SİYASET Haber Girişi : 20 Mart 2023 15:57

HDP ile görüşen Kılıçdaroğlu'ndan ilk açıklama

HDP ile görüşen Kılıçdaroğlu'ndan ilk açıklama
HDP ile görüşen Kılıçdaroğlu'ndan ilk açıklama: Kürt sorunu dahil tüm sorunların çözüm adresi TBMM'dir

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP eş genel başkanları ile Meclis'te 1 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, "Millet İttifakı'nın beyannamesini ilettik. Siyaset artık bir kavga alanı olmamalı. Biz birlikten beraberlikten yanayız. Parti kapatmak doğru değildir. Kürt sorunu dahil tüm sorunların çözüm adresi TBMM'dir" ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı'nın 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile TBMM'de 1 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

"TEMEL HAK VE HÜRRİYETLERİN KORUNMASI ORTAK TALEBİMİZ"

Meclis'te gerçekleşen zirvenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı; "Kendi açımızdan bağımsız ve tarafsız yargı mutlaka olmalı. Hukuk devleti mutlaka olmalı. Sosyal devlet, gelir dağılımında dengesizliğin giderilmesi gerekiyor. Temel hak ve hürriyetlerin korunması, bu da ortak talep olarak dillendirildi.

 

"KAYYUM UYGULAMASININ SÜRDÜRÜLMESİNİ ASLA DOĞRU BULMUYORUZ"

Çevre ve iklim değişikliği konusunda duyarlılık karşılıklı olarak ifade edildi. Bu konuda ciddi hazırlıklar yapmak gerekiyor. İktidarın bunu görmezlikten gelmesi felaketlerin oluşmasında devletin hazırlıksız olmasına yol açıyor. Kayyum uygulamasının sürdürülmesini asla doğru bulmadığımızı ifade ettik genel başkanlara. Seçimle gelen seçimle gider. Demokrasinin temel kuruladır. Halkın iradesini ipotek altına alırsanız bu doğru bir uygulama değildir. Demokrasiye aykırıdır.

"BU AKŞAM YİNE BELLİ TV KANALLARINDA BİR SÜRÜ ŞEY ANLATILACAK"

Serbest siyasetinin önünün açılması. Siyaset bir kavga alanı olmamalı. Bu akşam büyük bir ihtimal yine belli TV kanallarında bir sürü şey anlatılacak. Yahu arkadaşlar siz kavgadan bıkmadınız mı ya? Uygar insanlar gibi tartışmak varken hangi gerekçeyle kavga ediyoruz, toplumu niçin ayrıştırıyoruz? Siyaset sorun yaratmamalı, bunun için siyaset var zaten. Siyaset sorun yaratıyorsa bu negatif yansıyor.

"HALA NASIL PARTİ KAPATIRIZ?"

Parti kapatılması. 21. yüzyıldayız arkadaşlar. Hâlâ nasıl parti kapatırız? Parti kapatmak doğru değil. Kadına yönelik şiddetin mutlaka son bulması lazım. Toplumun bir duyarlılığı var. Siyaset kurumunun da bunu hissetmesi lazım. Bu konuda çok açık ve net siyaset kurumunun tavır alması lazım. Kadınların toplumun en önemli aktörlerinden olduğunu hepimizin kabul etmesi lazım.

"YARGININ SİYASETİN ÜZERİNDE SOPA OLARAK KULLANILMASINI ASLA KABUL ETMİYORUZ"

Siyaset kurumunun üzerine düşeni yapması lazım. Görmezden gelinmesi gibi bir yaklaşım siyaset kurumuna yakışmaz. Haklarının teslim edilmesi, özgürce yaşamalarının önünün açılması gerekir. Yargının siyasetin üzerinde sopa olarak kullanılmasını asla kabul etmiyoruz.

"TÜM SORUNLARIN ÇÖZÜM ADRESİ TBMM'DİR"

Deprem konusunda acil onarım programına ihtiyaç olduğu sayın genel başkanlar tarafından ifade edildi. Aynı düşüncedeyiz. Özel bir planlamanın yapılması şart. Hükümete çağrı yaptım deprem bölgesinde. Acil bir onarım programının devreye konulması gerekiyor. Kürt sorunu dahil tüm sorunların çözüm adresi TBMM'dir. TBMM'nin varlığı, sorunları çözen bir meclis olmasından kaynaklanmaktadır. Kuruluşundan bu yana Türkiye'nin en temel sorunları TBMM'de çözülmüştür.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.