ÖZEL HABERLER Haber Girişi : 10 Temmuz 2024 12:10

ORMANLAR ÇÖPLÜĞE DÖNDÜ

ORMANLAR ÇÖPLÜĞE DÖNDÜ
Antalya merkeze 15 km uzaklıkta Varsak'ın hemen yukarısında yer alan Çamlıca Mahallesi'ndeki ormanlık alan adeta çöplüğe döndü. Sera naylonları çöpler derken şimdide ev eşyaları çöp yerine ormana atıldı.

Türkiye genelinde orman yangınlarına karşı alınan tedbirler kapsamında birçok şehirde ormanlara girişler ve piknikler yasaklandı. Ancak Antalya’da bu yasaklara rağmen bazı mangalseverler ormanlık alanları kullanmaya devam ediyor ve ne yazık ki bazı bölgeler çöplük olarak kullanılıyor. Antalya merkeze sadece 15 km uzaklıkta bulunan Varsak’ın hemen üzerindeki Çamlıca Mahallesi’ndeki ormanlık alan, bu durumun en çarpıcı örneklerinden biri haline geldi.
EV EŞYALARI ATMIŞLAR
Ormana yürüyüşe çıkan bölge sakinleri, sera atıkları ve çöplerle karşılaşmaya alışıkken bu kez durumun çok daha vahim olduğunu gördüler. Ormanlık alana koltuk takımları, mutfak araç gereçleri, kadın ve erkek kıyafetleri, ayakkabılar gibi ev eşyaları atılmış durumda. Hatta ormanda Türk bayrakları ve kişisel eşyalar bile bulunuyor.
BELGELER ŞOKE ETTİ
Atılan çöpler arasında sadece ev eşyaları değil, aynı zamanda kişisel banka kartları, kredi kartları ve bir adet tapu dahi bulunuyor. Bu durum, sadece çevre kirliliği değil, aynı zamanda kişisel güvenlik ve gizlilik açısından da büyük bir tehlike oluşturuyor.
ÇEVREYİ KİRLETİYORLAR
Bölge sakinleri, ormanın bu şekilde çöplüğe çevrilmesinden büyük rahatsızlık duyduklarını belirterek yetkililerden acil önlem alınmasını istiyorlar. Çamlıca Mahallesi’nde yaşayan bir sakin, “Ormanımıza yürüyüşe çıktığımızda karşılaştığımız manzara içler acısı. Ev eşyalarından tutun da kişisel belgelere kadar her türlü çöp ormana atılmış durumda. Bu durum hem çevremizi kirletiyor hem de doğamıza zarar veriyor” diyerek tepkisini dile getirdi.
YETKİLİLER ÖNLEM ALMALI
Bölge sakinleri, bu durumun önüne geçilmesi için yetkililerden acil olarak önlem alınmasını talep ediyor. Ormanların korunması ve bu tür yasadışı çöp dökme faaliyetlerinin engellenmesi için daha sıkı denetimlerin yapılması gerektiğini belirtiyorlar. Ayrıca, çevre bilincinin artırılması ve ormanların korunması için halka yönelik bilgilendirme kampanyalarının düzenlenmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

Haber: Yalçın KÜÇÜK