Hoşgeldiniz  

Türkiye kuş atlasına kavuştu

admin | 13 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Türkiye Üreyen Kuş Atlası verilerine göre, Antalya genelinde Kınalı Keklik, Karaleylek, Yılan Kartalı, Saksağan, Alakarga ve Kızıl Kırlangıç’ın da bulunduğu yaklaşık 170 türün düzenli olarak ürediği gözlendi.

Türkiye’de yuvalayan 316 kuş türünün yayılış ve bolluk haritaları oluşturuldu. Doğal Hayatı Koruma Vakfı ve birçok üniversiteyle sivil toplum kuruluşunun katkılarıyla oluşturulan atlasta, saha çalışmalarının yanı sıra 450 kuş gözlemcisinin 2000-2018 yılları arasında girdiği kayıtlar da kullanıldı. Çalışma, Türkiye’de bulunan 50×50 KM’lik 375 Atlas karesinden gelen gözlemler dikkate alınarak oluşturuldu. Türkiye’de yuvalayan tüm kuş türlerinin ülke çapındaki dağılım alanlarını, gerçek gözlemlere dayanarak belgelemeyi amaçlayan Türkiye Üreyen Kuş Atlası, ülkemizde bu güne kadar yapılmış en kapsamlı biyo çeşitlilik envanter çalışması oldu. Atlas sayesinde yaşam alanı kaybı, iklim değişikliği ve diğer insan kaynaklı baskılarla değişmekte olan tür dağılımları izlenebilecek, soyu tükenmeye yaklaşan türler önceden tespit edilebilecek, tarımla ormancılık gibi doğada büyük etkileri olan sektörleri hedefleyen doğa koruma projeleri ve programları da hazırlanabilecek.

170 tür düzenli ürüyor
Çalışma kapsamında, 81 ilden elde edilen verilerin derlenmesiyle ülkemizde üreyen 316 türün listesi ve haritaları da oluşturuldu. Atlasa göre, Antalya sınırları içerisinde aralarında Kınalı Keklik, Karaleylek, Yılan Kartalı, Saksağan, Alakarga ve Kızıl Kırlangıç’ın da bulunduğu yaklaşık 170 türün düzenli olarak ürediği gözlendi. Antalya’da yer alan diğer kuş türlerinin isimleriyse şöyle: Küçük Batağan, Bahri, Karabatak, Küçük Ak Balıkçıl, Gri Balıkçıl, Çamurcun, Kılkuyruk, Saz Delicesi, Atmaca, Kızıl Şahin, Şahin, Kerkenez, Sutavuğu, Sakarmeke, Kızkuşu, Kızılbacak, Dere Düdükçünü, Kaya Güvercini, Kumru, Kukumav, Yalıçapkını, Tepeli Toygar, Çayır İncirkuşu, Dağ Kuyruksallayanı, Akkuyruksallayan, Arapbülbülü, Çalıbülbülü, Kızılgerdan, Bülbül, Kara Kızılkuyruk, Çayır Taşkuşu, Gökardıç, Karatavuk, Tarla Ardıcı, Öter Ardıç, Kızıl Ardıç, Maskeli Ötleğen, Karabaşlı Ötleğen, Çıvgın, Akyanaklı Baştankara, Büyük Baştankara, Kaya Sıvacısı, Alakarga, Saksağan, Ekin Kargası, Sığırcık, Serçe, İspinoz, Küçük İskete, Florya, Saka, Tarla Çintesi.

Yeni türler bulundu
2014-2017 yıllarında yapılan çalışmalarda Türkiye’de düzenli görülen 400 türün 313’ünün üremeye devam ettiği tespit edildi. Proje esnasında Eskişehir’de yuvalayan Aladoğan, Hakkari’de yuvalayan Sazak Mukallidi ve Şanlıurfa Birecik’te yuvalayan Ak Yanaklı Arapbülbülü’nün de ilk üreme kayıtları da alındı.  Bu üç türün düzenli üreyen türler listesine girebilmesi için ise gelecek yıllarda üreme kayıtlarının izleneceği belirtildi.Yapılan saha çalışmalarında 3 önemli türün artık üremediği tespit edilirken bu türlerin Türkiye sınırları içindeki üreyen nüfuslarının da son yıllarda yok olduğu saptandı. Geçmiş yıllarda Göksu Deltası’nda üreyen Yaz Ördeği, Doğu Anadolu’da dört farklı sulak alanda ürediği bilinen Telli Turna ve Doğu Anadolu’nun yüksek göllerinde yuvalayan Kadife Ördeği’nin herhangi bir üreme faaliyeti göstermediği de kaydedildi. Avrupa ülkelerinde, kısmen Avrupa Birliği’ne geçiş nedeniyle, tarım ve ormancılıkta yaşanan değişiklikler sonucunda bazı yaygın türlerin popülasyonları ciddi oranda azaldığı saptanırken bu türler arasında bulunan Üveyik, Tarlakuşu, Kızıl Sırtlı Örümcekkuşu ve Kiraz Kuşu gibi türlerin ülkemizde halen yaygın ve bolca ürediği tespit edildi. Bunların yanı sıra Avrupa çapında sayıları azalan bazı türlerin ülkemizde sağlıklı popülasyonlarının olduğu da gözlendi.
Ceylan YAŞAR

70 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.