GÜNDEM Haber Girişi : 02 Kasım 2022 12:47

Kontaklar Havva Nur İçin Çalıştı

Yıllardır kanser ile mücadele eden Havva Nur Aydın’ın motora karşı tutkusunu öğrenen Antalyalı motorcular Havva Nur için Kortej düzenledi. Aydın, ‘en büyük hayalim’ dediği motor ile birlikte yüzlerce motorun arasında şehir turu yaptı.

Yıllardır kanser ile mücadele eden Havva Nur Aydın’ın motora karşı tutkusunu öğrenen Antalyalı motorcular Havva Nur için Kortej düzenledi. Aydın, ‘en büyük hayalim’ dediği motor ile birlikte yüzlerce motorun arasında şehir turu yaptı.

2 günde kendi emekleri ile tüm korteji toplayan Yamaha Xmax ve Hayat Motorcuya Güzel ekipleri Havva Nur’un evine ellerinde çiçeklerle ve yüzlerce motorla geldi. Havva Nur’un annesi Hatice Yılmaz, ‘’kızımın dileğini yerine getirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Havva Nur, bugün sayenizde çok mutlu oldu. Yıllardır süren zorlu mücadelemizin arasında kızımın yüzünün böyle gülmesi bir anneyi daha çok mutlu ediyor. Havva Nur’u ne kadar çok mutlu ettiyseniz beni de o kadar ettiniz. Gelen, emek gösteren herkese çok minnettarım. Teşekkür ederim’’ diye konuştu.

Havva Nur Aydın’ın motoru sevdiğini ve motora binme hayalini duyan Antalyalı tüm motorcular seferber oldu. Geçtiğimiz gün Antalya Büyükşehir Belediye binası önünde toplanan motor grupları Havva Nur Aydın’ı ve annesi Hatice Yılmaz’ı evinde alarak önce Mevlana Kavşağı, Yener Ulusoy Caddesi, 100.yıl Bulvarı, Antalyaspor kavşağı ve Cam Piramide götürdü. Kortej, cam piramitte son buldu.

‘NESLİCAN’DAN BAYRAĞI DEVRALDIM ANNE’

Antalya Kamile Çömlekçi Ortaokulu 6’ncı sınıf öğrencisiyken ayağındaki ağrıyı fark eden Aydın, bir süre sonra durumu annesine bildirdi. Başta doktorlar ağrı kesici ilaç verse de ağrı bir türlü dinmedi. Tekrar hastaneye giden aile, Aydın’ın kanser olduğunu öğrendi. Kemik ve akciğer kanseri tanısı konulan Havva Nur Aydın, yıllardır verdiği kanser mücadelesini bırakmadı. Ortaokul çağlarından beri kanser ile mücadele eden Havva Nur Aydın’ın annesi Hatice Yılmaz, ‘’Havva Nur bir gün yanıma geldi ve ‘ben Neslican’dan bayrağı devraldım anne’ dedi. Benim kızım küçük yaşında mücadele etmeye başladı. Evet zaman zaman çok yoruldu çünkü tedaviler, ilaçlar çok ağır. Kaç tane ameliyata girdi, kemoterapi aldı. Bazen pes edecek noktaya geldi ama yaşam ile mücadelesini hiçbir zaman bırakmadı. Kızımın kendi geleceği için birçok hayali var ama öncelikli olarak kanser hastası, bu hastalıkla mücadele eden herkese umut olmak istiyor. Kendi gibi onlarında bu hastalıkla nasıl mücadele ettiğini, hangi zorluklardan geçtiğini biliyor. Umarım tüm hayallerini bir gün gerçekleştirebilir. Bugüne kadar kendisine kendi nasıl umut olduysa başkaları içinde umut olur’’ dedi.

YÜZLERCE MOTORLA ANTALYA TURU

Hastalıklarla mücadele etmenin en iyi yolunun birlik, beraberlik ve destek olduğunu aktaran Hatice Aydın, ‘’Bugün yüzlerce kişi buraya geldiniz. Kızımın hayallerinden birini gerçekleştirdiniz. Motora bindi ve yüzlerce motorla birlikte ona Antalya’yı gezdirdiniz hepinize tekrardan geldiğiniz için çok teşekkür ederim’’ ifadelerini kullandı.

