Hoşgeldiniz  

YENİ DÜNYA DÜZENİ VE TÜRKİYE

Mustafa ECE | 28 Ocak 2019 | Köşe Yazıları


Mustafa ECE
mustafaece@hotmail.com

 

Gelecek nesillerimiz olan gençlerimizin eğitimi ile ilgili bu köşede yazdıklarımızı takip edenlerin eğitimle ilgili boş konuşmayıp, boş yazılar yazmadığımızı fark ettiklerini biliyoruz. Her kesime yönelik ve her açıdan eğitime, siyasete ve dinimizdeki toplumsal hassasiyetlerimiz karşısında yazdığımız yazıların muhataplarından geri dönüşleri almış olmakta ve karşılık bulduğunu görmekte elhamdülillah bizleri sevindirmektedir. Bazen acımasız gibi gelen eleştiri ve tavsiyelerimizin zaman içerisinde anlaşılıyor olması da bir başka açıdan bu açığı kapattığımızın belgesi niteliğindedir.

Eğitim ve öğretimimizdeki zorunluluk ölçüsünden liselerin kaldırılması gerektiğini, Öğretmenliğin bir meslek gibi algılandırılmadan idealist toplum şekillendiriciler olarak düşünülüp öğretmen liselerinin yeniden açılması gerektiğini, bu köşede defalarca yazmıştık. İlk okuldan başlayarak çocuklarımızın ilgi ve meraklarının tespit edilerek o yönde eğitim görmelerini, meslek liselerine orta bölümün açılarak çocuklarımızı mesleki alanda yeterli yetiştirme çabasına girilmesi gerektiğini söyledik durduk. Öğretmenlerimiz çocuklarımızın yetiştirilmesinde fedakarlıkla birlikte pedagojik yeterliliklerinin takviye edilmesi gerektiğini buradan hatırlatan yazılar yazdık ve yazmaya devam edeceğiz. Yukarıda belirttiğimiz gibi daha birçok konuları bu köşeye taşıdık ve toplumun faydasına tavsiyelerde bulunduk.

Uzun süredir üzerinde çalıştığımız bir konuyu yine burada ele alarak toplumumuzun ve konunun uzmanlarının beyin fırtınası zeminine taşımak istedim. Gelecekteki karamsar günlerin önüne geçebilmek için bugünden tedbir alabilmek adına gençlerimizi doğru yönlendirmeliyiz. Önümüzdeki otuz yıl teknolojinin zirve yapması söz konusu. Hem ekonomide hem teknolojide hem silahlanmada hem de dünyada söz sahibi ve oyun kurucu ülke olmak adına çocuklarımızı yazılım ve de kotlama alanından başlatarak bir eğitim atağı yapmak zorunda olduğumuz açıktır.

Bizlerin uzun vadede gözlerimizi bağlamak için tarım geleceğin en önemli alanı diye bizlere yol gösterdiklerini müşahede ediyoruz. Oysaki imal ettikleri küçük bir çipi bizim bir yıllık hasatımızın hasılatı değerinde bize satarlarken biz bunun farkına varmıyoruz. Tabi ki tarımı ihmal edelim demiyorum ama bizi babalarının hayrına yönlendirmedikleri de açıktır. Ülkemizi zor duruma sokan ekonomik bağımlılıklarımızdan ve savunma sektöründeki bağımlılıklarımızdan kurtulmanın yöntemi teknoloji imalatına geçerek ihracatını da yapar hale gelmemiz gerekmektedir. Önümüzdeki yıllarda teknolojik bilgiye hâkim olan dünyaya hâkim olacaktır. Rakibinizin elindeki size karşı kullanacağı her türlü bilgi, teknoloji ve silahı hekleyerek kendi bilgisini ve kendi silahını kendine kullanacak hale geldiğimizde bizim önümüzde ALLAH(cc)’ın izniyle duracak hiçbir güç olmayacaktır. Bilginin üstünlüğünün değişik bir alana kaydığı açıktır, bizler bu alanı boş bırakmamalıyız. Hele birde gerçekten inanmış, sağlam imana sahip gençlerle bu yolda yürünürse dünyaya adaletin hâkim olmaması ve bu günkü zulüm sisteminin çökmemesi ve bu zulüm sisteminin gelecek hayallerinin çökmemesi mümkün değildir. Geleceğin hesabını bugünden yapamayan milletler gelecek hesabı yapanların kölesi olmaya devam edecektir.

 

136 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.