Hoşgeldiniz  

Ulaşım krize yeniliyor

admin | 01 Nisan 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Yaşanan ekonomik kriz ile ilgili konuşan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu 8. Bölge Kurulu Başkan Yardımcısı ve Antalya Otobüs İşletmecileri Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Atila Şebekli, “Bir el sürekli cebimizde, devamlı bir el ile birlikte çalışıyoruz” dedi.

Yaşanan ekonomik krizin ulaşım sektörünü de etkilediğini söyleyen Türkiye Otobüscüler Federasyonu 8. Bölge Kurulu Başkan Yardımcısı ve Antalya Otobüs İşletmecileri Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Atila Şebekli, “Kış sezonu bizim için uyku sezonu. Seçimden dolayı normal bir yoğunluk oldu ancak biz Pazartesi’den itibaren bitecektir. Haziran’ın 4’üne kadar bekleyeceğiz. İki üç gün bizi hiçbir yer götürmez. Bizim ulaşım sektörünün hali içler acısı” dedi.

“Haksız rekabet”

Havayolu şirketleri ile haksız rekabet yaşadıklarını belirten Şebekli,  “Kendi aramızdaki rekabete tamam diyoruz ancak havayolu şirketleriyle yapılan rekabet bizim için haksız rekabettir. Nisan ayında olacak uçak fiyatlarına bakıyorum. Otobüste harcanan rakamdan daha düşük. Kendi kendime soruyorum insanlar 80 lira verip otobüsle mi giderler, yoksa 150 lira verip uçakla mı? Tabi uçakla giderler, zaten yolda giderken o para çıkacak. Biz bu şartlarda rekabet ediyoruz. Biz diyoruz ki ÖTV kalksın, ÖTV’de indirim yapılsın. Bir şeyler yapılsın ki bu sektörde ayakta durabilsin. Bu şartlarda oldukça zor. Otogar’da 52 tane işletme var acentalık yapan 17 tanesi kapalı, boş. Herkes anahatarlarını teslim etti ve gitti. Bu yazın sonunda ne olacak çok merak ediyorum. Biz Antalya’da geçmiş yıllarda taşıma sektörü olarak 6 ay iş yapardık. Devamlı bir sülkülasyon vardı. Şimdi ise sadece 3 ay” diye konuştu.

“Otobüscü kazanabilir”

Rekabet etmeyi kabul ediyoruz ancak normal şartlarda edelim istiyoruz diye konuşan Şebekli, “6 liraya mazot alıyporuz ÖTV olmasa 2 lira 70 kuruşa alacağız. Ben mazotu bu fiyattan alsam 50 liraya İstanbul bileti satabilirim. Bu şekilde olursa otobüscü kazanabilir, kazanır diyoruz. İstanbula gidiş dönüşün oldukça masrafı var. Bir de üçüncü köprü eklendi şimdi, mecbur oldu. Hep vatandaşın omuzları üzerinde yük” ifadelerine yer verdi.

“Zam yapılmasaydı”

Taşıma sektörünü sevdiklerine dikkat çeken Şebekli, “Biz işimiz bu, yıllardır bu işin içindeyiz, taşıma sektörünü seviyoruz. Ancak nereye kadar devam ettirebiliriz, nereye kadar götürebiliriz bilmiyoruz. Her sene iki üç arkadaşımız yazanelerini kapatıyorlar. Kiralara yüzde 25 zam yapıldı. Zamlı kirayı 8 ay ödedik. Menderes Başkan’a dile getirdik. Yüzde 8 bir indirim yaptı ve yüzde 16’ya düştü. Keşke 8 ay önce de zam yüzde 10 yapılsaydı ya da yapılmasaydı. Hiçbir istediğimize hiçbir şekilde cevap alamadık” diye kaydetti.

“Bir el cebimizde”

Sektörün durumunun iyi gideceğini düşünmediğini söyleyen Şebekli, “Seçimden dolayı birkaç gün iş oldu ancak biz bunlardan ziyade Haziran’ın üçüne kadar ne yapacağımızı düşünüyoruz. Her ayın 15’inde kiramız ve ortak giderimiz var. Yazıhane olarak 5 bin liraya yakın külfetimiz var. Gecikme zamı ödüyoruz. Bir el sürekli cebimizde, devamlı bir el ile birlikte çalışıyoruz. Her sene karamsar olmayalım diyoruz, arkadaşlarımızla bu şekilde çalışıyoruz. Karamsar olmayalım da 3 ayın sonunda Eylül’de okul açıldığı an işimiz bitecek. Yabancı turistle de çok bir alakamız yok. Sadece yabancı turist ne kadar çok gelirse, oteller ne kadar dolarsa çalışan sayısı o kadar çoğalacaktır. Yaz tatilinde, bir izin gününde, tatilde eşi dostu gelir diye düşünüyoruz. Biz turizme bu açıdan bakıyoruz. Turistin bize direk olmasa da dolaylı yoldan yararı oluyor. Otellerin açık olması, insanların çalışabilmesi, istihdam yaratılarak işsiz insanların iş bulabilmesi açısından turizm önemlidir” şeklinde konuştu.

“Geriye gittik”

Her yerde olduğu gibi otogarda da şartların zor ve ağır olduğundan şikayetçi olan Şebekli, “ 1996 yılında eski otogardayken iyi kötü bir düzen vardı. Yeni bir sisteme geldik. Yazıhane sistemi yaptılar. Her sene düzelecek diye beklerken geriye gittik. Zam yapılmasın dedik, yapıldı. Bankada parası olan iki üç dairesi olan 96 yılında gelen insanın 22 yılda ne dairesi ne birikimi kaldı. Biz burda sadece günümüzü döndürüyoruz. Karnımızı doyurmaktan başka bir şey yapmıyoruz. İki senedir 30 lira aidat bile toplamıyoruz. Çok iyi desinler her şey güllük gülsitanlık otogarda esnaf harika kimse inanmaz” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti atlatır”

Sadece otogarda değil çarşı pazar da yanıyor diyen Şebekli, “Marketlerde tanzim satış başladı mesela, eskiden esprisi yapılırdı soğan ekmek peynir yeriz diye. Artık bu bile imkansız. Ben soğanın 6 7 lira olacağını asla düşünemezdim. İyi olur diyoruz, ümidimizi koruyoruz. Çocuklarımıza ümitli olun, böyle durumlar olabilir, böyle şeyleri çok yaşadık ama atlattık. Türkiye Cumhuriyeti olarak biz her şeyi atlatırız diyoruz” diye konuştu.

“Esnafta dayanışma bitti”

Otogar bizim küçük dünyamız diye kaydeden Şebekli, “Eskiden de kış sezonu ölü geçiyordu, işler az oluyordu. Ancak esnafta dayanışma vardı. Bende varsa ona onda varsa ona bir destek olunuyordu. Bizim derneğimizin çatısı altında bir arkadaşımız kirasını ödeyecek ve eksiği varsa bizler verirdik. Şimdi böyle bir dayanışma yok.  Dernek binamıza kira vermeyelim dedik, dernek sonuçta ama olmaz dediler. Seçimlerden sonra da hakkımızda hayırlısı olur umarım. Antalya için en iyisi olsun” ifadelerini kullandı.

Gonca ÖZTÜRK

83 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.