Hoşgeldiniz  

“Yanlış matematik Bağdat’tan döner”

admin | 08 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, kırmızı etle ilgili tanzim satış noktalarının oluşturulmasına yönelik yapılan açıklamalara “Yanlış matematik Bağdat’tan döner” diyerek cevap verdi.

Hilal’e özel açıklamalarda bulunan Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili ve Kasaplar Odası Başkanı Yardımcı et sektörüne yönelik geniş değerlendirmelerde bulundu. Hayvan sayısındaki artışa rağmen kırmızı et üretimindeki düşüşle ilgili, “Bolluktan kaynaklanıyor” yorumunda bulunan Yardımcı, sektöre yönelik tanzim satış noktalarının oluşturulmak istenmesineyse olumsuz baktı.

Bolluktan kaynaklanıyor
Son verilere göre büyükbaş hayvan sayısında artış yaşandığını dile getiren Yardımcı, “Büyükbaş sayısında, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 6,9 artış var. Ülke genelinde 17 milyon 221 bin baş büyükbaş bulunurken bunlar arasındaki sığır sayısı 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 6,9’luk artışla 17 milyon 43 bin, manda sayısı da yüzde 10,5’lik artışla 178 bin 397 baş oldu. Öte yandan küçükbaş hayvan sayısına baktığımız da 2018 yılında bir önceki yıla göre küçükbaşta da yüzde 4,1’lik oranında artış yaşandı. Toplam rakamsa 46 milyon 117 bin. Koyun sayısı 2018’de 2017’ye oranla yüzde 4,5’lik yükselmeyle 35 milyon 195 bine, keçi sayısıysa yüzde 2,7’lik artışla 10 milyon 922 bine yükseldi. Yine elimizdeki son verilere göre,
toplam kırmızı et üretimi 2018’in son çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla yüzde 12,1 oranında azaldı. Toplam kırmızı et üretimi içinde sadece kesimhanelerde üretilen kırmızı et miktarıysa 185 bin 324 ton. Sığır eti üretimi 2018’in Ekim-Aralık döneminde, 2017’nin Ekim-Aralık dönemine oranla yüzde 7,8’lik bir düşüş yaşadı. Aynı dönemlerde koyun eti üretiminde de yüzde 31,2’lik gerileme yaşandı ve rakam 17 bin 902 ton oldu. Hayvan sayısı artarken kırmızı et üretiminin düşmesi hayvan sayısının artmasıyla yaşanan bolluktan kaynaklanıyor. Spekülatörler ‘hayvan sıkıntısı var’ diyorlar; ama böyle bir durum söz konusu değil” diye konuştu.

Matematiği sıfır olmalı
Kırmızı Et Üreticileri Birliği tarafından kırmızı etin daha ucuza satılması amacıyla tanzim satış noktalarının kurulması yönündeki önerileri de değerlendiren Yardımcı, “Hükümetin taze sebze ve meyvedeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçmek için başlattığı tanzim satış modeli bazı kırmızı et üreticilerini de harekete geçirdiğini görüyoruz. Özellikle bazı isimler ucuz yerli besi eti satışı için üreticilerin tanzim işine girmek istediklerini kamuoyuyla paylaştılar. Et fiyatlarını yüzde 30 indiririm diyerek Cumhurbaşkanı’na sempatik görünmek isteyenler varsa bende bedava satarım diyeyim o zaman. Bu açıklamayı yapanlar matematikten sınıfta kalmış. Bu açıklamayı yapanlar kendi üreticisinden nasıl yüzde 30 aşağı et alacaklar bilmiyorum. Türkiye’de tanzime gerek yok. Zincir marketler zaten ucuza kırmızı et satışı yapıyorlar. Kırmızı et için tanzim kurulmasına gerek yok. Kırmızı et sektörü domatese, bibere benzemez. Tanzimleri devlet kuruyor, vergilendirme yok ve zararı da devlet çekiyor. Kırmızı et için tanzim kuralım diyenler bu zararı karşılayacaklar mı çok merak ediyorum. Üreticiler kiloda 10 lira para kazanmıyor ki bu kadar indirim yapılsın. Üretici de bizim, tüketici de bizim, kasap da bizim. Et ve Süt Kurumu üreticiye destek verirken, bu açıklamaları yapanlar bugüne kadar üreticiye ne desteği vermişler ki? 1 kilo ette yüzde 30 indirim demek 9 lira eder. Bu açıklamayı yapanın matematiği sıfır olmalı. Yanlış matematik Bağdat’tan döner” dedi.

 

Sınıflandırma
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karkas ette kaliteye göre sınıflandırma yapılmasını içeren ve 2021 yılında uygulamaya konulması düşünülen düzenlemeyle ilgili de konuşan Yardımcı, “Sığır karkas etleri, 8 aylıktan başlamak üzere hayvanın yaşına göre 6 kategoriye ayrılacak. Ayrıca karkas etler hayvanın kas yapısıyla yağ miktarına göre de sınıflandırılacak. Sınıflandırmalar, bakanlığın onay verdiği kesimhanelerde yapılacak. Şartları uygun olmayan kesimhaneler bu sınıflandırma işleminde rol alamayacaklar. Sınıflandırma, hayvanın kesim anından 1 saat sonrasına kadar geçen süre içinde yapılacak. Etler üzerine yapılacak işaretlemeler insan sağlığı açısından zararlı olmayan damgalarla gerçekleştirilecek. İşaretlemelerde kesimhane onay numarası, kesim tarihi, karkas ağırlığı gibi bilgilerde yer alacak ve kesim yaptıranlara, sınıflandırma sonuçları yazılı veya elektronik ortamdan bildirilecek. Her safhasında uzman ve yetkili kişilerin yer alacağı uygulamada, sınıflandırma işlemlerini de Karkas Sınıflandırma Üst Kurulu tarafından sertifikalandırılan uzman sınıflandırmacılar yapacak. Tüm bu işlemlerin sonucunda meydana çıkan sınıflandırma sonuçlarına göre karkas etin fiyatı ortaya çıkacak.  Yetkili kurumlar, haftalık olarak kaydedilen fiyatların ortalamasını alarak bölgesel fiyatları oluşturacak. Yani bölgesel fiyatlara göre her bir sınıf için ulusal başlangıç fiyatı da hesaplanabilecek” ifadelerini kullandı.

Seve seve gideriz
Düzenlemeye olumlu baktıklarını belirten Yardımcı, “Karkasın sınıflandırması doğru bir karar; ancak bu uygulama öncesi yapılması gereken düzenlemeler de bulunmakta. Öncelikli olarak ülke genelinde kesim işlemleri belirli bir standarda oturtulmalı. Bu konuda Türkiye Kasaplar Federasyonu’na görev verilmeli ve federasyon üyelerimizin fikirlerine danışılmalı. Bu işin erbabı Kırmızı Et Üreticiler Birliği değil Türkiye Kasaplar Federasyonu’dur. Bizlerin görüşlerinin alınması çok önemli. Bakanlık bizi çağırırsa bizler seve seve gideriz. Ayağa gitmekten gurur duyarız; fakat bugüne kadar bu tarz konularla ilgili görüşümüz alınmadı. Türkiye’yi bazı kesimler et sektörü üzerinde egemen olamaz. Tüm kesimlerin görüşleri alınmalı diye düşünüyorum” diyerek sözlerini noktaladı.
Veli AKOĞLU

87 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.