Hoşgeldiniz  

Tüketiciye mağduriyet uyarısı

admin | 07 Ocak 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, tüketicilerin kendilerini yetkili servis olarak tanıtan kişi ya da kurumlar yüzünden mağdur olmamaları için uyarıda bulundu.

Günümüzde gerçek nitelikte yetkili servis olmayıp tüketiciyi mağdur eden kişi ve kuruluşlar gittikçe çoğalırken, tüketicinin internette çıkan her numarayı yetkili servis sanarak araması üzerine de bu konuyla ilgili şikâyetler artmaya başladı.

Bu konuyla ilgili tüketicinin mağdur olmaması için uyarıda bulunan Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz,” İnternette her gördükleri numarayı aramasınlar, internet günümüzde bu konuda çok da güvenilir bir ortam değil. Evlerine çağırdıkları yetkili servis olduğunu söyleyen kişi ya da kişilerden mutlaka belgelerini göstermelerini istesinler ki mağdur olmasınlar” ifadelerini kullandı.

TÜKETİCİ HAKKINI ARAMALI

Yetkili servis olduğu iddialarıyla gelen, ön ödeme isteyen, ürünü alıp götüren tekrar getirmeyen kişilerden şikâyet eden tüketicinin böyle bir durumda bireysel olarak mahkemeye başvurması gerektiğine dikkat çeken Gündüz, “Tüketicinin tek yapması gereken her bulduğu numara ya da servise güvenmemesi gerekir. Kendini yetkili servis olarak tanıtan kişi ya da kurumların dolandırıcı olduklarını anladıkları an lütfen gereken işlemleri uygulasınlar. Bireysel olarak tüketici mahkemelerine başvursunlar. Tabi ki isteğimiz hiçbir tüketicimizin mağdur olmaması ancak vatandaşımız her şeye hemen inanıp güveniyor. Günümüzde internet ortamı maalesef ki çok fazla gerçekliği olmayan şeylerden oluşuyor. Bundan dolayı lütfen daha dikkatli olsunlar” şeklinde konuştu.

FAZLA PARA ALMAK İÇİN…

Sözde yetkili firmaların sırf daha fazla para kazanma adına gerek olmamasına karşın bazı parçaların değiştirilmesi gerektiği yönünde söylemler ile tüketiciyi kazıkladığını dile getiren neşet Gündüz, kurumsal şirketlerden arıyorlarmış gibi konuşan, kapılara kart bırakan, internete reklam veya ilan veren kimselere itibar edilmemesi çağrısında bulunarak, bu servislerin çoğunun yetkili olmadığını söyledi.

İTHAL PARÇA NUMARASI

Başkan Gündüz, “Dolandırıcılık yöntemi şu şekilde çalışıyor: Bulunduğunuz semtteki yetkili servis numarasını bulmak için Google’da arama yaptığınızda sayfanın en üstünde X markasının yetkili servisiymiş gibi görünen dolandırıcılara ait internet adresleri yer alıyor. Aynı zamanda 850 ve 444 ile başlayan numaralar da bu tezgâhı destekliyor. Telefonda görüştüğünüz kişi sizin kişisel bilgilerinizi de alarak ön ödeme talep ediyor. Eğer bu ödemeye sizi ikna edemez ise adresinize sahte bir usta gönderiyor. Çoğu zaman ehliyetsiz de olan bu ustalar ilk etapta ürünü tamir etmiş gibi yapıp sizden para alma yoluna gidiyor. Başarılı olamazsa, ‘ithal parça gerekiyor şu kadar ödeme yaptıktan sonra parçanızı gelip takacağız’ diyor. Parayı tahsil eden dolandırıcıya bir daha ulaşılamıyor. Vatandaş dolandırıldığını gerçek yetkili servise ulaşınca anlıyor. Gerçek servis geldiğinde ise ürünün başkaları tarafından açıldığı gerekçesiyle garanti belgesini iptal etme durumu doğuyor” şeklinde konuştu.

Aykut SÜLEK – Gonca ÖZTÜRK

116 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.