KORTEJ İÇİN SAYISIZ İSİM BİRLİK OLDU

Havva Nur Aydın’ın hayali için birlik olan Yamaha Xmax Başkanı Tansel Mavi, Hayat Motorcuya Güzel yapımcısı ve sunucusu İsmail Biçer, aile ile iletişime geçen Zahide Eylül Kavak, Halit Mert ve Ahmet, ‘’Havva Nur kızımız için burada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz ve onun verdiği zorlu mücadele için onunla gurur duyuyoruz’’ diye konuştu. Tansel Mavi, ‘’Bugün Havva Nur kardeşimiz ve Cumhuriyetimizin 99.yılını kutlamak için buradayız. Havva Nur kardeşimizi hep birlikte alıp ona bir şehir turu düzenlediğimiz için çok mutluyum. Bu mutluluğu sayenizde hep birlikte paylaştık’’ sözlerini kaydetti. İsmail Biçer ise, ‘’Havva Nur için daha çok şeyler yapabiliriz. Onu mutlu etmek için farklı projeler üretmeye devam edeceğiz. Gücümüz, sesimiz, imkanlarımız yettiğince Havva Nur’un yanındayız. Allah Havva Nur’a ve diğer hastalarımıza şifa versin. Rabbim ne eylerse güzel eyler. Ben Havva için güzel şeyler olacağına inanıyorum’’ diye konuştu.

BİRÇOK İSİM PROJEYE DESTEK VERDİ

Havva Nur Aydın’ın isteğini duyan herkes elini taşın altında koymak için seferberlik ilan etti. Su firmaları motorcular ve Havva Nur’un ailesi için su desteği sağladı. Antalya Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyesi toplanma alanı tesisi, su, helva, reklam ve bayrak desteği sağladı. Esnaflar, motorcuların Havva Nur için düzenlediği korteje maddi ve manevi desteklerini eklediler. Yamaha dadaş, Honda Ataberk, Harput Motosiklet Gökhan,, Altaylastik İlker Altay, Can motosiklet ve Durh motosiklet motorculara ekipman desteği sağladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek ayrıca motorcuların yanına gelerek hepsiyle selamlaştı ve her zaman destek olacağını belirtti.

2018 VE 2021’DE KANSERİ YENDİ

Hastalığı süresince hep hayaller kuran Aydın, 2018 senesinde hastalığı yendiğinde ‘üstü açık araba ile gezeceğim’ demişti. Hastalığı yenerek bu hayalini gerçekleştirdi. 2021 senesinde ise tekrardan nükseden hastalığı ile mücadele verirken ‘makyaj sanatçısı olacağım ve motora bineceğim’ dedi. Mücadelesine destek vermek için Antalyalı tüm motorcular Aydın için seferber oldu. Sıranın onda olduğunu söyleyen motorcu İsmail Biçer, ‘’Biz Havva Nur’un hayalini gerçekleştirdik. Şimdi mücadelenin geri kalan kısmı onda. Her zaman ona destek olmaya devam edeceğiz ve hastalığını yenerek bir makyaj sanatçısı olacak’’ diye konuştu.

Havva Nur Aydın 2018 senesinde 13 yaşındayken doğum gününde kanseri yendiğini öğrendi. 2 yıl Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde tedavi gören Aydın, ailesi ve arkadaşlarının desteği ile birlikte hastalığı atlatarak üstü açık araba ile şehir turu yapmıştı. Henüz 13 yaşındayken onkoloji servisindeki diğer hastalara moral verdiğini söyleyen Aydın, ‘’hastalığı yenmekteki en büyük faktör moral. Bunu bildiğim için onkoloji servisinde yatarken diğer hastalara da moral veriyordum’’ açıklamalarında bulundu.

Havva Nur Aydın, 2021 senesinde 5 yıldır süren zorlu kanser mücadelesini yenerek yeniden hastaneden taburcu olmuştu. Antalya Kamile Çömlekçi Ortaokulu 6’ncı sınıf öğrencisiyken kemik ve akciğer kanseri tanısı konulduğunu belirten Havva Nur Aydın, Hastalığım süresince evde sürekli yatmam gerekiyordu. Ben de yüzümde makyaj denemeleri yapıyordum. Bir süre sonra sıkıldığımı fark ettim, ara verdim. İlerleyen zaman içinde makyaj yapmanın bende iyi etki bıraktığının farkına vardım. Hastanede bir süre daha yatmam gerektiğinde yeniden makyaj aktivitelerime başladım. İnsanın kendini güzel hissetmek isteği olduğunu keşfettim. Tedavi sürecinde zaten saç, kaşlarınız ve kirpikleriniz olmuyor, dökülüyor. Kendimi mutlu hissetmek için ruj sürdüm, yüzüme renk geldi, kaşlarımı kalemle çizdim, bu şekilde kendimi oyalarken makyaj hayatımın bir parçası olmaya başladı. Makyajsız dışarı çıkmaz oldum. Bu aktivite bana kendimi güzel gösterdiği için mutlu da oluyordum” sözlerini kaydetti.