Hoşgeldiniz  

Türkiye değişen koşulları değerlendirmeli

admin | 01 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

ANSİAD 4. Olağan Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya konuk olarak katılan Profesör Doktor Mesut Hakkı Caşın “Türkiye’nin tüm handikaplara rağmen pek çok şansı bulunduğunu düşünüyorum” dedi ve ekledi; “Türkiye yapılan tüm planların farkındadır.”

Wbt Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Ergin Civan’ın moderatörlüğünde başlayan toplantıda “Dış politikada güncel gelişmeler; riskler ve fırsatlar” adlı bir sunum gerçekleştiren Profesör Doktor Mesut Hakkı Caşın Türkiye’nin karşı karşıya olduğu riskler ve fırsatlardan bahsetti.

Türkiye’nin büyümede önemli hamleler yaptığını söyleyen Caşın; “Türkiye dünyanın en büyük 12. ekonomisidir. Türkiye’de büyüme Avrupa’yı sollamıştır. Milli geliri pek devletten daha yüksektir. Türkiye’ye en büyük yatırımı yapan devletler Rusya ve Azerbaycan’dır. Avrupa Birliği başvurumuz istenilen noktaya gelmemiştir ancak AB bizim için büyük şanstır” diye konuştu.

Mülteci sorunu ciddi bir sorun

Caşın, mülteci meselesine de değindi; “Suriye krizi ile birlikte göçmenlerin ne olacağı sorunu ortaya çıktı. Türkiye burada ciddi bir mülteci sorununu da kucağına almıştır. O dönemde iyi niyetle hareket eden Ahmet Davutoğlu 100 bin kişiyi kabul edebileceğimizi söyledi ancak 4 milyon insan Türkiye’ye geldi. Başka bir devlet bu kadar kişiyi absorbe edemezdi. Bu süreçte Avrupa Birliği bizi tekrar hatırladı ve mültecilerin AB’ye gelmemesi için mültecileri tutun göndermeyin dedi. Bunun dışında İran’ın elinde nükleer silahların olup olmadığı konusu da hala belirsiz. İran’a yapılabilecek bir operasyon karşısında Türkiye yeni bir göç dalgasıyla karşı karşıya kalabilir. ”

Türkiye Akdeniz’de ki enerjiden pay alabilir

Türkiye için oluşan fırsatlara dair de konuşan Caşın; “Türkiye arz fazlasının olduğu iki eksenin ortasında yer almaktadır ve bu sebeple de enerji kaynaklarının merkez noktasındadır. Bu bakımdan Antalya ve Akdeniz çok önemlidir. Türkiye, Akdeniz’de bulunan enerjiden pay alabilir. AB, Yunanistan ve Kıbrıs’ı desteklemek suretiyle bizi bu şanstan mahrum etmek istiyor. Doğu Akdeniz ve Antalya’da gaz bulunma ihtimali var. Bana göre Suriye iç savaşının çıkarılma nedenlerinden biri de Katar gazının Türkiye’den geçmemesi içindir. Bu gaz Türkiye’den geçseydi Türkiye’nin gaz sorunu da çözülmüş olacaktı ancak Türkiye Antalya körfezine sıkıştırılmak isteniyor. Türkiye buna razı olmayacaktır çünkü Türkiye’nin uluslar arası sularda ve kendi bölgesinde gaz ve petrol arama hakkına sahiptir. Bundan dolayı da araştırma gemilerini Akdeniz’e getirmiştir” ifadelerini kullandı.

Türkiye değişen koşulları değerlendirmeli

Türkiye’nin coğrafi konumu dolayısıyla diğer devletler için önemli bir müttefik olduğuna değinen Caşın; “ Türkiye’nin boğazları yönetmesi büyük bir şanstır. Kıtalara hakim bir konumdadır ve bu yüzden de değişen koşulları gözden geçirip komşularıyla iyi geçinmelidir. ABD ve İsrail de dahil olmak üzere ilişkileri yeniden organize etmeli ve bize karşı oynanan oyunları boşa çıkarmalıdır. Türkiye yalnız değildir ve başkalarını etkileyebilecek bir güce de sahiptir. Burada en önemli nokta ise eğitilmiş insan gücüdür. Türkiye hassas ekonomik ve siyasi dengeler içerisindedir fakat Türkiye olmadan diğer devletlerde emellerine ulaşamazlar” değerlendirmesinde bulundu.

Caşın ABD’nin küresel liderliğinin bittiğini ve AB ile ortak hareket etmek zorunda olduğunu da dile getirdi.

Türkiye planların farkındadır

ABD ile ilişkilerin tarihimizin en kritik noktasında olduğunu da vurgulayan Caşın ABD’nin 30 bin silah dolu tırı PKK’ya teslim ettiğini de sözlerine ekledi.

Türkiye üzerinde çeşitli planlar yapıldığına da dikkat çeken Caşın; “Bölünmüş bir Türkiye’de Kürdistan toprakları planları yapılıyor. Bu bir Amerikan Dergisi’nde de yayınlandı. Böyle bir harita hiçbir zaman bir orgeneralin izni olmadan yayınlanamaz. Demek ki önceden yapılmış planlar var. Ancak Türkiye bu planların farkındadır. Tüm bunlara rağmen Türkiye Büyük Ortadoğu Projesi’ni bozmak için Afganistan da görev almıştır ve PKK terör örgütü ile mücadelesine devam etmektedir. Suriye iç savaşında DAEŞ terör örgütünü bahane eden PKK Kandil’den gelip Suriye’deki bölgelere yerleşmiştir. Yani yeni bir proje ile PKK alan kontrolünü genişletmiştir ancak Türkiye yaptığı 2 operasyon ile bunun önüne geçmiştir” dedi.

Marka vurgusu

Çin’in yükselişi ile birlikte Türkiye’nin yeni fırsatlarla karşılaştığını da ifade eden Caşın “İlerleyen zamanlarda Çin ve Rusya karşı karşıya gelebilir. Türkiye şuan Rusya ile mecburi bir ittifak içerisindedir. Gelinen noktada Türkiye Rusya ile ekonomik, ticari ve siyasi olarak faydacı bir işbirliği yapmak durumundadır” şeklinde konuştu.

“Türkiye marka olmalı ve daha fazla para kazanmalıdır” diyen Caşın sözlerine şöyle devam etti; “Dünya devleti kimliğinde zorlanan bir Türkiye var fakat ben Türkiye’nin tüm handikaplara rağmen pek çok şansı bulunduğunu düşünüyorum. Artık dilenen bir Türkiye yoktur ve kendi silahlarını kendi yapmaktadır. Türkiye tüm bunları gerçekleştirirken hakkaniyet ilkesi içerisinde hem Akdeniz hem de Karadeniz’de büyük bir güç olmayı sürdürmektedir. Akıllı adam Türkü yanına dost alır aptal adam da Türkü karşısına düşman alır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Program soru ve cevap kısmıyla devam etti. Caşın kendisine yöneltilen “ Gülhane Askeri Tıp Akademisi tekrar açılacak mı?” sorusuna şu şekilde cevap verdi; “Biraz sabır gerekiyor. Tıp fakültemizin muhakkak tekrar faaliyete geçmesi gerekiyor. Savaş cerrahlığı bambaşka bir şey ve savaş yaralıları ile ancak savaş cerrahları ilgilenebilir.”

CEYLAN YAŞAR

78 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.