Hoşgeldiniz  

Düşük Doluluk Yerine Açılışı Ertelemek Daha İyi

Yalçın KÜÇÜK | 13 Mart 2020 | Tüm Manşetler A- A+

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un, turizm sezonunun Nisan ayı sonunda açılması, bu kapsamda otellerin açılışlarının ertelenmesi önerisi tartışılıyor.

Yeni sezona giriş ve açılış hazırlıklarını yürütün oteller koronavirüs nedeniyle planlarını değiştirmeye başladı.

Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un, bünyesinde birden çok otel olan grupların bunlardan bazılarını açmak diğer otellerin de açılışlarını ertelemesi yönündeki önerisi destekleniyor

Bazı otelciler bu konuda tur operatörleri ile görüşmek gerektiğini söylerken bazıları da birkaç otele yapılmış az sayıdaki rezervasyonları belirlenen bir iki otelde toplamak diğerlerinde açılış tarihini erteleme konusunda itirazları olmayacağını söylüyor.

Kısa adı KODER olan Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Tacettin Özden, “Nisan ayında zaten rezervasyonlar zayıf. Otelleri düşük dolulukla açma yerine, açılışı ertelemek daha doğru olur” dedi.

İzmir Selçuk’taki Aqua Fantasy Genel Müdürü Aşkın Altıparmak da, “Bakan’ın otelcilere sezon açılış tarihini Nisan sonuna erteleme önerisi doğru fakat tur operatörlerin onayı olmadan mümkün değil. Çünkü arada sözleşmeler var” dedi.

“Tur operatörünün elini kolaylaştırmazsak, krizi tek taraflı atlatmak zor” diyen Altıparmak, Otelciler olarak acente ve tur operatörleri ile aynı taraftayız. Mümkün olduğu kadar kriz dönemini en az zararla atlatmak istiyoruz. Ortak çözümler nasıl olur, buna bakmak gerekir. Bunun devlet politikasıyla da paralel gitmesi gerekir” dedi.

‘Düşük doluulk yerine erteleme daha iyi

Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Derneği(KODER)Başkanı Tacettin Özden de “Nisan ayında zaten rezervasyonlar zayıf. Otelleri düşük dolulukla açma yerine, açılışı ertelemek daha doğru olur. Eğer doluluk sağlanırsa açılabilir. Diğer yandan rezervasyonu az olan otellerin açılması yerine, bu tesislere gelenlerin doluluk oranı biraz daha yüksek ve açık olan tesislere yönlendirilmesi dayanışmayı da sağlar dedi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle