ÖZEL HABERLER Haber Girişi : 02 Temmuz 2024 14:10

Büyükşehir tazminatı talebi

Büyükşehir tazminatı talebi

Büro Memur-Sen Antalya Şube Başkanı Ünal Hisarkaya, dört aşamalı bir eylem planı hazırladıklarını, talepleri karşılanıncaya kadar başladıkları planı kademeli olarak sürdüreceklerini söyledi.
Başkan Hisarkaya, "Büyükşehirlerde görev yapan kamu personeline büyükşehir tazminatı getirilmeli, müteakiben benzeri olumsuz ekonomik koşulların görüldüğü diğer illere de devlet memuru aylık katsayısına bağlanarak kira tazminatı getirilmelidir" dedi.
VERİLEN SÖZLERİN ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ
Kamu görevlilerinin çözüm bekleyen problemlerinden birinin, 1. dereceye gelen kamu çalışanları için 3600 ek gösterge talebi olduğunu belirten Ünal Hisarkayya, 7. Dönem Toplu Sözleşmesi'nden 9 ay, verilen sözlerden 1 yıl geçmiş olmasına rağmen bu konuda herhangi bir adım atılmadığını söyledi. Hayat pahalılığının, artan kira fiyatlarının, büyükşehirlerde ve kıyı kentlerde kamu görevlilerinin istihdamını zorlaştırdığını dile getiren Hisarkaya, "Büyükşehirlerde görev yapan kamu personeline büyükşehir tazminatı getirilmeli, müteakiben benzeri olumsuz ekonomik koşulların görüldüğü diğer illere de devlet memuru aylık katsayısına bağlanarak kira tazminatı getirilmelidir" şeklinde konuştu.
SERVİS HİZMETİ DEVAM ETMELİ
Uzun zamandır sözü verilen ya da mağduriyeti süren konuları da paylaşan Başkan Hisarkaya, “Birinci dereceye gelmiş devlet memurlarına 3600 Ek gösterge verilmesi, Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilen Toplu Sözleşme İkramiyesi’nin yeniden verilmesi, Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılması, fahiş kira artışları ve yaşanılan hayat pahalılığı karşısında devlet memurlarına kira yardımı yapılması, fazla çalışma ile resmi tatil ve Bayram günlerinde yapılan çalışmaların karşılığının ödenmesi, tasarruf tedbirleri kapsamında iptal edilecek olan servis hizmetinin devamının sağlanması ve daha pek çok konuda sıkıntılarımız var” ifadelerini kullandı.
4 AŞAMALI EYLEM PLANI
Dört aşamalı eylem planı hakkında da açıklama yapan Büro Memur-Sen Antalya Şube Başkanı Ünal Hisarkaya, ilk aşamanın Türkiye genelinde Büro Hizmet kolunda bulunan 51 kurum ve kuruluşta 350 bin kamu çalışanı ile bir hafta boyunca taleplerini içeren kokartları yakalarında taşımak olduğunu kaydetti.
Eylemin ikinci aşamasının ülke genelinde, bütün şubeler tarafında gerçekleştirilecek kitlesel basın açıklaması olacağını belirten Hisarkaya, üçüncü aşamanın ise 1. Dereceye 3600 ek gösterge ve toplu sözleşme ikramiyesi taleplerine karşılık her hangi bir gelişme olmaması halinde yapılacak olan imza kampanyası olduğunu dile getirdi. Eylemin üçüncü aşaması sonrası taleplerin gerçekleşmesinde somut adım atılmaması halinde yürüme eylemi gerçekleştireceklerini belirten Hisarkaya, “Belirlediğimiz tarihe kadar bu taleplerimizin gerçekleşmemesi halinde, genel merkezimizce yürüme eylemi gerçekleştirilecek. 3600 Ek gösterge talebimizi, genel merkezimizin eylem planı doğrultusunda 3 milyon 600 bin adım atılarak Bolu’dan Ankara’ya yürüyüş gerçekleştirilecek” açıklamasında bulundu.
