Hoşgeldiniz  

Vatandaşa sağlık darbesi

admin | 08 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Dolardaki artıştan en çok etkilenen sektörlerden biri de sağlık sektörü oldu. Maliyetlerin artması muayene ve ameliyat ücretlerinde de artışa yol açarken bu durum en çok vatandaşın cebini yaktı.

Sağlık uygulama tebliğinde (SUT)  geçen temmuz ayında bir değişiklik yapılmış yapılan bu değişiklikle; 2.056 işlemde fiyat düşerken, 3.551 işlemde ise bir yükselme yaşanmıştı. Fiyatı artan hizmetler daha çok üniversite hastaneleri, özel hastaneler ve eğitim araştırma hastanelerini ilgilendirirken kanser ve cerrahi işlemlerden bir fark alınmayacak olması hastaları rahatlatmıştı.

Geçtiğimiz aralık ayında yapılan son güncelleme ile bazı maddeler de değişti. Yapılan değişiklikle gelir ve aylığı 100 TL altında olan kişilerin tıbbi malzeme katılım paylarının tıbbi malzeme firması ya da eczane tarafından tahsil edilmesine karar verildi. Bazı malzemelerde ve kural tanımlamalarında değişiklikler yapılırken diyaliz işlemlerine de zam yapıldı.

SUT nedir?

SUT, Devletin sağlık ile ilgili sosyal politikalarının uygulamasına imkan veren, kılavuzluk eden, fiyatlandıran, düzenleyen ve diğer tüm uygulama detaylarını içeren mevzuat tebliğidir. SUT uyarınca Sağlık yardımları Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanan ve kapsam maddesinde tanımlanan genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, kurumca finansmanı sağlanan sağlık hizmetleri, yol, gündelik ve refakatçi giderlerinden yararlanma esas ve usulleri ile bu hizmetlere ilişkin Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca belirlenen ödenecek bedeller bildirilir.

SGK bu yolla finansmanı sağlanacak sağlık hizmetlerinin bedellerini ve kapsamını, teşhis ve tedavi yöntemlerini, sağlık hizmetlerinin türlerini, miktarlarını ve kullanım sürelerini belirlemeyi amaçlıyor.

SGK’ ya başvurun

Sağlık hizmeti için özel hastanelere ödenen yüksek muaneye ücretleri ise vatandaşın en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor. 2019 için özel hastanelerin muayene ücretlerine ek olarak aldığı katkı payı 15 TL olarak belirlenirken devlet hastanelerinde muayene ücreti ise 6 TL olarak belirlendi.

Özel hastaneler ayrıca SGK’ nın ödediği tedavi ücretinin yüzde 200’ü kadar fark ücreti de talep edebiliyor. Bu durum vatandaşları isyan noktasına getirdi. Yüksek tedavi ücreti ödeyen vatandaşlara ise faturalarıyla beraber SGK’ ya başvurmaları çağrısında bulunuldu. Yapılan incelemeler sonucunda haksız bir şekilde vatandaştan yüksek ücret talep edildiği tespit edilirse kuruma ceza kesiliyor.

Aykut SÜLEK – Ceylan YAŞAR

110 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.