Hoşgeldiniz  

THK pilotları Karain’de

admin | 01 Nisan 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Türk Hava Kurumu (THK)  Yamaç Paraşütü Eğitimeni olan 4 pilot Antalya Karain Havacılık Eğitim Merkezi’nde paramotor eğitimi almak için Antalya’ya geldi.

Türk Hava Kurumu (THK) yamaç paraşütü eğitmenleri paramotor eğitimi için Antalya’ya geldi. Birçok spor dalına elverişli olan Antalya’da eğitimler THK Karain Havacılık Eğitim Merkezi’nde veriliyor. THK Eskişehir İnönü Havacılık Eğitim Merkezi personelleri Nurten Mert,  Birkan Paçalı,  THK Erzincan Havacılık Eğitim Merkezi personeli Emre Aktepe ve Antalya Karain Havacılık Eğitim Merkezi personeli olan Özgür Öz motorlu yamaç paraşütü eğitimi için Antalya’ya geldi.  Pilotlara eğitim Karain Havacılık Eğitim Merkezi eğitmeni Umut Aktürk tarafından veriliyor. 2 haftalık eğitim için gelen pilotlar, eğitimin sonunda THK tarafından verilen ve FAI onaylı motorlu yamaç paraşütü sertifikası alacak.

“Birçok amaçla kullanılıyor”

Motorlu hafif hava araçları arasına giren ve yamaç paraşütünün optimizasyonu ile uçan paramotor, motorlu yamaç paraşütü veya Powered Paragliding (PPG) olarak da biliniyor. Sırtta taşınan bir motor, büyük bir pervane ve yamaç paraşütü ile uçabilen hafif hava aracıdır. Uçuş irtifası tamamen pilotun kontrolünde olan paramotor, yerden 5 kilometre yüksekliğe kadar çıkabilir. Dünyada 20 yıl geçmişi olan paramotor, Türkiye’de son 10 yıl içinde yaygınlaştı. Hobi uçuşları başa olmak üzere reklam ve haber amaçlı havadan fotoğraf ve video çekimleri için de kullanılabiliyor. Paramotor, genellikle çok daha ağır, daha güçlü ve farklı kontrol hâkimiyetine sahip olan yamaç paraşütünün motorlu versiyonudur. Yamaç paraşütünden farklı olarak yerden yükselen ve motorla ve yakıtla çalışan paramotorun, ayakla veya tekerlekle hareket etme özelliği olan iki modeli bulunuyor

Eğitim süreci

2 hafta sürecek eğitim, pilotlara teorik bilgi verilmesiyle başlayıp motor tanıtımı, rüzgarı tanıma, paramotoru kullanma olarak devam ediyor. Teorik eğitimin ardından yer eğitimi sonrasında uçuş yapan pilotlar Antalya’nın birçok spora elverişli olmasından dolayı güzel bir eğitim süreci geçirdiklerini söylediler.

Gonca ÖZTÜRK

82 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.