• SUR YAPIIIIIII
ÖZEL HABERLER Haber Girişi : 21 Mart 2024 10:28

Esmeray'dan Nevruz açıklaması

Esmeray'dan Nevruz açıklaması

Kültür Memur-Sen Antalya İl Temsilcisi Esat Esmeray, 21 Mart Nevruz Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada "Baharın gelişini simgeleyen, doğanın uyanışını gösteren ve sıcaklığın toprakla buluşmaya başladığına işaret eden Miladi Takvime göre 21 Mart’a tekabül eden yeni bir Nevruz Bayramı’na ulaşmanın sevincini milletçe yaşıyoruz" dedi.

Nevruz'un, baharın başlangıcı ve doğanın uyanışı olarak kutlandığını belirten Esmeray, bu günün aynı zamanda birlik, beraberlik ve dayanışma duygularının pekiştirildiği önemli bir gün olduğunu vurguladı. Kültür Memur-Sen olarak, Nevruz'un tüm insanlığa barış, huzur ve mutluluk getirmesini dileyen Esmeray, bu özel günün milletimiz ve tüm dünya için hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Esmeray, "Türk milleti Nevruz’la birlikte yeni ve umut dolu günlerin geleceğine inanmış ve bu çok önemli kültürel gerçeği bugüne kadar korumuş ve yaşatmıştır. Bu kutlu Bayram; asırlardan beridir bereketin, beklentilerin, huzurun ve mutluluğun başlangıcı olarak kabul edilmiş ve tekâmül ederek çağımıza kadar ulaşmıştır. Türk milletinin hem ata hem de ana yurdunda baharın müjdecisi olarak ayrıcalıklı bir yeri bulunan Nevruz Bayramı; her zaman kardeşliğin, neşenin, hoşgörünün de kaynağı olmuştur. Baharın lezzeti, rahmet pınarlarının çağlaması, toprağın uyanıp nimetlerini sunması şüphesiz Nevruz vesilesiyle olmaktadır. Doğanın canlanışı, renk cümbüşünün gözlerimizi kamaştırması ve dostluğun, muhabbetin sıcaklığı bu dönemde belirginlik kazanmaktadır" ifadelerini kullandı.

Esat Esmeray, "Nevruz asırlarca Türk-İslam coğrafyasında barışa, kardeşliğe ve kucaklaşmaya işaret etmiştir. Balkanlardan Orta Asya’ya kadar gönüllerin coşkusu, yüreklerin heyecanı, kalplerin huzuru Türk’ün bahar bayramıyla daha da güçlenmiş ve eşsiz güzelliklerini hepimize sunmuştur.
Nevruz da bereket ve sevgi kenetlenmekte, dayanışma ve yardımlaşma bütünleşmekte, saygı ve nezaket iç içe geçmektedir. Gerçekte Nevruz birlik ve beraberliğin gür ateşini körüklemekte, fitne ve nifaka geçit vermemektedir.
Kış mevsiminin arkasından bahara kapı aralayan bu ‘Yeni Günün, barışın ve kardeşliğin habercisi olmasını temenni ediyor, Türk Milleti olarak tam bağımsız bir halde, birlik ve beraberlik içinde sonsuza kadar var olmayı Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum" şeklinde konuştu.

Esmeray, kutlama mesajında, Nevruz'un Türk kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu ve binlerce yıllık köklü bir geleneği ifade ettiğini belirterek, bu vesileyle tüm milletimizin Nevruz Bayramı'nı en içten duygularla kutladı.

Haber: Yalçın KÜÇÜK