Hoşgeldiniz  

Uysal, projelerini tanıttı

admin | 06 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Başkan Uysal’ın 5 yıllık hizmet dönemini değerlendirip gelecek dönem projelerini açıkladığı tanıtım toplantısı Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Muratpaşa Belediye Başkanı ve adayı Ümit Uysal, “Önümüzdeki 5 yıl, nitelikli ve uygar bir kent olma yolunda yürüyüşümüz devam edecektir” dedi.

Başkan Uysal, tanıtım toplantısında önce geçmiş 5 yıl içinde yaptığı hizmetleri anlattı ardından gelecek dönem projelerini paylaştı. Muratpaşa’da 5 yıl içinde temel belediyecilik, sosyal belediyecilik ve ‘komşulaşma ve kardeşleşme’ olarak ifadesini bulan hizmet alanlarında bir standardı oluşturmak için mücadele ettiklerini söyledi. Bugün bunu başarmış olmanın gururunu yaşadıklarını belirten Başkan Uysal, “Fast food yaklaşımlarla bir kamu yönetimi icrası mümkün değil. Çılgın projelere gerek yok. Akılcı projelere, insanlarını hayatını değiştiren projelere ihtiyacımız var. Bir kule dikmekle hayat değişmez. Unutmamalıyız ki, paramız yani belediyelerin bütçesi hayatının değiştirilmesini isteyen insanlardan geliyor” diye konuştu.

Gelecek 5 yılda Muratpaşa Belediyesi’nin hizmet ve projelerinin çerçevesini yine bu anlayışın çizeceğini belirten Başkan Uysal, “Yapacağız işler felsefenin devamıdır” dedi. Belediyelerin bir ‘şapkadan tavşan çıkarma’ mecrası olmadığının altını çizen Başkan Uysal, hedeflerinin toplumun tamamıyla bir sosyal kalkınma olduğunu söyledi. Başkan Uysal, “Muratpaşa’da kadın, engelli, çocuk, genç, yaşlı tüm komşularımıza eğitimden sağlığa, sosyal hayattan istihdama kadar her alanda eşit bir şekilde sunduğumuz hizmetlerle bir yaşam standardı oluşturmaya çalıştık. Bu hizmetlerimizi kesintisiz ve artırarak devam ettireceğiz” diye konuştu.

KATILIMCI BÜTÇE DÖNEMİ

Başkan Uysal, yeni dönemde “Hak Temelli Hizmetler” başlığı altında tartışarak, paylaşarak ortak aklı aramaya devam edeceklerini söyledi. Bu aşamada Turunç Masa’yla başlayan Muratpaşa sakinlerinin belediye yönetimine katılma sürecini daha da geliştireceklerini belirten Başkan Uysal, mahalle meclisleri, bu meclislerini biraraya geldiği mahalle meclis konseyleri, çocuk, gençlik ve kadın meclisleriyle Muratpaşa’da “Katılımcı Bütçe” döneminin başlayacağını söyledi.

Katılımcı Bütçe sürecinin en önemli aktörünün bu dönemde yapımı gerçekleştirilen Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezleri olacağının altını çizen Başkan Uysal, merkezin Kent Akademisi, Kent Enstitüsü ve Tasarım Atölyesi ile daha da zenginleşeceğini söyledi. Başkan Uysal, bu dönemde online platformlarda Muratpaşa sakinlerinin proje ve fikir üretmeye teşvik etmek amacıyla Fikir ve Proje Öneri Platformunun da oluşturulacağını belirtti.

GENÇLİK VE TEKNOLOJİ MERKEZİ

Başkan Uysal, Muratpaşa’nın yeni dönemin akıllı kent teknolojilerinin gündelik yaşamın bir parçası olduğu ilçe haline geleceğini söyledi. Başkan Uysal; Muratpaşa’nın sadece kent teknolojilerinin uygulama alanı değil o teknolojileri üreten bir merkez olacağına dikkat çekti. Başkan Uysal, yeni dönemin en önemli projelerinden birini ise Muratpaşa Gençlik ve Teknoloji Merkezi olacağını söyledi. Merkezde aynı zamanda 7’den 77’ye Muratpaşa’nın teknolojiyi kullanmasını sağlayacak eğitimlerin de verileceğini belirten Başkan Uysal, “Üniversitelerimiz, Antalya Ticaret ve Sanayi Odamız, Organize Sanayi Bölgemiz hep beraber bu işe akredite olup Muratpaşa’yı tekno buluşlarla ilişkilendirmeyi hedefliyoruz. Bunu biz yapmazsak kimse yapmaz. Burası yenilikçi, bir şeyler üretmeye çalışan insanlarımıza özel bir alan olacak” diye konuştu.

