GÜNDEM Haber Girişi : 17 Kasım 2022 17:10

16 gün boyunca çıplak ayakla Türkiye'ye yürüdü!

16 gün boyunca çıplak ayakla Türkiye'ye yürüdü! Afgan kökenli Noorbibi hem ağladı hem ağlattı: Ailem zorla cinsel ilişkiye girmemi istedi

Gökhan Çınar'ın sunumuyla gerçekleşen Katarsis programına bu hafta 28 yaşındaki Afgan kökenli Noorbibi konuk oldu. İran'da yaşadığı zulüm dolu yılları ve Türkiye'ye kaçış hikayesini gözyaşları içinde anlatan Noorbibi, ''4 yıldır Türkiye'deyim ve 4 yıldır dayak yemiyorum'' sözleriyle yürek burktu.

Babasının kendisini zorla yaşlı bir adamla evlendirmek istemesine katlanamayan Noorbibi, ''Anlatmak, ben ve dünyadaki bütün kadınlar için büyük bir adım olacak'' diyerek Gökhan Çınar'a konuştu. Seneler evvel Türkiye'ye kaçan Noorbibi, hayat hikayesiyle tüyleri diken diken etti.

İşte Noorbibi'nin konuşmasından satır başları:

Baskıcı bir ailede doğdum, kız çocuklarına hiç değer verilmeyen bir aileydi. Gözümü açtığım gibi ayrımcılığı tanıdım. Kızları sadece evlendirmek için büyütüyorlardı. Annem ve ben sürekli şiddet görüyorduk.

''BABAM, ANNEMİN BELİNİ KIRDI''

Babam şeriata ve dini meselelere çok önem verirdi. İnsanların ne düşündüğünü çok önemserdi. Annem, babamın gözlerinden çok korkardı. Ben 24 sene boyunca şiddet gördüm. Türkiye'ye geleli 4 yıl oldu ve 4 yıldır şiddet görmüyorum. Babam zengin bir adamdı ama biz komşuların eline bakıyorduk bir şey yemek için. Bir kıyafetimiz vardı, onu yıkayınca kurumasını beklemek zorundaydık. Bir gün babam, bizi döverken annemin beli kırıldı ve ben o gün büyüdüm. Annem artık yatalak bir kadındı ve ona ben bakmak zorundaydım.

''ACIDAN UYUYAMAZDIM''

Biz dayak yerken etrafta kimse sesini çıkaramazdı ki bu normal bir dövme de değildi, babam bizi alıp duvara fırlatırdı. Annemin beli kırıkken, hasta yatarken bile dayak yedi. Çocukluk dendiğinde aklıma şiddet ve korkudan başka bir şey gelmiyor. Bıçakla, hortumla, eline ne geçerse bizi öldürene dek döverdi. Hortumla dövdüğü yerlerin acısından uyuyamazdım. Annemin annesi oldum. Büyümek benim elimde değildi, çocukluğum elimden zorla alındı. Bir buzdolabımız vardı, önce ikiz kardeşimi, sonra kendimi saklardım. Babamın, bizi orada bulacağını bildiğimiz halde yine gider oraya saklanırdık. Çocukluk işte...

''BEN DAYAK YEDİĞİM İÇİN SİZİ DE DÖVÜYORUM''

Annem sevginin ne olduğunu bilmediği için bize de gösteremedi. 'Ben dayak yediğim için sizi de dövüyorum' derdi ama erkek kardeşlerimi dövmezdi. Evde, okulda, parkta... Her yerde kadın erkek ayrımcılığını görüyorsunuz İran'da. Aslen Afganistanlı olduğumuz için İran'da vatandaş olarak hiçbir hakkımız yoktu. Bu durumu asla devlete şikayet edemezsin, çünkü sen bir yabancısın. Afganistan'ı hiç görmedim, bilmiyorum.