SAĞLıK Haber Girişi : 30 Eylül 2022 16:53

Karın ağrısı şikayeti ile hastaneye gitti

Hindistan'da karın ağrısı şikayeti ile hastaneye giden 32 yaşındaki adamın midesinden çıkanlar şaşkına çevirdi. Yemek yiyemez hatta su dahi içemez hale gelen adamın midesinde 63 tane kaşık tespit edildi.

Hindistan'ın kuzayindeki Muzaffarnagar bölgesinde yaşanan olay akıllara durgunlık veren cinsten... Dayanılmaz mide ağrıları şikayeti ile hastaneye başvuran adamın röntgen ve tomografi taraması sonuçları şaşkına çevirdi.

Yemek yiyemez su içemez hale gelen 32 yaşındaki adamın tarama sonuçlarında midesinde yoğun şekilde yabancı madde tespit edildi.

 

Karın ağrısı şikayeti ile hastaneye gitti: Midesinden çıkanlar ’Yok artık’ dedirtti

63 METAL KAŞIK SAPI

Yaklaşık 2 saat süren ameliyatta doktorlar adamın midesindeki cisimlerin kaşık olduğunu fark etti.63 adet metal kaşık karşısında şaşkına dönen doktorlar "35 yıllık meslek hayatımda gördüğüm nadir tıbbi vakalardan biriydi" ifadelerini kullandı.

 

 

Karın ağrısı şikayeti ile hastaneye gitti: Midesinden çıkanlar ’Yok artık’ dedirtti

Adamın kaşıkların kafasını kırdığını ve sadece sap kısımlarını yuttuğunu ve buna yaklaşık 6 ay önce başladığı öğrenildi.

PİKA SENDROMU NEDİR?

Doktorlar hastanın Pika Sendromu olarak bilinen, besin olarak kabul edilmeyen maddelerin devamlı ve ısrarlı bir şekilde yenilmesi alışkanlığı olabileceğine inanıyor.

Toprak, kil, tebeşir, kömür gibi nesneleri yeme alışkanlığı tıpta pika sendromu olarak adlandırılıyor. İsmi halk arasında fazla bilinmese de demir, çinko, kalsiyum eksikliği gibi nedenler ile kişiler bu maddeleri yeme eğilimine giriyor. Ancak uzmanlara göre bu durum hiçbir mineralin eksikliğini gidermediği gibi kabızlık, bağırsaklarda parazit, cıva zehirlenmesi gibi sorunlara neden olabiliyor.