AKILLI TURİZM TANITIM PROJESİ

Akıllı Kent Teknolojilerinde bir başka açılımın ise sektöre hazır web geliştiricisi yetiştirmek amacıyla Yazılım Evi olacağını belirten Başkan Uysal, turizm alanında akıllı kent teknolojilerini kullanacaklarını kaydetti. “Muratpaşa’mızın uluslararası bir turizm merkezi olma konumunu iyileştirmeyi amaçlayan Akıllı Turizm Tanıtım Projesi uygulayacağız” diyen başkan Uysal, bunun interaktif bir merkez olacağını söyledi. Merkezin temel hedefinin kente turist davet etmek olacağını belirten Başkan Uysal,  “Turist geldiğinde de burada yalnız bırakmayacağız” dedi.

ÜRETEN KADINLAR ONLİNE PLATFORMDA

Başkan Uysal, akıllı kent teknolojilerinin uygulanacağı bir başka alanın ise Türkiye’de ilk kez kadınların kurduğu üretim ve girişimcilik kooperatiflerini festivalde buluşturan Muratpaşa Belediyesi’nin yine üreten kadınlar için olacağını söyledi. Başkan Uysal, kadınların el emeği ürünlerini, sadece kermeslerde değil online olarak dünyanın her yerinden alıcı ile buluşturacak küresel bir sistem kurulacağını söyledi.

EĞİTİM PROJELERİ

Eğitim alanında ise Muratpaşa Gençlik Merkezi koordinasyonunda, internet ortamında üniversite sınavına hazırlık ve yabancı dil eğitimi sunacaklarını belirten Başkan Uysal, 8 – 12 yaş grubu çocuklara bilimin çeşitli alanlarını kolay anlaşılır ve oyunsu süreçlerle sunacak Çocuk Akademisi’nin de bu dönem projeleri arasında yer aldığını aktardı. Bu dönemde 0-3 ve 4-6 yaş arası çocuklar için Ekolojik Çocuk Köyü projesini hayata geçireceklerini belirten Başkan Uysal, Sağlıklı Beslenme Okulu, Engelsiz Parklar, Planetaryum, Bilim Parkı’nı da yeni dönem projeleri arasında sıraladı.

ALTIN PORTAKAL EVİNE DÖNÜYOR

Başkan Uysal, yeni dönemde, Antalya Edebiyat Günleri, Yöreler Renkler ve Kaleiçi Oldtown Festivali gibi kentin klasikleşen etkinlikleriyle birlikte yeni dönemde Adalya Kültür Sanat Ödülleri’nin verilmeye başlanacağını söyledi. Muratpaşa Belediyesi olarak Antalya Film Festivali’nde ulusal uzun metraj yarışmasının kaldırılması karşısında söyleşiler ve film gösterimleriyle önemli bir farkındalığı sürekli güncel tuttuklarını söyleyen Başkan Uysal, “Kısa, belgesel ve uzun metraj ulusal film yarışmaları kaldırılan Antalya Film Festivali’ne kimliğini yeniden kazandıracağız” dedi. Başkan Uysal, yeni dönemde açılacak Yazar Evi’yle Muratpaşa’nın kültür ve sanat etkinliklerinde öncü rolünü geliştireceklerini belirtti.

EĞİTİM VE SPOR VE YAŞAM MERKEZİ

Muratpaşa’da spora dair toplumcu bir yaklaşımla geniş kitlelerin spor yaptığı bir döneminin kapılarını araladıklarını kaydeden Başkan Uysal, mahallere uzanan spor salonları, Recep Gürbüz Güreş Eğitim Merkezi ve amatör spor kulüplerine yönelik desteklerinin bu dönemde gerçekleştirildiğini belirtti. Başkan Uysal, şimdi Muratpaşa’nın spor okullarında yetişmiş sporcuların müsabakalarını gerçekleştireceği içinde uluslararası standartlarda bir spor salonu ve yüzme havuzunun bulunacağı bir kompleksin Kızılarık Mahallesi’nde inşa edileceğini belirtti.

KENT KART

Başkan Uysal, yeni dönemde şimdilik 3 farklı modülü bulunan Kent Kart’ın ise Muratpaşa sakinlerinin kullanımına sunulacağını söyledi. Türkiye’de nitelikle atıklarını geri dönüşümünde önce çalışma olan Çevreci Komşu Kart’ın da entegre edileceği Kent Kart’ın Sağlık Kart modülüyle Muratpaşa sakinlerinin anlaşmalı sağlık kuruluşlarından, belli oranda indirimle yararlanacağını belirten Başkan Uysal, Halk Kart modülü aktif olan komşularının ise kartlarına yüklenen bedel karşılığında ihtiyaç duyduklarını istedikleri yerden alabileceklerini söyledi.

Başkan Uysal, toplantının sonunda Muratpaşa’da sevgi ve saygı kültürün hakim olduğu, açıklık ve şeffaf, ortak akıl arayışının her zaman gündemde olduğu ve günlük yaşamı kolaylaştıran projelerin, ihtiyaç neyse onun üzerinde duran bir belediyeciliğin söz konusu olduğunu belirterek yeni dönemde de bunun kesintisiz devam edeceğinin altını çizdi.

Gonca ÖZTÜRK

84 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.