak gündeme getirildiği anlamadım. Ne insana zararı var ne ete zararı var. Bu insana bulaşan bir hastalık değil, hayvandan hayvana geçen bir hastalık. Bunun için şap hastalığı ile ilgili milleti tedirgin ederseniz esnaf iş yapamaz” diye kaydetti.

 

Başlayan şap salgınını değerlendiren Yardımcı, “Şap hastalığı normalde de olan bir hastalık. Önlemi alınabilen bir hastalık. Hastalığın aşısı var. Artık o kadar önemli bir hastalık değil” diyerek et fiyatlardaki yükselişin hastalıkla ilgili olmadığını vurguladı.

 

ETİN FİYATI MALİYETİ KADAR ARTMADI

 

Artan girdi maliyetleri karşısında et fiyatlarının düşük olduğunu kaydeden Osman Yardımcı, “Yem fiyatları dört katı arttı ama et yüzde 100 artmadı. Biz aracıyız alıp satarız. Biz ESK’ya et getirirseniz biz de şubeniz gibi satarız diyoruz. Ama devletle rekabet edemeyiz. Onlarda işçi, kira, elektrik devletten ama bizim öyle bir şansımız yok. O imkanlar bizde olsun biz de ucuz verelim. Diğer temel gıda maddelerine mesela peynire bakın. 5-6 katı artış var. Ama et fiyatındaki artış yüzde 100’ü bulmadı”dedi.

 

ÖZEL HABER - MÜHÜBE TAŞKIN

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.