Hoşgeldiniz  

Konutta rekor bekleniyor

Yalçın KÜÇÜK | 11 Mart 2020 | Tüm Manşetler A- A+

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Üyesi ve Emlak Komisyoncuları Başkanı Halil Ersoy 2020 yılında konut satışlarında rekor beklediklerini açıkladı.

Konut kredisinde düşen faiz oranlarının etkili olmaya başladığını ve Merkez Bankası’nın aldığı kararlar neticesinde faizlerin daha aşağı düşmesini beklediklerini ifade eden Ersoy, “Merkez Bankası’nın aldığı faiz indirim kararı yarım puan baz alındığında dahil sektöre büyük etki ediyor. Merkez Bankası politika faizini yüzde 10,75’e çekmişti. Bu gelişme sonrası konut kredilerindeki faiz tutarı 0,98’e geriledi ve biz bunun daha da düşeceğini öngörüyoruz. Bu yıl kredili konut satışları daha da artacaktır. Konut sektöründeki satışların 3’de 2’si kredili satışlar üzerinden gerçekleşiyor. Bu nedenle içinde bulunduğumuz 2020’de konut satışlarının büyük bir ivme yakalamasını bekliyoruz” diye konuştu.

Sektörün 2019’da toparlanma süreci yaşadığını hatırlatan Ersoy, “Bu yıl atılacak adımlarla sektör yeniden canlanacak ve ekonomiye en büyük katkı koyan sektörler arasında ilk sıralarda yer alacaktır. 2019’daki satışlar değerlendirildiğinde önceki yıllara göre kötünün iyisini yaşadık. Bu yıl artık tüm zamanların iyisini yaşamamız lazım. Faizler daha da düşerse satışlar fırlar. Bu her zaman böyle oldu. Ayrıca yabancılara yapılacak konut satışları da büyük öneme sahip. Bu konuda devletimiz gerekli çalışmaları yapıyor ve bunlara yenilerinin de eklenmesinde fayda bulunmakta” diye konuştu.
Veli AKOĞLU

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle