Hoşgeldiniz  

Uğur Mumcu anıldı

admin | 27 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Vatan Partisi Antalya İl Başkanlığı’nda yapılan basın açıklamasında Uğur Mumcu ve diğer tüm devrim şehitleri anıldı. Uğur Mumcu’nun yeğeni Evren Mumcu’nun da katıldığı basın açıklamasında Amerikan emperyalizminin yenildiği belirtildi.

Türkmendağ, “24-31 Ocak arasını bizler Devrim Şehitleri Haftası olarak değerlendirir ve onları anarız. Kubilay’dan, Uğur Mumcu’lara, Bahriye Üçok’lardan, Eşref Bitlis’lere kadar hepsi bizim devrim şehitlerimizdir. Ama aynı zamanda Ömer Halis Demir’ler, Fethi Sekin’ler ve PKK’nın şehit ettiği Aybüke öğretmenler de bizim gözümüzde devrim şehitleridir. 24 Ocak’ta katledilen Uğur Mumcu, başta olmak üzere tüm devrim şehitlerini saygıyla anıyoruz” dedi.

Amerika yenildi

Türkmendağ : “Amerika yenilmiştir. Suriye’den çekilmiştir. Amerika’nın devletimizin içine yerleştirdiği FETÖ ülkemizden temizlenmektedir. Türkiye Batı Asya ve Avrasya’ da öncülüğe soyunmuştur. Türkiye hak ettiği yeri alacaktır” dedi ve Amerika’nın yenildiğini her platformda döne döne ilan edeceklerini ifade etti.

Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan gibi devrim şehitlerimizin en büyük özelliğinin Amerikan emperyalizmine karşı duruşları olduğunu belirten Türkmendağ: “Eğer devrim şehitlerimizin emperyalizmine karşı duruşlarını eksik bırakırsanız onları bir kez de siz öldürmüş olursunuz” diye konuştu.

Uğur Mumcu’nun yeğeni olan Evren Mumcu konuştu. Mumcu kendisinin siyasetle ilgilenmediğini ancak çocukluğu itibariyle bu davaların içerisinde büyüdüğünü ifade etti. Hiçbir şekilde politikayla ilgilenmek istemediğini dile getiren Mumcu bazı gerçeklerin açığa çıkması ve bilinmesi için konuştuğunu ve yazdığını belirtti.

Faili meçhulleri anlamak Türkiye için çok önemli

Emperyalizm probleminin ne aşamalara geldiğine yakından şahit olduğunu belirten Mumcu: “Ocak ayı Türkiye için bir hüzün ayı. Faili meçhullerin ayıdır. Bütün değerli aydınlarımızı tekrar saygıyla anıyorum. Her sene aydınlarımızı romantik söylemlerle anıyoruz belki ama ben de ailemin bir parçası olan baba yarımı, amcamı kaybettim. İlk yağlı boyalarımı hediye eden beni konserlere götüren ve beni sevindirmekle meşgul olan amcamı kaybettim. İşin romantik kısmını bir yana bıraktığımızda bu cinayetleri anlamak Türkiye açısından çok önemli. Geleceğimiz ve gençlerimiz için çok önemli. Bu ülkenin bekası için bu cinayetlerin neden işlendiğinin tespitini çok iyi yapmak zorundayız” diyerek faili meçhullerin önemini vurguladı.

Gelişmeleri sürekli olarak takip ettiğini aktaran Mumcu: “Bu cinayetler için çok farklı tezler öne atılıyor. Çeşitli çevreler ve sivil toplum örgütlerinden çok farklı açıklamalar geliyor. Hangisi gerçek bilemiyoruz. Ancak herkesin kaldığı nokta bu: Bu cinayetler aydınlatılamıyor. Katil kim? Dedikleri gibi bir takım İslamcı gruplar ya da Uğur Mumcu cinayetinde ortaya atıldığı gibi İran İslam Cumhuriyeti mi? Faili meçhullerin ailelerinin bir araya toplandığı Toplumsal Bellek Platformu Ergenekon süreciyle aynı dönemde kuruldu. Ne hikmettir ki bizim faili meçhullerin aileleri sebepleri bildikleri halde enteresan bir şekilde Stockholm Sendromu yaşadılar ve faillerini Ergenekon da bulabileceklerini düşündüler. Bu konuda mecliste tek araştırma yapan, faili meçhul cinayetler komisyonu kuran ve ciddi kanıtlar elde eden Ceyhun Mumcu’ ya karşı hepsi birden tavır aldılar” şeklinde konuştu.

