Hoşgeldiniz  

Yeni Paket Beklentisi

Yalçın KÜÇÜK | 19 Mart 2020 | Dünya, Yerel Haberler A- A+

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketini değerlendiren Sürücü Kursları ve Çalışanları Dernek Başkanı Hakan Akan, “Açıklanan pakette bizleri tatmin edecek bir şey göremedik ama umudumuzu yitirmedik. Yeni paketler ile sorunlarımızın çözüme kavuşacağı inancındayız” dedi.

YENİ PAKET UMUDU VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı’nın ardından düzenlediği basın toplantısında, virüsün etkilerini azaltmak adına alınan ekonomik tedbirleri açıkladı. Buna göre 100 milyar liralık kaynak seti devreye girdi.

Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde küçük esnafı göremediklerini dile getiren Hakan Akan, “Küçük esnaf neden yok sayıldı ya da yok mu sayıldı bilemiyoruz ama biz her zaman devletimizin yanında olan kişiler olarak yeni paketlerin de açıklanacağını umud ediyoruz”  ifadesini kullandı.

EĞİTİM DURDU İŞLER DE DURDU

Koronavirüsü tedbirleri kapsamında insanların sokağa çıkmadığını belirten Hakan Akan, “Önceliğimiz hiç kuşku yoktur ki insan sağlığı ve ülkemizin geleceğidir. Ancak ülkemizin geleceği açısından bizlerin de ayakta durabilmesi önemlidir. Toplu ulaşımlar yüzde yetmiş azaldı. İş yerleri yada tamamen kısmen kapandı. Biz sürücü kurslarının da gerek teorik gerekse direksiyon eğitimleri durduruldu. Kurslarımız açık ama eğitimlerin devamı lokomotif görevi gördüğünden, eğitimlerin durmuş olması işleri durma seviyesine getirdi.16 Mart’tan bu yana gün boyunca kursa bir kişi dahi gelmiyor” şeklinde konuştu.

EKONOMİK TEDBİRLER ŞART

“Devletimizin kararlarını harfi harfine uyguluyoruz” diyen Başkan Akan, “Devletimizin aldığı her kararın başımızın üstünde yeri var lakin sağlık tedbirleri dışında ekonomik tedbirlerin de alınması gerekir.Ekonomik olarak “kötü günleri geride bıraktık ama daha kötü günlerin bizi beklediğini görmemek için kain olmaya gerek yok. Açıklanan paket küçük esnaf olan bizler için değil. Küçük esnafa yönelik yeni paket gelmez ise yok denecek kadar azalan orta direk vatandaş bitecek. İşyerlerinin kapasına taker taker kilit vurulacak” açıklamasında bulundu.

Sürücü Kurslarının 33 yıldır faaliyette olduğunu bu süreçte tek bir devlet desteğini kurumlarımızın almadığını söyleyen Akan, “ÖTV desteğimiz yok, ekonomik desteğimiz yok, her yıl ruhsat harcı ödeyen tek kurum sürücü kurslarıdır” dedi.

Yeni ekonomik tedbir paketinde beklentilerini de sıralayan Hakan Akan şunları söyledi: “

1- Tüm kredi ödemeleri ötelenmeli

2- Elektrik, su, doğal gaz, telekomünikasyon ödemeleri ikinci bir genelgeye kadar durdurulmalı. 3- Ücretsiz izne çıkarılanlar işten çıkarılmış gibi işsizlik fonundan maaşa bağlamalı

4- Tüm ailelere aylık 1.000 TL gıda ve ihtiyaç yardım çeki dağıtılmalı

5- Kiralar dondurulmalı, kira geliri dışında geliri olmayanlara kira yardımı yapılmalı.. 6- Zor duruma düşen her şirkete 1 yıl geri ödemesiz faizsiz kredi verilmeli, cirolarının düşme oranına göre hibe yardım yapılmalı

7- Tüm SGK, stopaj, KDV, gelir vergisi gibi vergiler ikinci bir genelgeye kadar ötelenmeli.. 8- Özel üniversite, meslek kursu vb taksit ödemeleri dondurulmalı

9- Genelge ile iş yeri kapanan bu nedenle geliri olmayan işverenlere devlet geçim desteği olarak nakdi ödeme yapmalı

10- Tüm sağlık personeline risk ve yıpranma bedeli olarak %30 fazla ücret ödemesi yapılmalı

Parasal kaynak için:

a) Devlet yol, baraj, kanal vb tüm yatırımları durdurmalı.

b) Garanti para ödemesi anlaşması yapılan tüm köprü, tünel vb anlaşmalar mücbir durum ve kamu yararı uyarınca durdurulmalı.. c) Sendikalar, vakıflar, cemaatlerin elindeki nakit varlıklara bedeli sonradan ödenmek üzere el konulmalı.

d) Varlık fonu kapatılmalı varlık fonu kapsamındaki tüm şirketlerin gelirleri corona ve kriz mücadelesi için kullanılmalı.e) Bütün askeri harcamalar ikinci bir genelgeye kadar durdurulmalı

f) IMF kredisi alınıp eksik kalan tutar bununla tamamlanmalı.

g) Tüm bunlar yeterli olmazsa ise devlet açıktan para basıp bu olağan dışı durumu savuşturmalı.

Haber: Yalçın KÜÇÜK

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle