Hoşgeldiniz  

“Engelsiz Antalya” için Bir Araya Geldiler

admin | 04 Aralık 2019 | Dünya, Yerel Haberler A- A+

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ndeKamu, Sivil Toplum ve AkademikCamia

Antalya’nın AB destekli tek kent ağı Antalya Sivil Platformu (SivilAnT®) Projesikapsamında düzenlenen “1’nci SivilAnT® Günleri” , ‘Engelsiz Antalya’ temasıyla 3 AralıkDünya Engelliler Gününde, engellileri temsil eden STK’lar ile Kamu ve Akademik camiayı bir platformda buluşturdu.

Antalya Vali Yardımcısı Yalçın Sezgin, İl Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdür Vekili Abdullah Çalışkan, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Hüseyin Kurtay, İl Sosyal Etütve Proje Müdürü Süleyman Uysal, AB Başkanlığı Antalya Temas Noktası ve AB Uzmanı Selman Çetin, SivilAnT® Proje Paydaşı Belediyeler, Üniversiteler ve çeşitli engelli STKtemsilcilerinden oluşan geniş yelpazeli bir katılımcı topluluğu etkinliklerde yerini aldı.

Engelli Eğitim Vakfı Antalya Şubesi ve Kepez Mevlana İlk Okulu işbirliği ile oluşturulanbedensel, görme, işitme ve zihinsel engelli çocuklar ile otistik ve downsendromluların görevaldığı mehter takımının programın başında sunduğu gösteri izleyicilerin beğenisini topladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından, Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği GenelSekreteri Mehmet KAHRAMANOĞULLARI ve Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi veSivilAnT® Projesi Teknik Danışmanı Prof. Dr. Sibel Mehter AYKIN, SivilAnT® ve BeyazBaston Görme Engelliler Derneği hakkında bir sunum gerçekleştirdiler.

Sunumun ardından kürsüye gelen Antalya Vali Yardımcısı Yalçın SEZGİN 3 Aralık DünyaEngelliler Günü’nünde tüm engellilerin ve SivilAnT’ın yanında olmaktan duyduğumemnuniyeti dile getirdi.Sunum ve protokol konuşmalarının ardından SİvilAnT® Projesi kapsamında düzenlenen vebağımsız bir jüri tarafından değerlendirilerek belirlenen “Yılın Genç Gönüllüsü” , “YılınAktif Vatandaşı” ve “Yılın Bağışçısı” ödül ve berat törenine geçildi.

Kamu ve Akademik Camiadan 7 üyenin oluşturduğu bağımsız jüri berat almaya hak kazananadaylar ve berat alma gerekçelerini açıkladı. Buna göre;

Yılın Genç Gönüllüsü; Lise yıllarından başlayarak bu güne kadar hiç ara vermedendezavantajlı grupların ihtiyaçlarının karşılanmasında karşılık gözetmeksizin çalışan, AkdenizÜniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi Süleyman Bahçe oldu.  Bahçe’nin ödülünü Döşemealtı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Murat Altun verdi.

Yılın Aktif Vatandaşı; Görev yaptığı bölgedeki sorunları tespit edip, görev tanımıyla sınırlı

kalmaksızın inisiyatif alarak sorunların her birine çözüm üretme noktasında aktif çalışmalar yürüten, Antalya Müftülüğü Engelli Birimi Koordinatörü ve İsmet Yüze Camii İmam Hatibi Hasan KOÇ,

Yılın Bağışçısı; Görme engelli bireylerin yaşama hazırlanabilmeleri için özel eğitimalabilecekleri bir rehabilitasyon merkezi yaptıran ve çok sayıda görme engellinin hizmetaldığı bu merkezi görme engelliler yararına bağışlayan, Ayşe Sıdıka Nalbant ödül ve berat almaya hak kazandılar.

Programın ikinci bölümünde “Engelsiz Antalya” temasıyla gerçekleştirilen panelde, ilgiliSTK, Kamu ve Akademi temsilcileri bir araya gelerek engellilerin fiziksel, sosyal, ekonomik ve kültürel çevreye, sağlık ve eğitim hizmetlerine, bilgiye ve iletişime erişimlerinin,sağlanmasına yönelik yaşanılan sorunları masaya yatırdılar.

Programın öğleden sonraki bölümünde engelli, akademisyen ve kamu temsilcilerininkatılımlarıyla birbirinden bağımsız olarak oluşturulan çalışma gruplarında, engellilerinerişilebilirlik sorunlarına yönelik yenilikçi çözümlerin tartışıldığı atölye çalışmalarıgerçekleştirildi. Program, katılımcıların çözüm önerilerini içeren sunumlarıyla son buldu.

Yürütücülüğünü Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği’nin ve Eş-başvuran kurumunBüyük Hedef Kültür Sanat Spor ve Gençlik Kulübü Derneğinin yaptığı Antalya SivilPlatformu Projesi (SivilAnT®) “Kamu ve STK’lar Arasında İşbirliğininGüçlendirilmesi için Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı” kapsamında Avrupa Birliğive Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse ediliyor.

SivilAnT® Platformu Projesinin paydaşları arasında Antalya Valiliği, AkdenizÜniversitesi, Alanya Alaattin Keykubat Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi,Antalya Büyükşehir, Muratpaşave Döşemealtı Belediyelerinin yanı sıra farklı kesimleritemsil eden Dernek ve Vakıflar; Antalya Gazeteciler Cemiyeti – AGC, Antalya ÇağdaşEğitim ve Kültür Vakfı-ANTÇEV, Anadolu ve Ortadoğu Uluslararası Dostluk Derneği –AMEİFA, Batı Akdeniz Çölyak Derneği, Efem Akdeniz Gençlik ve Spor KulübüDerneği, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği – POYD, Türkiye Gençlik Vakfı AntalyaTemsilciliği – TÜGVA ve Hayat Sahnesi Derneği yer almaktadır.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.