GÜNDEM Haber Girişi : 21 Ocak 2023 15:02

Kadın liderler Antalya’da buluşuyor

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde Yerel Yönetimler ve Kadın Liderler Çevre ve Kültür Politikaları: Akademi Buluşması-3 Antalya Çalıştayı düzenleniyor.

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde Yerel Yönetimler ve Kadın Liderler Çevre ve Kültür Politikaları: Akademi Buluşması-3 Antalya Çalıştayı düzenleniyor.

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen iklim, bilim ve kadın konulu Yerel Yönetimler ve Kadın Liderler Çevre ve Kültür Politikaları: Akademi Buluşması’nın üçüncüsü Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor. Etkinlik, Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Türkiye’nin farklı üniversitelerinde görev yapan 30’un üzerinde kadın rektör ve rektör yardımcısının katılımıyla gerçekleşecek.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ, YEŞİL KAMPÜSLER, YENİLEBİLİR ENERJİ

Program Özkaymak Falez Otel’de 21 Ocak Cumartesi günü saat 14.00’de açılış töreniyle başlayacak. ‘İklim, Bilim ve Kadın’ başlıklı Çalıştayda ‘Yeşil Şehirler ve Yeşil Kampüsler, İklim Değişikliği ile Mücadele, Çağımızda Tarım ve Gıda Güvenliği, Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji’ konularına ilişkin görüş alışverişinde bulunulacak. İki gün devam edecek çalıştayın ardından Antalya’nın tarihi ve kültürel yerlerinin tanıtımı ve Akdeniz Üniversitesi kampüs turu gerçekleştirilecek.

KADINLARA ÖNEMLİ BİR GÖREV DÜŞÜYOR

Programa ev sahipliği yapacak Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, iklim değişikliğinin dünyanın karşı karşıya olduğu çok büyük bir kriz olduğunu söyledi. Bu sorunla mücadele etmenin toplumun her kesiminin görevi olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Özkan, “Ancak özellikle bilim camiasına ve annelik duygusu nedeniyle dünyaya daha farklı bir bakış açısıyla bakan biz kadınlara bu sorunun çözümü için ayrı bir sorumluluk düşüyor. Bu bağlamda, üniversitelerin küresel ısınmayla mücadele konusundaki Akademi Buluşması serisinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. Üniversiteler özel olarak da üniversitelerin kadın rektör ve rektör yardımcıları bu konuda öncü bir rol oynamalıyız. Bu anlamlı etkinlik zinciri için Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin’e teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.