Hrant Dink cinayeti ile Uğur Mumcu cinayeti arasındaki benzerliğe dikkat çeken Mumcu:  “Hrant Dink ölmeden birkaç gün önce Amerikan emperyalizmi bizlere bu kötülüğü yapıyor. Bu ülkede türkü, kürdü, ermenisi de acı çekti. Ama bizim bu acılarımızdan bir takım ülkeler faydalanıyor.  Soykırımı ortaya atarak bizi bir kez daha soykırıma tabi tutuyorlar, diyor. Bu nasıl bir tiyatrodur. Bir tiyatro oynanıyor ve cinayetten sonra ortaya çıkan ve kendilerine Hrant Dink dostları denen bir takım elemanlar soykırımla yüzleş pankartları asıyor. Çok önceden hazırlanmış siyah bantlı kartlar çıkarılıyor sanki cinayet önceden biliniyormuş gibi yürüyüşe geçiliyor. Bir takım sosyal demokrat arkadaşlar da bu pankartların arkasında yürüyüş yapıyorlar. Tıpkı Uğur Mumcu cinayetinde olduğu gibi. Yine ağızlarda ‘Mollalar İran’ a sloganlarıyla” dedi.

Mumcu bunun sadece emperyalizmin işine gelen bir şey olduğunun da altını çizdi. Mumcu: “Bu sayede bir taşla iki kuş vuruluyor. Emperyalizmle mücadele etmiş, onlar hakkında kanıt ve belge sunmuş bu insanlar öldürülüyor. Onun ardından da eleştirildikleri bu konularda kendilerine bir suçlu bularak bütün cinayetleri bu suçluya mal ediyorlar” dedi.

Amaç İran ve Türkiye’yi kapıştırmak

Mumcu: “Ama artık her şey açık seçik ortada. Bu tiyatro oyunu artık bir son bulsun. Uğur Mumcu’nun en son yazdıklarına baktığımızda İran’ı eleştiren hiçbir şey yok. İran Uğur Mumcu’yu neden öldürsün ki. Türkiye ile İran’ın savaşması oradaki ülkelerin işine gelmeyen bir şey. Bundan Büyük Ortadoğu Projesi için Amerikan emperyalizmi yararlanacak. Türkiye ve İran’ ın kapışması için bu durum bir sebep olarak ortaya koyuluyor” diyerek asıl amacın Türkiye ile İran’ın arasının bozulması olduğunu ifade etti.

Mumcu:  “Ölülerimize yeni misyonlar yüklediler. Uğur Mumcu’yu öldüren emperyalizm ülkemizi de yerli işbirlikçileri ile esir almaya çalışıyor. Bu sahte Uğur Mumcu dostları “Yiğidim aslanım, Uğur’lar olsun, failler bulunsun hadi şimdi dağılabilirsiniz”  diye yıllarca bu ülkede insanları oyaladılar. Onu anlamadan andılar. Emperyalizmi anlatmadan andılar. Bugün Uğur Mumcu bile işgal altındadır. Aynı şekilde Hrant Dink te öyle. Halbuki ikisi de “tek bir düşmanımız var Amerikan emperyalizmi. Bu oyuna düşmeyelim” der. Bugün Uğur Mumcu emperyalizmin bölücü planlarının savunucusu ve onların sembolü haline getirilmektedir.  Ama onları da kurtaracağız. Çünkü emperyalizm bu topraklarda yenilmektedir. Amerika yenilmektedir. Artık ne sermayesi, ne gücü, ne de inandırıcılığı kalmıştır. Bu sebeple bu arkadaşların bu çabaları boşa gidecektir. Buna da sonuna kadar inanıyorum. Tüm dünya ABD ve İsrail’in oyunlarının farkındadır. Hrant Dink’ler, Uğur Mumcu’lar,  Gaffar Okkan’lar rahat uyusunlar. Güneşin doğuşu yakın. Gençlerimiz TGB öncülüğünde emperyalizmin hakkından geliyor, bütün foyalarını ortaya döküyor” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ceylan Yaşar

112 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.