Hoşgeldiniz  

Kartal Tarımdaki Önlemleri Sordu

Yalçın KÜÇÜK | 23 Mart 2020 | Genel, Gündem, Siyaset A- A+

Demokrat Parti Antalya İl Başkanı Hasan Ali Kartal, hükümete tarımda alınan tedbirlerin ne olduğunu sordu, önerilerde bulundu

Kartal, açıklanan 21 maddelik ekonomik tedbirler ve 100 milyar Lira tutarındaki destek paketinde tarım ile ilgili hiçbir hüküm yer almadığına dikkat çekti.

İl Başkanı Kartal, “Hükümetin korona virüs salgınından gerekli dersleri çıkartarak, tarım sektörüne gereken önem ve önceliği vermesini bekliyoruz” uyarısında bulundu.

Hasan Ali Kartal, “Korona virüs (Covid 19) salgını, tarımın ve gıda sektörünün hayati derecede stratejik bir sektör olduğunu tüm dünyaya acı bir şekilde göstermiştir. Bu virüs musibeti bizlere gösterdi ki, dünya bu tür tehditlerle belki de gelecekte daha fazla muhatap olacak. Bu musibetlere karşı dimdik, güçlü bir şekilde mücadele edebilmek, devlet ve millet olarak ayakta kalabilmek için insanların beslenebilmesi gereklidir” dedi.

TİCARET DURMA NOKTASINDA

Kartal, “Açıklanan destek paketinde Tarım ile ilgili hiçbir hüküm yer almamakta olup, bu tarım ve hayvancılık ile iştigal eden halkımızda büyük hayal kırıklığı yaratmıştır. Anlaşılan tarım, paketi hazırlayanların aklına bile gelmemiş.  Oysaki korona virüs salgını ile mücadele sürecinde ülkeler aldıkları tedbirler kapsamında seyahatleri kısıtlıyor, karantinalar başlatıyor, sınırları kapatıyor, aralarındaki ticareti duruyor ve netice olarak insanlar ve ülkeler gitgide içine kapanıyor” şeklinde konuştu.

İNSANLAR PANİĞE KAPILDI

“İnsanlar paniğe kapılıp marketlere, özellikle temel gıdalara hücum ediyor” diyen DP Antalya İl Başkanı Hasan Ali Kartal, “Peki, ülkemiz bu türden salgınlar, ekonomik krizler, afetler ve savaşlar karşısında gıda garantisine sahip mi?

Halkımız dün tanzim satış kuyruğunda iken, bugün korona virüs salgını sonrası market market makarna arar hale gelmiştir. Yarın ABD’den pirinç, Kanada’dan mercimek, Meksika’dan kuru fasulye, Rusya’dan buğday gelmezse ne yapacağız?” diye sordu.

TÜRK TARIMI TASFİYE EDİLDİ

AK Parti iktidarına kadar gıda konusunda dünyanın kendi kendine yetebilen 7 ülkesinden birisi konumunda olunduğunu hatırlatan Hasan Ali Kartal, “Ancak AK Parti İktidarı döneminde işler değişmeye başladı.Cumhuriyet döneminde milletin dişinden tırnağından artırarak meydana getirdiği iktisadi tarım işletmeleri, araştırma ve geliştirmeye dayalı enstitüler, fabrikalar ve devlet kurumları özelleştirme adı altında ya eşe dosta peşkeş çekilmiş ya da kapatılmıştır. Bunun sonucudur ki Türk tarımı ve hayvancılığı bugün tasfiye edilmiş durumdadır” açıklamasında bulundu.

İl Başkanı Hasan Ali Kartal, “Tarıma destek azaldıkça, yerli üretici çok uluslu büyük firmalar karşısında güvencesiz kalmış, girdi maliyetleri arttıkça çiftçi dayanamaz hâle gelmiştir.  Tarımla uğraşan kesim sürekli zarar ederek emeğinin karşılığını alamayarak üretimden el çektirilmiştir” dedi.

HÜKÜMETE TAVSİYERDE BULUNDU

“Bütün bu yanlışlar sürdürülebilir bir durum değildir diyen Kartal şunları söyledi: “Ülkemiz kendi tarımsal tüketimini mutlaka ve mutlaka kendisi üretmek zorundadır. Üretirken ise ne ürettiğini bilmek ve ürettiğinden katma değer elde etmek zorundadır. ‘Bir musibet bin nasihatten evladır’ atasözümüzü hatırlattıktan sonra kuruluşundan itibaren adı çiftçimize ve köylümüze destekle bütünleşmiş Demokrat Parti olarak Hükümete çok önemli bir tavsiyede bulunuyoruz:

Korona virüs salgınından gerekli dersleri çıkartarak, tarım, gıda ve hayvancılık konusunda bugüne kadar izlediğiniz hatalı yoldan bir an önce dönün! Tarım sektörüne gereken önem ve önceliği acilen verin!

Her türlü olumsuz şartta dahi kendi kendimize yetebilecek üretim gücünde olabilmek için; üretimi hedefleyen, çiftçinin emeğinden yana, küçük ve orta ölçekli çiftçileri destekleyen tarım politikaları uygulamak, üretim maliyetlerini düşürebilmek için girdilerdeki dolaylı ve dolaysız vergilerden kaynaklanan yükü azaltmak, sürdürülebilir ve planlı bir tarımsal üretim politikası izlemek zorundayız.

Çok geç olmadan daha evvel de yapmış olduğumuz bir diğer uyarımızı yineliyoruz; Ziraat Bankası esas kuruluş amacına bir an evvel dönmelidir. Ziraat Bankası’nın yeniden çiftçimize, uygun koşullardan tarımsal kredi açmasını, tarımsal üretimin artırılmasına katkıda bulunmasını sağlamalıyız.

Ham petrol fiyatları Haziran 2018’de 76 Dolar (400 TL) iken mazot 4.42 TL’ye satılıyordu çiftçimize. Bugün petrol 26 Dolar (170 TL) iken mazotun satış fiyatı 5.40 TL.

Petrol fiyatları Haziran 2018’den bu yana yüzde 235 ucuzlamasına rağmen mazot fiyatları artmıştır. Oysaki bu hesaba göre mazottun bugünkü satış fiyatı 1.90 – 2.00 TL aralığında olmalıdır.

Demokrat Parti olarak Hükümete, gecikmeksizin uygulamaları için net bir şekilde çağrıda bulunuyoruz:

Tarım konusunda bugüne kadar izlediğiniz hatalı yoldan bir an önce dönün! Tarım sektörüne gereken önem ve önceliği acilen verin! Derhal ve acilen çiftçimizin üretimde kullandığı mazotun litresini 2 Liraya düşürün.”

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle