GÜNDEM Haber Girişi : 09 Haziran 2023 00:04

Plastik Tarih Olacak

 

Bucak’ta kurulan fabrikada “Huş ağacından” üretilen kaşık bıçak piknik setleri yakın zamanda raflardaki yerini alacak.

Dünya sağlık örgütü kararınca birçok ülkede yasaklanan plastik çatal, bıçak, kaşık setleri yerine geçecek olan Huş ağacı ürünleri, Antalyalı girişimcilerin ufkunu açtı. Burdurun Bucak ilçesi Organize Sanayi Bölgesinde kurulan fabrikada Huş ağacından elde edilen piknik seti ürün çeşitleri Akdeniz Bölgesi ihtiyacını karşılayacak. 
Özellikle Kuzey yarım küre ülkelerinde yetişen Huş ağacının sağlığa olan faydalar saymakla bitmiyor. 
Antiseptik özelliği olan ağaç idrar söktürücü, kan temizleyici, safra söktürücü, yara kapatıcı ve uyarıcı özelliğe sahip. Huş ağacı, özellikle Gut hastalığı, kolesterol, şişmanlık, saç, üre, egzama, ödem, romatizma ve böbrek taşı hastalıkları tedavisinde kullanıldığı için bu ahşap ürünler ile yemek yerken ağzımızın temas etmesinin de çok faydalı olacağı açıklandı.
Ukrayna’dan kütük halinde ithal edilen Huş ağacı, Bucak’taki fabrikada sağlık için hayat buluyor. Geçtiğimiz aylarda Çin’den temin edilen makine ve teçhizatın kurulum aşamalarını tamamlayıp düğmeye bastıklarını söyleyen Makine Mühendisi İlkfer Yurdun, “Bilindiği gibi Dünya Sağlık örgütü, tek kullanımlık plastik ürünleri yasakladı. Bizde bu açığı kapatmak için dört arkadaş kolları sıvadık ve işe başladık. Yakın zamanda tek kullanımlık plastik ürünlerin yerine geçecek olan ahşap kokulu minik çatal, kaşık, bıçak, kürdan cips çatalı, pipet çeşitleri gibi 12 tip ürün çeşit ile tüketicinin hizmetinde olacağız” dedi.

Günde 20 milyon adet üretim ile stok ve ambalaj işlerini sürdürdüklerini ifade eden Fabrika ortaklarından Serkan Görgün ise, “Öncelikle bölgede bayii oluşumuna başladık. Bayilerimizin ihtiyaç listesine göre siparişlere cevap vereceğiz. Bayilerin muhatabı Cateringler, kafeteryalar, paket servis noktaları, otellerin sinek barları, market zincirleri ve hızlı servis yapan getir-götür hizmetleri olacak. Huş ağacından elde edilen ürünlerimizi tanıyan müşterilerimiz kullanımdan sonra maalesef atmaya da kıyamıyorlar” diyerek ürünlerinin kısa zamanda büyük ilgi gördüğünü ifade ederek dünyaca bilinen çevreci örgüt Greenpace tarafından da arandıklarını ve takdir gördüklerini sözlerine ekledi.

Bucak Organize Sanayide “Bimspack” marka ismiyle kurulan akıllı fabrika tam bir çevre dostu. İşlenen ahşap atıkları özel fırınlarda yakılarak enerjiye dönüştürülüp fabrikanın elektrik ve ısınma ihtiyacını karşılaması büyük bir avantaj sağlıyor. 
Fotoğraflar Bimspack fabrikasında üretilen çevre dostu piknik seti ürünü ahşap kaşık, çatal, bıçak be pipet çeşitleri.

Fabrika ortaklarından Makine Mühendisi İlkfer Yurdun, Mak.Mühendisi Bahadır Şaşmaz, Serkan Görgün, Murat Şahin yaptıkları yatırımla iddialı olduklarını vurguladılar.
Akıllı fabrikada üretilen Huş ağacı ürünleri toplum sağlığını öncelikli tutuyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.