Hoşgeldiniz  

Yasa Tasarısı acilen yasallaştırılmalı

admin | 15 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+


Antalya Tabip Odası tarafından 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, “Sağlıkta şiddeti önlemek için hazırlanan yasa tasarısı bir an önce yasallaşmalıdır” dedi.

Antalya’da 14 Mart Tıp Bayramı’nın 100’üncü yılı çeşitli törenlerle kutlandı. Antalya’daki kutlamalar Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Antalya Tabip Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ve Türkiye Hemşireler Derneği tarafından da basın toplantısı düzenlendi. Antalya Tabip Odası Toplantı Salonu’nda yapılan basın açıklamasına, Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Başkanı Kenan Akkiraz, Türkiye Hemşireler Derneği Başkanı Şükran Çiloğlu Ünal, çok sayıda hekim ve sağlık çalışanı katıldı. Tıp Bayramı’nın ortaya çıkışıyla ilgili bilgi veren yapan Prof. Dr. Şahin, “Tıp Bayramı’nın ortaya çıkışı, 14 Mart 1827’de İkinci Mahmut döneminde Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’nin kurulmasıyla oluşmuştur ve kuruluş günü olan 14 Mart tarihi de ‘Tıp Bayramı’ olarak kabul edilmiştir. Bundan 92 yıl sonra Tıp Bayramı’nın ilk kutlaması 14 Mart 1919’da işgal altındaki İstanbul’da yapılmıştır. Tıbbiye 3. Sınıf öğrencisi Hikmet Boran önderliğindeki tıp okulu öğrencileri, ülkenin işgalini ve emperyalizmi protesto ederler. Günümüzde 14 Mart’ı da içine alan ‘Tıp Haftası’ olarak kabul edilmektedir. Hafta boyunca hekimlik mesleğinin kendi ilke ve değerleriyle ülkesine, sağlığına, geleceğine sahip çıktığı coşkulu günlere dönüşmüştür” şeklinde konuştu.

“Şehir hastaneleri kriz merkezidir”
Tıp Bayramı’nın 100’üncü yılını kutladıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Şahin, “Sağlıkta çözüm olarak önümüze konan ‘Şehir Hastaneleri’ sağlığın en önemli kriz merkezleri haline gelmiştir. Adeta çözümsüzlük üretilmiştir. Hizmete ulaşılabilirlik zorlaşmış, mesleki uygulamalar kilitlenme noktasına gelmiştir. Kira ve yatak doluluk garantisiyle zaten kıt olan kaynaklar heba edilmiştir, edilmektedir” ifadelerine yer verdi. Üniversite hastaneleri başta olmak üzere hastanelerin borç batağında olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şahin, “Temel tıbbi malzemeler, ilaçlar, teknolojik yenilenmeler çoğu zaman alınamamakta veya bulunmamaktadır. Bazı ameliyatların durma noktasında olduğu gerçeği ortadadır. Kamuoyunda çok sık duyduğu gibi hayati önemi olan ilaçlar ya ücretinin yüksekliğinden ya ödeme kapsamından çıkarılmasından ya da ithal edilmemesinden ve çoğunlukla da ödeme politikalarındaki yanlışlıklardan ulaşılamaz hale gelmiştir. Bu gerçeklik kamu otoritesinin sağlık hakkından ne derecede elini çektiğinin göstergesidir. Rakamlarında açıkça gösterdiği gibi SGK tarafından hiç de gerek olmadığı halde katılım payı alınmaya devam etmektedir. En temel haklar olan sağlık ve eğitimin alınır satılır ticari bir meta olduğu gerçeği gizlenemez durumdadır” dedi.

“İşsizlik gerçeği gizleniyor”
Üniversitelerde eğitici kadronun özel sektöre geçmeye zorlanarak hukuksuz gerekçelerle işlerine son verildiğini ifade eden Prof. Dr. Şahin, “Bunların yerine alt yapısı ve eğitici kadrosu  yetersiz üniversiteler sözde eğitim seviyesini yükselme adına eğitime darbe vurulmuştur. Mezun olan hekimler güvenlik soruşturması ve hayali bahanelerle işlerine başlatılmamakta ve hekim işsizliği gerçeği gizlenmeye çalışılmaktadır. Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları demokratik değerlere, aydınlanmaya, laikliğe sahip çıkmaya, yoksuldan, eşitlik ve özgürlüklerin yana olmaya devam edecektir. 14 Mart’lar hekimlik mesleğinin kendi ilke ve değerlerine sahip çıktığı coşkulu günlerdir. Bilinmelidir ki hekimlik mesleğinin kurtuluşu emeğinin karşılığını tam olarak aldığı, bilimden yana insana yaraşır hizmet sunabildiği, mesleki bağımsızlığını koruyabildiği, insanca ve onurlu bir meslek hayatının gerçekleştirilmesi ile mümkün olacaktır” diye konuştu.

“Tasarı acilen yasallaştırılmalı”
Toplumun kanayan yarası olan şiddet konusuna değinen Prof Dr. Şahin, “Tüm fiziksel, sözel saldırılara ve en acı boyutuyla ölümlere karşı tahammülümüz kalmamıştır. An geçmiyor ki yeni bir şiddet haberi gelmesin. Çıkartılan yasa her birimizin yaşam hakkını tehdit eden, şiddeti bırakın ortadan kaldırmayı azaltmak için bile hiçbir yeni düzenleme getirmemiştir. Öncelikle eğitim ve gerçek anlamda caydırıcı yasalar acilen hayata geçirilmeli ve acilen Türkiye Tabipler Birliği(TBB)’nin hazırladığı ‘Sağlıkta şiddet yasa tasarısı’ acilen yasallaşmalıdır” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.
Gonca ÖZTÜRK

64 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.