Hoşgeldiniz  

Turistler macera peşinde

admin | 15 Mart 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğa ve Macera Turizmi Raporu yayınlandı. Raporda en çok dikkat çeken detay macera turizminde yaşanan artış oldu.

TÜRSAB’ın yayınladığı rapora göre 2014 yılında dünyada seyahat eden turist sayısı 1 milyar kişiyi aştı ve harcamaları da 1.2 trilyon doları buldu. Dünyada turizm sektörü ortalama yüzde 4-7 arasında büyürken doğa ve macera turizmindeyse adeta patlama yaşandı. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Macera Turizmi ve Ticaret Birliği verilerine göre, doğa türevi turizm hareketlerinin yarattığı büyüklük 400 milyar dolarken bunun içinde macera turizminin aldığı paysa 263 milyar dolar olarak hesaplandı.

“İyi bir yerdeyiz”
Antalya Deniz ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Çetin bu büyümeye kayıtsız kalmadıklarını ve macera seven turistler için Antalya’nın çok iyi bir destinasyon olduğunu belirtti. Su altı ve su üstü pek çok aktiviteyle hizmet verdiklerini de aktaran Çetin, “Antalya Deniz ve Ticaret Odası olarak üyelerimizle bu konuda pek çok çalışma yürütüyoruz. Üyelerimizle sürekli irtibat halindeyiz. Bölge bölge toplantılar yaparak hangi bölgede hangi aktivitenin daha çok yapıldığını tespit ediyoruz. Ayrıca bu konuda başka neler yapmamız gerektiğini de üyelerimizle paylaşıyoruz. Özellikle su altı ve su üstü sporlarında yaptığımız etkinlik ve çalışmaların geçmiş 15-20 yıla göre çok çeşitlendiğini söyleyebilirim. Artık klasik hale gelmiş paraşüt ve su kayağından ziyade flyboardlar, weckboardlar ve son model jetler daha popüler hale geldi. Turistlere sunduğumuz 15’ ten fazla aktivitemiz mevcut. Bu süreç, yeni cihazların ortaya çıkmasıyla daha da renklenecek diye düşünüyorum. Bunun yanı sıra Antalya bölgesinde 50’ ye yakın dalış bölgemiz var, bu da heyecan yaratan bir başka durum. Dünyada su sporlarının yapıldığı merkezlerin çoğunu birebir gezmiş biri olarak şunu söyleyebilirim: Bu konuda Antalya’mız körfez olmasından dolayı çok şanslı bir konumda yer alıyor. Bana göre çok iyi bir yerde yer alıyoruz. İlerleyen süreçlerde daha iyi bir yere de geleceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

“Her yaşa hitap ediyoruz”
Müşterilerin farklı taleplerle kendilerine geldiklerini de sözlerine ekleyen Çetin, “Müşterilerimizin su sporları tercihleri değişiklik gösteriyor. Aile olarak gelenler daha çok paraşüt aktivitesini tercih ederken paraşütten korkanlarsa divan dediğimiz ve daha az korkutucu olan aktiviteleri tercih ediyor. Gençlerse maceraperest ruhlu oldukları için daha aksiyonlu ve adrenalini yüksek olan flyfish gibi sporları yapmak istiyor. Ancak ürün çeşitliliğimizden dolayı her yaşa hitap eden aktivitelerimizle misafirlerimize hizmet vermeye devam ediyoruz” dedi.
Ceylan YAŞAR

76 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.