GÜNDEM Haber Girişi : 24 Kasım 2022 12:30

Kadına destek ödüllendirildi

Antalya Sosyal Güvenlik (SGK) İl Müdürlüğü “Kadın Dostu İşletme” anlayışının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacı ile en çok kadın istidam eden 10 işverene Antalya Valisi Ersin Yazıcı tarafından plaket verildi.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 2022 Antalya İl Eylem Planı kapsamında Antalya Sosyal Güvenlik (SGK) İl Müdürlüğü’nde 10 işverene ‘Kadın Dostu İşletme’ plaketi verildi.

Düzenlenen etkinlikte, özel sektörün kadın alanındaki çalışmalarının desteklenmesi, kadın istihdamının arttırılması, kadınların ve kadın girişimciliğinin ekonomik olarak güçlendirilmesi amaçlandığı kaydedildi. 

“Amaç; kadın istihdamı güçlendirmek”

Beyazıt Ablay, açılış konuşmasında “Kadın dostu işletme anlayışı geliştirilmesi ve desteklenmesi için gerçekleştirilen bu etkinlikte özel sektörün kadın istihdamını desteklemesi, iş gücü istihdamına daha çok kadın istidam edilmesini desteklenmesi ve daha çok kadın girişimcisinin ekonomik olarak güçlendirilmesi amaçlanmaktadır” diye kaydetti.

“Antalya kadın istihdamında ortalamanın üstünde”

Ablay, “Ülkemizde kadın istihdamına yönelik verilere baktığımızda 2022 Eylül ayı itibariyle 27 milyon 104 bin 533 çalışanın yüzde 31,63’ünün kadın çalışanlar oluşturmaktadır. Yani ülkemizde çalışan 8 milyon 573 bin kadın çalışanımız istihdam edilmektedir. Antalya ilimizde ise 1 milyon 197 bin çalışanın yüzde 33. 70inin 368 bin 38 kişi kadın çalışanlardan oluşmakta. Antalya ilimiz kadın istihdamı açısından Türkiye ortalamasının üzerinde olup bu durum ilimiz de kadınların istihdama katılımın dinamik yapıda seyrettiğini göstergesidir” dedi.

En çok kadın istihdam eden ‘Kadın Dostu İşletme’ plaketi verdikleri işletmelerin toplamda 11 bin 320 kadın istidam ettiğini belirten Ablay, “Plaket verdiğimiz işletmelerin kadınlara öncü olan değerli iş verenlerimizin bu davranışı sürdürmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

Vali Ersin Yazıcı ise “Anadolu'da kadına ve çocuğa el kaldıranın halk tabiriyle adam olmadığını hepimiz biliyoruz. Bir Türk erkeğinin adam olarak nitelendirilmesi için bunları yapmaması gerekiyor. Ancak içimizde ne yazık ki bu yanlışı yapan bazı hemcinslerimiz var. Bu konuda hep birlikte eğiterek, bilinçlendirerek kadınların baş tacı olması gerektiğini anlatmaya devam edeceğiz. Kadının elinin değdiği her şeyin güzel olacağını bildikleri için bu konuda şehrimizde önderlik yaptıkları için işletmelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bu güzel örneklik şehrimizdeki diğer işletmelerimize de yapılması gereken bir iş diğer işletmelerimizde etkileyecektir. İşletmelerimize, şirketlerimize çağrımızdır. Bugün örnek olan firmalarla irtibata geçip, bunu nasıl yaptıklarını öğrenin" diye kaydetti.

MÜHÜBE TAŞKIN