Hoşgeldiniz  

Ümit Uysal ile Büyükşehir alınabilir mi?

Kamil ZOR | 22 Ekim 2018 | Köşe Yazıları


Kamil ZOR
kamilzor@gmail.com

 

Her zamanki seçim döneminde olduğu gibi bu seçim dönemindede CHP oldukça hareketli yeni çıkılan genel ve başkanlık seçimlerindeki istenilen başarıya ulaşamadıktan sonra tamamen gözler yerel seçimlere kilitlenmiş durumda.

Mevcut Antalya Büyükşehiri tekrar kazandırmak için Adaylar artık kendini iyice belli etmeye başladı.

Sadece Büyükşehir değil 19 ilçede heyacan had safhada acaba kimler aday gösterilecek diye büyük bir merak parti ve partililer arasinda beklenmekte.

İlçe belediyelere bakınca mevcut belediyelerin ustunde daha çok ilçe belediye kazanmak ilk hedef olarak net olarak ortaya çıkmaya başladı,

Eğerki Büyükşehiri kazanmak isteniyorsa bunun en buyuk yolu merkez dışı ilcelerden oy arttirmaktan gectiginin herkes farkinda.

Bu aşamada net olarak gözüken kemer belediyesinin mevcut baskani Mustafa gül’ün adaylığı kesin olmakla beraber diger tum ilcelerde dengeleri degistirecek cok onemli adaylar yavas yavas ortaya cikmaya basladi.

Yine mevcut belediye baskanlarindan bir ara Konyaalti belediyesi icinde adı sıklıkla gecen Turgay Genç’in buyuksehiride kazanabilme adına tekrar Döşemealtından aday gosterilmesi kuvvetli ihtimaller arasında gözüküyor.

Şu anda Döşemealtının kendine has nufus kriteri nedeniyle gösterilecek başka bir adayın mevcut belediyenin kaybedilmesi açısından risk olarak görünmesi ve kısa zamanda yaptığı başarılı isler ve ortaya koyduğu projeler ile halkın sevgisini ve güvenini fazlasıyla sağlamış durumda.

Büyükşehir aday adaylığını şuana kadar açıklayan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal Dışında adı gecen ve açık olarak Büyükşehire adaylığını ortaya koyan ve ben aday adayı olmam aday olurum diyerek Büyükşehiri istiyorum diyen Muhittin Böcek dışında eğerki sürpriz bir durum olmazsa bu iki adaydan biri CHP Büyükşehir adayı olacak.

Biz yinede CHP kurumsal kimliği içinde şuanda tek aday olarak gözüken Ümit Uysal uzerinden konusacak olursak adaylık açıklamasını,

15inde ben açıklanacağım diyerek psikolojik bir etki yaratan ve belirli bir kesimde o gün açıklanması beklentisi yaratılan Konyaaltı belediye baskanin Antalya büyükşehir Belediyesi olarak açıklanmaması nedeniyle ve büyük bir siyasi risk alarak ayın 15 inde aday adayligini ortaya koyup genel merkezinde belirli kesimlerince kesin olarak bakilan ama gerceklesmeyen bu hadise nedeniyle siyasi cesaret anlaminda buyuk bir puan kazandığı çok açık ve net olarak gözükmektedir.

Büyük bir cesaret diyorum çünkü;beklenildigi gibi eğer ayın 15 inde genel merkez bu açıklamayı yapsaydi hem siyasi hem psikolojik olarak buyuk bir kırılganlık yasanabilirdi.

Siyasette risk alabilme cesareti olanların yer edindiği bir halka hizmet sanatı olduguna göre Ümit Uysal bu nedenle şuanda partililer arasında psikolojik bir avantaja cevirmis oldu.

Hatta sokak ağzı ile bu duruma mermiye kafa attı diye deyimler bir çok kişi tarafından dillendirilip bizim halkın cesaretli ve korkusuz gözüpek insanları sevmesinden dolayı kendisine ayriyeten diger partililer tarafindan bu durumdan dolayı bir sempati olusturmayı başarmis oldu.

Peki Ümit Uysal Antalya Büyükşehiri kazanabilirmi?

Gecen yerel seçimde çalkantılı bir Muratpaşa belediyesi Adaylığı sürecinde son anda aday gösterilip kazanmıştı.

Öncelikle siyasette yönetim kademesindeyseniz basariya ulasmak icin ekip birligi sarttir.

Kendi secmedigi meclis uyeleri ile ne kadar birlikte hareket edip neleri yapabilecek veya basarabilecek diye o zaman olusan soru isaretlerini 5 yildir yonettigi Muratpasaya bakınca beklentinin kat ve kat ustunde hizmetlerle basariyla altindan kalktigi görülmektedir.

Neler yapmadıki , Türkiyede belkide ilk defa kendi asfalt fabrkasinı kuran belediye oldu, bununla yetinmeyip yine kendi yeraltı çöp kontenyerleri fabrikasi kurup sadece muratpasaya degil diger belediyelere bile ihrac ettirdi.

Bunlar alt yapı ile ilgili buyuk basarilardi fakat sadece bunlarla kalmadı topluma nasıl yararli olabilirim daha fazla nasil yanlarinda olurum dusuncesiyle yine komşu kart uygulamasıyla kendi çöpünden vatandaşlarına para kazanma fırsatı sundu,

Her zaman cocuklarin ve genclerin yanindayiz lafını siyaset dilinden gerçeğe dönüştürdü belediye sınırları icinden en modern kreslerle mukayese edilebilecek sekilde çalışan annelerin sırtındaki buyuk kres maliyet yükünü açtıği kreşlerle giderdi.

Murgem adı altında üniversite hazırlanacak gençlerimize ucretsiz ozel dersane kurdu bununla yetinmeyip üniversite ögrencilerin giyip kirlettiği elbiseleri bile düşünüp meltemde ucretsiz çamaşırhane kuruldu.

Antalyada üniversite kazanip kalacak yeri olmayan kız ögrenciler icin kız öğrenci yurdu kuruldu.

Belediyeye bağlı Adalya vakfını harekete gecirip 4 yıl boyunca yüzlerce ögrenciye burs imkani sağlamakla beraber engelli bireyler icin yaşam ve nefes alanı engelsiz kafeyi hizmete sundu.

Muratpaşa sahil bandında halkın ücretsiz yararlanacağı plajları hizmete açtı.

Saymakla bitmeyecek bir çok hizmet Muratpaşa halkının hizmetine sunuldu.

Şimdi daha ilk döneminde bu kadar güzel projeleri ekipsiz olarak dillendirildiği halde başaran bir hizmet adamının sadece Muratpaşa ile yetinmeyip Antalya sevdası hayalleri uzerine tüm Antalyaya bu ve bunun gibi bir çok hizmeti getirmek istemesi ve bu hedef ile yola çıktığını bilerek genel merkezinde yapilan anket degerlendirmesi sonucunda layık görülürse daha güzel bir Antalyanın bizi bekliyor olduğu açık ve aşikar olarak gözükmektedir.

465 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.