 MAĞDURİYETLERE YOL AÇIYOR
 3600 ek göstergenin ilk olarak 6. Dönem Toplu Sözleşme’de karara bağlanıp, başlangıçta 4 meslek grubuyla sınırlı tutulduğunu hatırlatan Başkan Ünal Hisarkaya, 7. Dönem toplu sözleşmede 1. dereceye yükselen bütün kamu görevlilerine verilmesi için çalışma yapılması kararı alındığını kaydetti. Başkan Hisarkaya, 7. Dönem Toplu Sözleşmesinden bugüne kadar 9 ay, verilen sözlerin üzerinden ise 1 yıl geçmesine rağmen her hangi bir çalışma yapılmadığını dile getirdi.
2012 yılından itibaren var olan Toplu Sözleşme İkramiyesi’nin CHP tarafından “Yüzde 2 sınırlaması” sebebiyle AYM’ye başvurması neticesinde 2024 Mart ayında bütün olarak iptal edildiğini belirten Ünal Hisarkaya, iptal sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın “kamu görevlilerinin kazanılmış haklarını kimseye yedirmeyecekleri” beyanlarına rağmen ilk torba yasada yer almadığını görmelerinin kendilerinde derin bir hayal kırıklığına sebep olduğunu söyledi. 
Ödenecek 330 TL Toplu Sözleşme İkramiyesinin geri verilmemesinin, kamu görevlisinin cebinden çıkması anlamına geldiğini belirten Hisarkaya, “Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından AYM kararının bir fırsat olarak değerlendirilmesi Türkiye Cumhuriyeti gibi büyük bir devletin yöneticilerine hiç yakışmamıştır. Sinekten yağ çıkarılacaksa da bunun yeri ve kaynağı kamu görevlilerinin kazanılmış hakları olmamalıdır” İfadelerini kullandı.
Kamudaki Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nın günümüz gerçekleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak kaldırılmasını talep eden Hisarkaya, “Bu hizmet sınıfında görev yapan memurlar, eğitim durumları ve görev alanları esas alınarak GİH ya da THS’na geçirilmelidir” dedi.
HAYAT PAHALILIĞI VE YÜKSEK ENFLASYON
Hayat pahalılığı ve yüksek enflasyonun özellikle büyükşehirler ve kıyı kentlerinde kamu görevlilerinin istihdam ve görevde tutulmasını zorlaştırdığına dikkat çeken Büro Memur-Sen Antalya Şube Başkanı Ünal Hisarkaya, buralarda görev yapanlara Büyükşehir Tazminatı getirilmesi, benzeri olumsuz ekonomik koşulların görüldüğü diğer illere de Kira Tazminatı getirilmesi çağrısında bulundu.
Günün yirmi dört saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde vardiya usulüyle çalışan kamu görevlilerinin resmi tatil, idari izin ve bayram tatillerine denk gelen çalışmalarının normal çalışma olarak kabul edildiğini, bu çalışmaların karşılığı her hangi bir ilave ücret ya da izin verilmediğini belirten Ünal Hisarkaya, “Kamu ya da özel sektörde bu işi yapan işçi statüsündeki kişiler, çalışma mesailerine göre özellikle idari izin, resmi tatil ile dini bayram günlerinde yaptıkları çalışmalar karşılığı, 1, 2 hatta 3 kat zamlı mesai ücreti almakta, devlet memuru ve sözleşmeli olarak bu görevi ifa edenler ise, bu ve benzeri haklardan faydalanamamaktadır. Kamu görevlisi arkadaşlarımızın da, bu zamanlarda yaptıkları çalışmalar için fazla çalışma olarak değerlendirilip farklı bir fazla çalışma ücreti ya da farklı bir ilave izin verilmek suretiyle çalışmalarının değerlendirilmesi gerekmektedir” İfadelerini kullandı.

Haber: Yalçın KÜÇÜK