Hoşgeldiniz  

“Temiz ürün üretiyoruz”

admin | 27 Şubat 2019 | Tüm Manşetler A- A+

 

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Hakkı Bahar, “Rusya’dan bir tane kimyasal atık nedeniyle ürün iadesi yok. Bunu yanlış izah etmek, tarımda yer alan tüm kesimlere haksızlıktır” dedi.

Antalya’dan Rusya’ya ihracı gerçekleşen yaş sebze-meyve ürünlerinin bir kısmının Rus gümrüğünden geri gönderilmesi üzerine kamuoyunda, kimyasal ilaçlı ürünlerin iç pazara sunulduğu yönündeki haberlere BAİB Başkanı Bahar’dan tepki geldi. Hilal’e özel açıklamalarda bulunan Bahar, yapılan yanlış açıklamaların tarım sektöründe yer alan tüm kesimlere haksızlık olduğunu vurguladı.

Kimyasal atık bulunmuyor
Rusya’dan iade edilen ürünlerde kimyasal kalıntının söz konusu olmadığının altını çizen Bahar, “Rusya’da tırın kapağı açılmış, kontrol memuru bir tane kelebek görmüş ve o tırı geri göndermiş. Kimyasal ilaç var diye bir geri döndürme yok. Bunu abartmanın, insanları zehirliyormuş gibi duyurmanın cehaletten başka bir izahı yok. Rusya’dan bir tane kimyasal atık nedeniyle ürün iadesi yok. Biz temiz ürün üretiyoruz.  Bu memleket, kimyasal mücadele konusunda gereken hassasiyeti gösteriyor. Bunu yanlış izah etmek, tarımda yer alan tüm kesimlere haksızlıktır. Haziran’dan bu yana Antalya’dan Rusya’ya ihraç edilen yaş sebze-meyvede gerçekleşen iade oranı sadece 7’dir. Bunlarda kimyasal kalıntı gerekçesiyle değil, kelebek ya da larva bulunduğu için iade edilmiştir. Bunlar yanlış şekilde halka lanse ediliyor” dedi. BAİB olarak biyolojik ve kimyasal mücadele konusunda üzerlerine düşeni yaptıklarını da aktaran Bahar, Antalya’nın bu konuda ülke genelinde pozitif farklılık gösteren tek bölge olduğuna dikkat çekerek “Antalya’da iyi firmalarımızı ayırmak için derecelendirme uygulaması içeren bir karantina sistemi kurulmasını talep ettim. Yetkililer bu talebimizi olumlu karşıladılar. İyi firma, kötü firma nedeniyle zarara uğramasın” şeklinde konuştu.

Hava muhalefetleri olumsuz etkiledi
Bu yılın ocak ayı ile 2018 Ocak ayı ihracat rakamlarını da kıyaslayan Bahar, söz konusu dönemde cüzi bir oranda gerileme yaşandığını sözlerine ekledi. Bahar’ın bu konuyla ilgili değerlendirmesi şöyle devam etti: “Ocak ihracat rakamları geçen yılın aynı dönemine oranla kısmi miktarda düşük kaldı. Bunun sebebi, olumsuz hava şartları ve Çin’e gerçekleştirdiğimiz blok mermer ihracatındaki daralmadır. İhracatımızın yüzde 50’lik kısmı yaş sebze-meyve ile doğal taştır. Geri kalan kısım 23 katma değerli sektörün tamamıdır. Narenciye ve sebze ihracatı maalesef hava şartlarından dolayı ürün arzında yaşanan sıkıntıdan etkilendi. Doğal taş kısmındaysa genel bir problem var. Çin’deki talep daralması ocak ayındaki ürün arzımıza yansıdı. Çin’deki talep azlığından ötürü yeni bir pazar arayışımız söz konusu. Uzakdoğu ülkelerine yöneldik. Türkiye’de mermer fabrikasyon imkânlarına sahip değilmişiz gibi bir algı söz konusu. Bu, çok yanlış bir algıdır. Bizim fabrikalarımız ve işleme tesislerimiz var. Şu an Amerika, İngiltere, Kanada gibi coğrafyalarda bölge ürünlerimizi tanıtmakla meşgulüz. Bu bölgelere ürünlerimizi tanıtmak ve kabul ettirmek hemen mümkün değil, biraz zaman alacak. Çin pazarı asla bitmez; ama Çin’deki daralmayı başka bölgelerle kompanse etmek zorundayız.”
Veli AKOĞLU

96 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

© 2017 Haber Seri Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.