• knyalt
SİYASET Haber Girişi : 17 Mart 2023 15:58

Tamam mı devam mı?

14 Mayıs genel seçimlerine geri sayım sürerken partilerde adaylık başvuru süreci devam ediyor. Gözler ise mevcuttaki milletvekillerinin yola devam edip etmeyeceklerinde

14 Mayıs genel seçimlerine geri sayım sürerken partilerde adaylık başvuru süreci devam ediyor. Gözler ise mevcuttaki milletvekillerinin yola devam edip etmeyeceklerinde

LİSTEDE KİMLER OLACAK?

16 Milletvekili hakkı bulunan Antalya’da vekil sayısı önümüzdeki seçimler ile birlikte 1 artarak 17 olacak. AK Parti, İYİ Parti’den geçiş yapan Tuba Vural Çokal ile birlikte temsil sayısını 7’ye yükselmişti. CHP 5, İYİ Parti 2, MHP ile HDP 1’er vekil çıkartmıştı. CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın vefatı ile vekil sayısı 4’e düşmüştü. CHP’nin Antalya Vekilleri Çetin Osman Budak, Cavir Arı, Rafet Zeybek ve Aydın Özer.

BAŞVURAN OLMAYABİLİR

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mustafa Köse, Atay Uslu, İbrahim Aydın, Kemal Çelik, Sena Nur Çelik ve Tuba Vural Çokal AK Parti’nin vekilleri olurken Hasan Subaşı ve Feridun Bahşi İYİ Parti’nin vekilleri. Abdurrahman Başkan MHP’nin tek vekili olurken HDP’nin vekili ise Kemal Bülbül. Şimdi gözler ise 15 isimden hangilerinin yola devam ya da tamam diyeceğinde.

İKİ İSMİN YERİ GARANTİ

AK Parti’de Mevlüt Çavuşoğlu ve Mustafa Köse dışındaki isimlerin hiçbirinin yeri garanti olarak görülmezken Atay Uslu ile yola devam edilebileceği siyasi kulislerde konuşuluyor. CHP’de yeri garanti olan tek isim Çetin Osman Budak gibi görünürken İYİ Parti’deki garantili ismin Feridun Bahşi olduğu belirtiliyor. MHP’de Başkan’ın yeni listede ön sıralarda kendisine yer bulması zor görünüyor.

 

Yalçın KÜÇÜK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.