• knyalt
GÜNDEM Haber Girişi : 15 Mart 2023 10:23

BAŞVURULAR SÖNÜK BAŞLADI!

14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala siyasi partilerin Milletvekili aday adaylık başvuru süreçleri de başladı. Bazı isimler direk partilerin Genel Merkezine müracaat ederken partilerin Antalya il başkanlıklarının geçmiş zamanlara göre hareketsiz olduğu

14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala siyasi partilerin Milletvekili aday adaylık başvuru süreçleri de başladı. Bazı isimler direk partilerin Genel Merkezine müracaat ederken partilerin Antalya il başkanlıklarının geçmiş zamanlara göre hareketsiz olduğu gözlemlendi.

PARTİLERDE SAKİN BİR HAVA HAKİM

Türkiye seçim atmosferine girdi. 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlere geri sayım hızla sürüyor. Sadece Cumhurbaşkanlığı değil Milletvekili seçimi de yapılacak olan seçimler öncesinde partiler çalışmalarını hızlandırdı. Bu kapsamda Milletvekili aday adayı olmak isteyenler tercih ettikleri partilere başvuruda bulunmaya başladı. Önceki seçimlerin aksine partilerin il başkanlıklarında sakin bir hava hakim gibi görünüyor.

GENEL MERKEZE DE BAŞVURULABİLİYOR

AK Parti'de milletvekilliği aday adaylığı başvuruları başladı. Başvuru yapacakların belirlenecek asgari tutarı AFAD'ın deprem yardım hesaplarına bağış olarak yatırması gerekiyor. CHP milletvekilliği genel seçimleri için aday adaylığı başvurusu 20 Mart'a kadar sürecek. 30 bin lira olarak belirlenen başvuru için kadınlar, gençler ve yüzde 40 veya üzeri engeli bulunanlar 15 bin lira ödeyecek. Başvurular parti Genel Merkezlerine de yapılabiliyor.

MHP VE İYİ PARTİ DE ŞARTLAR NE?

MHP'de ise milletvekili aday adaylığı başvuruları 14 Mart'ta başlayıp 21 Mart'ta sona erecek. Başvuru ücreti olarak adaylardan 3 bin lira alınacak. Yüzde 40 veya üstü engelli olanlardan ise aidat alınmayacak. Adaylar merkezi yoklama ile belirlenecek. İYİ Parti’de Milletvekili aday adayı başvuru ücreti kadın ve erkeklerde 7 bin 500 TL olarak belirlendi. Engelli ve gazilerden ise ücret alınmayacak.

MEMURLAR İSTİFA ETMEYE BAŞLADI

Milletvekili adayı olabilmek bazı şartları da yerine getirmesi gerekiyor. 14 Mayıs'ta yapılacak milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimi için seçim takviminin açıklanması sonrası milletvekili aday adayı olmak isteyen kamu görevlileri istifa etmeye başladı. Daha önce 16 Milletvekili bulunan Antalya 14 Mayıs seçimlerinde 17 vekil çıkartacak. Önceki seçimlerde AK Parti 7, CHP 5, İYİ Parti 2, MHP ile HDP 1’er vekil çıkartmıştı.

 

Yalçın KÜÇÜK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.