Hoşgeldiniz  

“Fatura Emekçiye Kesilmesin”

Yalçın KÜÇÜK | 18 Mart 2020 | Genel A- A+

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, turizm sektöründe koronavirüs kaynaklı kriz sebebiyle işçilere ücretsiz izin ve işten çıkarma baskısı yapıldığını ifade etti. Bayar, “Ekonomik Sosyal Konsey acilen toplanmalıdır. Krizin faturası emekçiye kesilemez” dedi.

Turizm sektöründe çalışan kişilerden alınan bilgilere göre, Antalya’da birçok otelin, koronavirüsünden kaynaklı kriz sebebiyle işçilere ‘ya ücretsiz izin ya işten çıkarma’ baskısı yapıldığı, birçok işçinin de işten çıkarıldığı bilgisine ulaşıldı. Konuyla alakalı yazılı açıklamada bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, yetkililerin gerekli tedbirleri acilen almaları gerektiğinin altını çizdi. Krizin yükünün sektör emekçilerine yüklenmesine tepki gösteren Başkan Bayar, “Koronavirüsün doğrudan ve en çok ağır etkilediği sektör olan turizm, uçuş yasakları ve seyahat korkusu nedeniyle tamamen durmuş durumda. Turizmin başkenti Antalya, bu krizin faturasını en ağır şekilde ödeyecek kentlerin başında geliyor.

İşvereniyle, işçisiyle Turizm Sektöründe çalışan milyonlarca kişinin mağduriyetini giderme noktasında yetkililer gerekli önlemleri almalı, krizin yükü özellikle sektör emekçilerinin sırtına yüklenmemelidir” şeklinde konuştu.

Turizmcinin Hakkı Korunmalıdır

Başkan Nusret Bayar koronavirüs salgını nedeniyle büyük zarar gören turizm sektörünün emekçilerinin haklarının korunması gerektiğini ifade etti. Açıklamasının devamında Başkan Bayar, “Faaliyetini sürdüremeyen Turizm işletmelerinin vergi, harç, kredi, devlete ve yerel idarelere ödeyeceği ecrimisil kira ve diğer ödemelerinin belli bir süre ertelenmesi, SGK ödemelerinin, vergi borçlarının, KDV matrahının düşürülmesi ve düşük faizle kredinin sağlanması, konaklama vergisinin ertelenmesi ve sektörde toplu işten çıkarmaların önüne geçilmesi için gerekli önlemlerin alınması, işçi, işveren ve hükümet tarafının bir araya geldiği Ekonomik Sosyal Konsey’in acilen toplanması, işten çıkarmalar ve ücretsiz izinler yerine kısa çalışma ödeneği ve ücretli izin uygulamasının yaygınlaştırılması, işsizlik sigortası
ödeneğinden yararlanma koşullarının kolaylaştırılması, çalışma sürelerini azaltmak zorunda kalan, salgın süresince kapanan, üretim veya hizmeti azaltan işyerleri için İşsizlik Sigortası Fonu kapsamındaki Kısa Çalışma Ödeneği uygulanması gibi önlemler alınmalı, krizin faturası emekçiye kesilmemelidir” ifadelerine yer verdi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle