ÖZEL HABERLER Haber Girişi : 05 Temmuz 2024 12:44

Gençler daha fazla kan veriyor

Gençler daha fazla kan veriyor

 2024 yılının ilk 6 ayında 1 milyon 373 bin ünite kan bağışına ulaşan Türk Kızılay’a en çok bağış 20 yaş grubundan geldi. Bağışçılar arasında ilk sırayı lise mezunları alırken nüfusuna oranla en fazla kan bağışı yapan iller Isparta, Gaziantep ve Erzincan oldu.
İHTİYACIN YÜZDE 96'SI KIZILAY'DAN
Türk Kızılay Antalya Şube Başkanı Tahir Özdaş, "18 Bölge Kan Merkezi, 69 Kan Bağış Merkezi, 300’den fazla mobil ve sabit ekip ile kan bağışı çalışmalarını yürüten Türk Kızılay, 2024 yılının ilk 6 ayında 1 milyon 373 bin 168 ünite kan bağışına ulaştı. Toplamda 1,2 milyon kişiden toplanan kan bağışının yüzde 28’i ilk kez kan bağışında bulunan gönüllülerden geldi. Kızılay’ın düzenli kan bağışçı sayısı ise 900 bine yaklaştı. Ülke genelinde 1128 hastanenin günlük kan ve kan bileşeni ihtiyacını karşılayan Kızılay, son 6 ayda Türkiye’nin kan ihtiyacının yüzde 96’sını karşıladı" dedi.
GENÇLER DAHA ÇOK KAN VERİYOR
Yılın ilk 6 ayında kan bağışında bulunan 1,2 milyon gönüllünün bazılarının birden fazla kan bağışlaması sayesinde kan bağışı rakamı 1.37 milyona ulaştığını söyleyen Özdaş, "Kan bağışlayanların yüzde 88’sini erkekler, yüzde 12’sini ise kadınlar oluşturdu. Kan bağışında bulunanların yüzde 60’tan fazlasını 20-45 yaş aralığı oluştururdu. 20-25 yaş aralığındaki kişiler toplam kan bağışının yüzde 18’ini verdi" dedi
LİSE MEZUNLARI İLK SIRADA
Başkan Tahir Mzdaş, "Eğitim durumuna göre en fazla kan bağışı, bağışçıların yüzde 34’ünü oluşturan lise mezunları ile yüzde 21’ini oluşturan üniversite mezunlarından alındı. Ardından sırayla ilkokul, ortaokul ve ön lisans mezunları geldi" ifadelerini kullandı.
BAĞIŞ ŞAMPİYONU ISPARTA OLDU
Türk Kızılay Antalya Şube Başkanı Tahir Özdaş, "Yılın ilk 6 ayında en yüksek kan bağışına ulaşan iller sırasıyla İstanbul (251 bin 111 ünite), Ankara (110 bin 429 ünite) ve İzmir (75 bin 627 ünite) oldu. Kan bağış rakamları nüfus etkisinden arındırıldığında ise bağış oranı en yüksek şehir yaklaşık yüzde 5’le Isparta oldu. Isparta’yı yüzde 4’lük oranlarla Gaziantep ve Erzincan izledi" şeklinde konuştu.
76 BİN KÖK HÜCRE BAĞIŞÇISI
"Türk Kızılay, kök hücre tedavisi bekleyen hastalar için de 2013 yılından bu yana Türkök Projesi’nde aktif görev alıyor" diyen TAHİR öZDAŞ, "Proje kapsamında yılın ilk 6 ayında 76 bin 56 kişi kök hücre bağışçısı oldu. Bugüne dek 23 bin 582 eşleşme ve 5942 kök hücre naklinin gerçekleştiği proje kapsamında toplam 1 milyon 143 bin 191 aktif kök hücre bağışçı adayı bulunuyor" dedi.
KAN VERİN CAN VERİN
Kan bağınının önemine vurgu yapan Özdaş, 18-65 yaş arasında kendisini sağlıklı hisseden her bireye kan verme çağrısında bulundu. Özdaş şöyle konuştu; "18-65 yaş arası sağlıklı her bireyi düzenli kan bağışıyla hayat kurtarmaya çağırıyor. Kan bağışlamak isteyen vatandaşlar, en yakın Kızılay Kan Bağışı noktasına giderek form doldurduktan sonra doktor kontrolünde yapacağı kan bağışıyla 30 dakika içinde kan dostları arasına katılabiliyor. Erkekler 3 ayda bir, kadınlar 4 ayda bir kan bağışında bulunabiliyor."
HAYAT KURTARAN BAĞIŞÇILARA ONUR MADALYASI
Türk Kızılay, Sağlık Bakanlığı ile hayata geçirdiği Ulusal Kan Temini Projesi kapsamında, kan ve kan ürünleri teminini tamamen gönüllülük esasına dayalı bir yaklaşımla gerçekleştiriyor. Başkan Tahir Özdaş, "Kan ve Kan Ürünleri Yönetmeliği’ne uygun olarak karşılıksız ve gönüllü kan bağışını teşvik etmek amacıyla düzenli bağışçılarını bronz, gümüş ve altın adıyla verilen madalyalarla ödüllendiriyor. Kızılay’ın altın madalyaları 925 ayar gümüş üzerine altın kaplama olarak hazırlanıyor. Dünya genelindeki benzer programları örnek alarak uyguladığı madalya programıyla Kızılay, kan bağışçılarını maddi değil, manevi değeri yüksek bir hatıra nişanıyla onurlandırmayı amaçlıyor" ifadelerine yer verdi.
Haber: Yalçın KÜÇÜK