• SUR YAPIIIIIII
GÜNDEM Haber Girişi : 25 Ocak 2023 23:45

İsveç'e rest Finlandiya'yı panikletti!

İsveç'e rest Finlandiya'yı panikletti!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'e resti Finlandiya'yı panikletti! 4 yıldır uygulanan silah ambargosunu kaldırdılar

Rasmus Paluden'in Türkiye Büyükelçiliği'nin önünde Kur'an-ı Kerim'i yakmasının ardından Türkiye'nin talebi üzerine İsveç ve Finlandiya arasında yapılacak üçlü mekanizma toplantısı iptal edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO üyeliği konusunda İsveç'e kapıyı kapatmasının ardından, Finlandiya'dan dikkat çeken bir adım geldi. Finlandiya, 2019'dan bu yana Türkiye'ye uygulanan askeri teçhizat ihracatı ambargosunu kaldırarak, Türkiye'ye silah satışı için lisans verdi.

Aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paluden'in İsveç'te Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakmasının ardından Ankara peş peşe adımlar attı. Türkiye'nin talebi üzerine, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik talebi için gerçekleşecek üçlü mekanizma toplantısı süresiz şekilde iptal edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kabine toplantısı sonrası sert açıklamalarda bulundu. Resti çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO üyeliği konusunda İsveç'e destek vermeyeceklerini belirtti.

FİNLANDİYA SİLAH AMBARGOSUNU KALDIRDI

NATO'ya üye olmak için bekleyen Finlandiya'dan dikkat çeken bir adım geldi. Türkiye'nin NATO üyeliği için İsveç ve Finlandiya'dan talep ettiği şartlardan biri olan silah ambargosunun kaldırılması konusunda İsveç'in ardında Finlandiya'da adım attı. Finlandiya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2019'dan bu yana Türkiye'ye uygulanan "askeri teçhizat ihracatı ambargosunu" kaldırıldığı duyurularak, Türkiye'ye silah satışı için lisans verildiği duyuruldu.

EKİM 2019'DA ASKIYA ALINMIŞTI

Savunma Bakanlığının Özel Danışmanı Riikka Pitkanen basına yaptığı açıklamada, ihracat lisansının zırh için kullanılacak çeliğin Türk şirketine satılması ile ilgili olduğunu belirterek, "Ekim 2019'dan bu yana Türkiye'ye ticari ihracat lisansı verilmedi" dedi. Finlandiya, Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonu nedeniyle Ekim 2019'da Türkiye'ye askeri ihracat için yeni lisansları askıya almıştı. Geçtiğimiz sene eylül ayında ise İsveç, Türkiye'ye askeri ihracat yasağını kaldırmıştı.