Hoşgeldiniz  

Çiftçi, App’ten Uzman Desteğini Sevdi

admin | 30 Kasım 2019 | Tüm Manşetler A- A+

GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, Türkiye’de teknoloji kullanımına aşina bilinçli çiftçilerin sayısının arttığını belirterek, “GÜBRETAŞ Etkili Gübreleme Programları (EGP) aplikasyonu ile çiftçilerimiz bitkilerde merak ettikleri konuları rahatça ziraat mühendisi uzmanlarımıza sorabiliyorlar. Bu inovatif çözüm sayesinde çiftçilerimizin 4 yılı aşkın süredir devrede olan uygulamaya ilgisi günden güne katlanarak  artıyor.” dedi. 

Yumaklı, Dünyanın en büyük örtü altı (seracılık) tarım sektörü fuarı Growtech 19. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı’nda AA muhabirine, gübre endüstrisi ve GÜBRETAŞ’ın yenilikçi çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. 

Gübrenin temel girdileri olan azot, fosfat ve potasyumun büyük oranda ithalatla karşılandığını hatırlatan Yumaklı, bu ham maddelerin belli üretim proseslerinden geçerek gübrelere dönüştürüldüğünü söyledi.

Türkiye’nin yerli gübre üretiminde GÜBRETAŞ’ın yenilikçi üretim çalışmalarının da etkisiyle son yıllarda önemli mesafeler kat ettiğini anlatan Yumaklı, “Türkiye’nin son 10 yıllık gübre tüketim ortalaması yıllık 5,5 milyon civarındadır. Bunun yaklaşık 3,5 milyon tonu ülkemizde üretilirken, kalan miktar ise doğrudan emtia ürün olarak yurt dışından ithal edilmektedir. Ülkemizde kullanılan gübrelerin yaklaşık 3’te birini tek başına karşılayan GÜBRETAŞ, yüzde 30 civarındaki pazar payıyla sektör liderliğini sürdürmektedir.” bilgilerini verdi.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.